Koalice se sejde kvůli výživnému. Chce najít způsob, jak vymáhání zrychlit

  1:00aktualizováno  1:00
Zrychlit vymáhání dlužných alimentů ještě do konce volebního období plánují koaliční politici, kteří se kvůli tomu v úterý sejdou. Nebude to ale prostřednictvím kontroverzního zákona o zálohovém výživném. Ve hře jsou tentokrát rychlé úpravy stávajících zákonů.

Dnes se kvůli tomu mají sejít zástupci ANO a KDU-ČSL s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

„Měli bychom domluvit konkrétní kroky na straně ministerstva spravedlnosti, aby se zrychlil systém vymáhání - především zrychlení reakce na situaci povinného, který má platit, aby nevznikaly další dluhy,“ říká poslankyně Radka Maxová (ANO), místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku.

Fotogalerie

Příkladem jsou vězni, kteří svůj výdělek z vězení musí ze zákona jen asi z třiceti procent posílat na výživné, zbytek peněz jde většinou státu za náklady spojené s výkonem trestu. „Možná budeme chtít, aby celá výplata šla dítěti a ne státu - vznikal by sice dluh státu ale dítě je priorita,“ říká Maxová.

Ministryně práce Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) předložila zákon o zálohovém výživném, který by přenesl problém vymáhání z oprávněných rodičů na stát. Ti by tak mohli dostávat ze státního rozpočtu až 2 500 korun měsíčně, tedy jakýsi nový druh dávky.

Avšak tento návrh narazil. Nesouhlasí s ním koaliční partneři ANO a KDU-ČSL. Není totiž jisté, že by to zvýšilo motivaci dlužníků výživné platit. Navíc stát není nijak excelentní při vymáhání - například úspěšnost vymáhání daňových nedoplatků byla loni jen 13 procent, jak vyplývá z Informace o činnosti finanční správy.

Maxová z ANO nevylučuje, že určitou část výživného by přece jen rodiče mohli dostat ze státního rozpočtu. „Chceme rozdělit vymahatelné pohledávky od problematických, které nejdou vymoci. Část by jich pak mohla být zaplacena ze systému státní sociální podpory,“ říká poslankyně.

Letáky na úřady

Rodiče aktuálně dluží svým dětem 13 miliard na výživném a neplacení alimentů je v Česku druhý nejčastější trestný čin.

Alimenty dostávají rodiče na půl milionu dětí, z toho skoro 39 procent rodičů...

Alimenty dostávají rodiče na půl milionu dětí, z toho skoro 39 procent rodičů je dlouhodobě neplatí.

Rodiče často nevědí, jak při vymáhání výživného postupovat, a neznají svá práva. Podle Petra Sýkory z neziskové organizace Asociace neúplných rodin neumí rodičům správně poradit ani úřady - ty nejčastěji posílají lidi na policii. „Častým omylem je, že policie zajistí vymožení dlužné částky - ta ale řeší, jen jestli se platit mělo,“ upozorňuje Sýkora. Tím, že policie vyšetřuje, se vymáhání prodlužuje a dluh roste. Přitom existují i jiné cesty, jak se výživného domoci.

Polovina rodičů se do vymáhání výživného ani nepustí.

„40 až 50 procent rodičů se do vymáhání ani nepustí. Je to kvůli počáteční investici do vymáhání, případně je proces vymáhání stresuje - obávají se, že by to ohrozilo jejich děti, protože druhý rodič by se uchýlil k výhrůžkám a podobně,“ vysvětluje Sýkora.

Sýkora spolu s týmem právníků a konzultantů rozjel projekt Vaše výživné, který nabízí bezplatnou pomoc při vymáhání výživného. Na úřady chce distribuovat desetitisíce letáků s praktickými radami rodičům a kontaktem na bezplatnou pomoc (viz fotogalerie). Postupně by se měly dostat na úřady práce, na sociální úřady, do neziskovek, které s rodiči pracují, v dalších fázích také do mateřských a základních škol, k dětským lékařům nebo do dětských domovů.

Základní životní situace

Dítě je nemanželské - To na vyživovací povinnost nemá vliv, ta vzniká zplozením potomka. Důležité je ovšem určení otcovství.

Partner/ka je nezaměstnaný/nezaměstnaná - Na vymáhání to vliv nemá, pokud má dlužník v ČR majetek, případně je možné provést exekuci na některé pobírané sociální dávky.

Partner/ka je v insolvenci - Skutečnost lze jednoduše prověřit v insolvenčním rejstříku (isir.justice.cz). Výživné se insolvenčním správcem na základě žádosti rodiče uspokojí jako přednostní pohledávka.

Partner/ka není občan/ka ČR - Má-li dlužník majetek v ČR, není problém dlužné výživné vymáhat. Pokud dlužník v ČR majetek nemá, v ČR zároveň nežije a nepracuje, mají rodiče možnost obrátit se bezplatně na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (www.umpod.cz), který se na základě výzvy pokusí s příslušnými úřady dané země domluvit, aby věc začaly řešit.

Partner/ka je ve výkonu trestu - Na vymáhání to vliv nemá, má-li dlužník v ČR majetek.

Lze výživné vymáhat zpětně? - Pokud má rodič samoživitel rozsudek, určující povinnost hradit výživné, lze jej vymáhat až 10 let od nabytí právní moci. Pokud bude rodič kvůli neplacení výživného teprve podávat žalobu, lze kromě běžného výživného požadovat výživné za 3 roky zpětně.

Je možné vymáhat výživné pro dítě nad 18 let věku? - Ano, pokud se jedná o nezaopatřené dítě.

Partner/partnerka nechce doložit příjmy - Odmítne-li rodič doložit své příjmy (např. z podnikání) či zatají-li příjem, resp. je na prokazatelném příjmu, který je podstatně nižší, než jeho reálný příjem, soud může předpokládat příjem 15násobku životního minima (cca 47 000 Kč).

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Politická korektnost, cenzura, AI. V Rozstřelu promluví ekonomka Šichtařová

S androidkou v posteli. Tak zní název nejnovější knihy blogerky a ekonomky Markéty Šichtařové. Její témata se však...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz