Zaměstnanci ČKD se marně dovolávali majitelů

  15:49aktualizováno  15:49
- Tisícovka zaměstnanců ČKD Dopravní systémy, kteří se shromáždili před budovou generálního ředitelství holdingu ČKD, vyzvala majitele podniku, aby vyšli ven a omluvili se těm, kdo jejich vinou dostali výplatu naposledy 18. března. Svůj požadavek demonstrující podpořili hvízdáním a výkřiky "Pojďte ven", "Už jsme tady".
Pracovníci Dopravních systémů však odešli, aniž by se jim podařilo promluvit si s někým z vedení holdingu.

Po delší době, kdy se ozývalo skandování "Dejte nám naše peníze", vyšel před budovu bývalý předseda představenstva ČKD Dopravní systémy doc. Ladislav Rus s nabídkou, aby odboroví předáci šli dovnitř a jednali s vedením holdingu. Předáci nabídku odmítli s odůvodněním, že podobných jednání už vedli bezpočet. Shromáždění zaměstnanci jejich postoj bouřlivě podpořili.

Krátce před polednem už bylo před budovou vedení ČKD jen několik desítek nejvíce rozhořčených dělníků, kteří diskutovali s mluvčím holdingu ČKD Richardem Pažoutem o hospodaření podniku.

Pracovníci Dopravních systémů odešli aniž by se jim podařilo promluvit si s někým z vedení holdingu. Někteří demonstrující se domnívali, že Dopravní systémy by měly vyhlásit stávku.

Předseda výkonné rady odborové organizace ČKD Dopravní systémy Jan Zlatník řekl, že odbory ještě dnes osloví premiéra Miloše Zemana a požádají ho o pomoc při řešení situace v podniku. Zlatník odmítl možnost vyhlášení stávky, protože nelze stávkovat v podniku, kde se výroba prakticky již zastavila.

Dělníci se rozhodli protestovat poté, co se ráno dozvěděli, že výroba v závodě zatím nebude obnovena a výplaty jsou v nedohlednu. Platy brali zaměstnanci ČKD Dopravní systémy naposledy 18. března a od té doby dostali pouze zálohu 3000 korun.

Většina zaměstnanců ČKD Dopravní systémy tvrdí, že už utratila své úspory za jídlo a nájem. Jejich pocity vyjadřují transparenty: Máme holé ruce a prázdné žaludky, Nemáme co jíst, odejděte!, Kdo by Vám v této zemi ještě půjčil.

Před sídlo holdingu se rozlobenní zaměstnanci vydali poté, co se ráno dozvěděli, že pro 1800 z 2230 pracovníků pokračuje odstávka a že mzdy jsou v nedohlednu. Dělníci původně pohrozili, že budou přes hlavní město pochodovat, později se rozhodli, že pojedou metrem.

Zaměstnanci požadují, aby se bývalý ředitel holdingu Jiří Maroušek vzdal akciového podílu v ČKD. Věřitelé a konsorcium bank totiž odmítají financovat další výrobu v ČKD Dopravní systémy, dokud se nezmění majetková struktura v holdingu. Maroušek se sice v pátek vzdal funkce předsedy představenstva a generálního ředitele holdingu, ale údajně je stále vlastníkem 38 procent jeho akcií.

Páteční Marouškovo odstoupení
Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti ČKD Praha Holding Jiří Maroušek odstoupil v pátek. "Do zvolení nového předsedy představenstva a jmenování generálního ředitele bude ČKD Praha Holding řídit představenstvo společnosti," upřesnil tiskový mluvčí společnosti Pažout.

Maroušek se rozhodl podle svých slov odstoupit, aby usnadnil jednání všech zúčastněných stran o finanční pomoci ČKD. Zároveň vyjádřil ochotu i nadále spolupracovat s orgány firmy.

Maroušek byl zvolen do funkce předsedy představenstva a generálního ředitele ČKD valnou hromadou koncem července 1994, když jeho společnost Inpro zvítězila ve veřejné soutěži na odkoupení 51procentního balíku akcií společnosti.

ČKD nemá problémy jen s dluhy, ale i s kvalitou svých výrobků
ČKD nyní dluží věřitelským institucím téměř sedm a půl miliardy korun, z toho závazky vůči Konsolidační bance a České inkasní tvoří 3,9 miliardy korun. Firmě se nedostává 2,5 miliardy korun na úhradu staré finanční zátěže a na nutné investice, dostavbu a zavedení nových výrobků. Podle představ vedení by měl tuto částku zajistit úvěr se státní zárukou. Dalších 900 miliónů korun společnost potřebuje na nové obchodní případy. Na konci dubna musela být proto pro nedostatek financí odstavena část výroby.

Věřitelé podmiňují svou případnou finanční pomoc vedle státních záruk právě změnou akcionářů a managementu ČKD. V posledních dnech jednal hlavní akcionář Inpro s věřitelskými bankami o předání svého 38procentního podílu rozhodovacímu a kontrolnímu orgánu akcionářů a věřitelů.

Také výrobky ČKD nemají až takový punc kvality jak se zdálo. Například dodávky rychlovlaků pro České dráhy v hodnotě deseti miliard jsou v nedohlednu a dodávka tramvají pro polskou Poznaň skončila naprostou ostudou. Tamní dopravní podnik uvažuje o vrácení dodaných vozů, protože minimálně polovina vozů není schopná jízdy a neustále se opravuje v dílnách.

Odboráři nevylučují možnost protestů
 V ČKD Dopravní systémy pracuje 2230 zaměstnanců a 1800 z nich má nucené volno. Odboroví předáci předpokládají, že by mohla vzniknout "masová neřízená akce". Odbory budou podle Binka usilovat o minimalizaci jejího dopadu a budou se snažit udržet ji "v mezích slušnosti a korektnosti".

To, že v pátek odstoupil předseda představenstva a generální ředitel holdingu ČKD Praha Jiří Maroušek považují odbory za personální změnu, ale nikoli za potřebnou změnu struktury majetkových vztahů.

Věřitelé a zaměstnanci ČKD Dopravní systémy požadovali na Marouškovi, aby prodal svůj akciový podíl v ČKD. Maroušek v úterý veřejně prohlásil, že podepsal s věřitelskými bankami memorandum o předání vlastních akcií ČKD rozhodovacímu a kontrolnímu orgánu akcionářů a věřitelů. Banky však jeho slova zpochybnily.

Odboráři vyzvali konsorcium věřitelských bank a Konsolidační banku, aby urychlily jednání směřující k financování výroby ČKD Dopravní systémy a přispěly k vyřešení napjaté sociální situace způsobené tím, že zaměstnanci naposledy brali plnou mzdu 18. března a do té doby dostali pouze zálohu 3000 korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Najdete na iDNES.cz