Zákazníci si stěžují, že se z česneku ztratila "česnekovost". Ten, který je k dostání na pultech hypermarketů, je méně ostrý, šťavnatý a mdlé chuti. Pochází ze zahraničí, nejčastěji z Číny. Obchodní řetězce ho před lety začaly prodávat a postupem času hlavně díky své ceně úplně vytlačil český.
Za prvních letošních osm měsíců se podle údajů Českého statistického úřadu dovezlo z Číny česneku a pórku za téměř 140 milionů korun. Ale lidem se znechutil a žádají ten český. "Poptávka je strašně vysoká, protože lidi si začínají kvalitu českého česneku uvědomovat," potvrdil pěstitel Milan Krahulík z Chotěšova na Litoměřicku. Letošní sklizeň zcela vyprodal.
Zájem prodávat český česnek mají také obchodní řetězce. "Dostáváme dopisy od zákazníků, že by si chtěli koupit víc česneku české produkce," popsal zájem obchodní ředitel Penny Marketu Martin Kolařík. Podle něj by řetězec zákazníkům rád vyhověl, ale roční produkce je příliš nízká, a tak se na regálech objeví jen na pár týdnů v roce. Česnek se tak dá sehnat pouze přímo u pěstitelů nebo na farmářských trzích.
Řetězce shánějí česnek: Řekněte si cenu
Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se česnek pěstuje v Česku jen na 67 hektarech. "V předrevoluční době se v republice produkovalo kolem 300 hektarů," srovnal Zeman dnešní stav s dobou, než na český trh vtrhl česnek ze zahraničí.
Podle něj žádají po českých zemědělcích česnek i další obchodní řetězce. "Říkají nám, řekněte si sami, jakou cenu chcete. Obvolal jsem tedy řadu pěstitelů, ale oni mi říkají, že nemají sadbu," popsal zásadní problém, který brání opětovnému pěstování česneku ve velkém.
"Pěstitelé nechtějí sadbu moc pouštět. Má určitou certifikaci, prošla procesem schválení, a tak si ji raději drží," vysvětlil Krahulík. Pro zemědělce, kteří sadbu nemají a česnek by pěstovat chtěli, je to neřešitelný problém. Leda by si koupili sadbu v zahraničí. "To by ale už zase nebyl český česnek," upozornil Zeman.
Domácímu česneku dávají přednost i šéfkuchaři. "Já o čínském česneku nic nevím a nemám s ním žádnou zkušenost. My kupujeme pouze lokální potraviny u malopěstitelů," uvedl šéfkuchař La Degustation Bohéme Bourgeoise Oldřich Sahajdák.