Svou práci dělá se zápalem jen třináct procent Čechů, tvrdí průzkum

  11:14aktualizováno  11:14
Zaměstnanci, kteří svou práci dělají rádi, výrazně zvyšují produktivitu firmy – podle některých až o 20 procent. V Česku je však takových lidí podle nového průzkumu jen 13 procent. To může zaměstnavatelům způsobovat ztrátu až 200 miliard korun. Pomoci by mohl lidštější přístup a častější zpětná vazba.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Průzkum provedla společnost Behavio na vzorku 1 038 zaměstnanců ze státních i soukromých firem. Za to, že si většina lidí jde práci jen „odsedět“ a nemá k ní větší vztah, může podle jeho výsledků hlavně špatná a nedostatečná komunikace. Zaměstnance je totiž potřeba správně motivovat.

Právě s tím mají firmy problém. Přitom by jim podle průzkumu stačil lidský přístup. Nejlepší vztah totiž se svými podřízenými mívá ten šéf, který se svým lidem věnuje a umí je chválit. „Lidský přístup a přívětivé prostředí je největší mezerou českých firem. Nechávají tak doslova ležet peníze na zemi,“ uvádí behaviorální ekonom Lukáš Tóth.

Pochvalu od nadřízených totiž dostala v posledních týdnech podle průzkumu jen asi polovina zaměstnanců. Vedení firem pak pochválilo pouhých 15 % lidí – taková motivace je přitom podle Behavia nejlepší.

Zpětnou vazbu, ať pozitivní či negativní, pak pravidelně dostává jen přibližně polovina pracujících. Ani s tou si však firmy podle průzkumu moc neumí poradit. Asi ve třetině případů bývá nekonkrétní, v další třetině nejasná. Pro 26 procent dotázaných pak bývá přímo demotivující.

Odborník, který neumí vést

Na vině je podle Behavia i povaha českých šéfů. To, že jsou odborníky, uznává téměř 80 procent jejich podřízených. Většinou to ale moc neumí s lidmi a nedaří se jim zaměstnance nadchnout pro práci ani inspirovat k lepším výkonům. Téměř třetina z šéfů přitom přiznává, že jim bylo lépe, když nemuseli nikoho vést.

Zaměstnanci by rádi kratší pracovní den. Firmy většinou ne

„Překvapilo nás, že většina firem tuhle oblast neřeší vůbec. Osmdesát procent lidí nám řeklo, že se jich na takové věci (spokojenost, pozn. red.) zaměstnavatel vůbec neptá,“ dodává sociolog Jiří Boudal.

Zhruba polovině zaměstnanců pak vadí i to, že podle svého názoru nemají dostatečný plat. „Lepší plat a benefity ale nemají velký vliv na to, že jsou lidé v práci motivovaní a nadšení – a tedy výkonnější. To souvisí hlavně s psychologickými potřebami: mít vizi a pocit užitečnosti, mít pocit, že mi šéf rozumí, váží si mé práce a podobně,“ zakončuje Boudal.

„Podle našich propočtů by zvýšení spokojenosti zaměstnanců o čtvrtinu přineslo českým firmám až 200 miliard ročně díky pětiprocentnímu nárůstu produktivity,“ tvrdí Tóth. Kromě častější zpětné vazby by firmám mohlo pomoci i častější organizovaní akcí pro zaměstnance, například teambuildingů nebo večírků.

Jste spokojeni se svou prací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. července 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 208
Ano 197
Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Semafor pro limonády. Nové značení má jasně ukazovat výživové hodnoty

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Před více než dvěma lety šestice firem, Coca-Cola, Pepsi, Mars, Mondeléz, Nestlé a Unilever, prezentovala společný...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz