Blíží se válka o Unipetrol. Minoritní akcionáři podali na Poláky žalobu

  12:00aktualizováno  12:00
Minoritní akcionáři Unipetrolu napojení na silnou finanční skupinu J&T se vzbouřili proti dominantnímu polskému vlastníkovi PKN Orlen. Kritizují nákup ztrátové chemičky Spolana a na českou chemickou jedničku podali žalobu.

Areál společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu | foto: Unipetrol

K válce o Unipetrol, jednu z největších českých firem, se schylovalo léta, teď vypukla naplno. Minoritní akcionáři firmy napojení na mocnou finanční skupinu J&T ve středu podali na českou chemickou jedničku žalobu. Vedení podléhající majoritnímu vlastníkovi – polskému gigantu PKN Orlen – podle nich firmu poškozuje.

PKN Orlen vlastní Unipetrol bezmála ze dvou třetin, necelou čtvrtinu ovládají kyperské firmy Paulinino a Entris, za nimiž stojí J&T. Ty se nyní prostřednictvím soudu domáhají mimořádné valné hromady. Od vedení firmy očekávají především vysvětlení, proč Unipetrol od Poláků koupil ztrátovou neratovickou chemičku Spolana.

Minoritáři tvrdí, že letošní koupě Spolany je pro Unipetrol značně nevýhodná. Ztrátovou fabriku Unipetrol před časem prodal a letos v létě znovu za jeden milion eur koupil od polského Anwilu, který je také součástí skupiny PKN Orlen.

„Spolana má v podstatě zápornou hodnotu,“ zlobí se Michal Šnobr z J&T. Neratovická chemička v posledních letech prakticky nepřetržitě vykazovala ztrátu, před prodejem do ní musel Anwil nasypat 1,4 miliardy korun. Podle auditora je ekonomicky závislá na stálé finanční pomoci vlastníka.

Fabrika je podinvestovaná a technologicky zastaralá, funguje jen díky výjimce z ekologických předpisů. Povolení pro provoz takzvané amalgámové elektrolýzy vyprší v polovině příštího roku. Další provoz se neobejde bez nákladných investic. Společnost Patria odhadla, že si vyžádají v následujících dvou letech 3,5 miliardy korun.

Přenesli na nás vlastní problém

Podle minoritních akcionářů Poláci převedením Spolany na Unipetrol přenesli část problému na další akcionáře. Pokud by Spolana zůstala jen Anwilu, musel by ji PKN sanovat výhradně z vlastní kapsy. V Unipetrolu však víc než třetina problému padá na menšinové vlastníky.

V poslední době nicméně sílí spekulace, že o Unipetrol má zájem čínská společnost CEFC. Zahájení otevřené války mezi podílníky Unipetrolu tak může být součástí hry o cenu jeho akcií. „Trik se Spolanou má za cíl snížit hodnotu akcií do doby, než Unipetrol nabídne zklamaným akcionářům jejich odkup,“ míní další z nespokojených investorů Jiří Psota, který vlastní zhruba 10 tisíc akcií Unipetrolu.

Minoritáři ovšem hrají také o výplatu dividend, kterou v uplynulých osmi letech nezažili. Až letos.

Marže konečne rostly

Unipetrolu se loni po několika letech propadu způsobeného krizí začalo dařit. Rekordně levná ropa vedla k mimořádnému nárůstu petrochemických a rafinerských marží, což podniku pomohlo k zisku EBITDA ve výši 10,6 miliardy korun. Pololetní údaje ukazují, že by se letos Unipetrol mohl loňskému rekordu přiblížit.

Fotogalerie

Po hubených letech tak majoritní akcionář letos v červnu schválil dividendu, ovšem pouze ve výši 5,52 koruny na akcii oproti minoritáři požadovaným 15 korunám.

Akcionáři investovali do Unipetrolu od roku 2007 přes miliardu korun. Kromě dividendy za rok 2007 a za letošek zatím nezískali téměř nic. Teď se obávají, že Unipetrol své současné zisky utopí v Neratovicích. Firma Paulinino proto žádá o svolání mimořádné valné hromady, kde má vedení vysvětlit nákup Spolany, dividendovou politiku a další sporné body.

Třeba čtyři roky starý prodej společnosti Paramo Asfalt nebo detaily pojištění za škody vzniklé při havárii v rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Unipetrol však valnou hromadu zamítl.

Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy společnost akcionáře o dění pravidelně informuje a k uspořádání valné hromady nevidí důvod. „Představenstvo dospělo k závěru, že tato žádost nezakládá povinnost představenstva svolat valnou hromadu. Záležitosti navrhované společností Paulinino nespadají do působnosti valné hromady nebo k jejich zahrnutí na pořad valné hromady nebyly splněny zákonné požadavky,“ uvedl Duda.

Odmítá také, že by nákup Spolany byl pro Unipetrol nevýhodný. „Makroprostředí pro podnikání Spolany se v poslední době zlepšilo. Můžeme říci, že Spolana by byla v roce 2015 v černých číslech, nebýt výpadku standardních dodávek etylenu kvůli neplánované odstávce etylenové jednotky v Unipetrolu v srpnu 2015,“ dodal Duda.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz