Češi se „poprali“ o dluhopisy. V době snižování výnosů je nalákal úrok

  13:46aktualizováno  14:15
Pondělí je posledním dnem, kdy si mohou zájemci objednat státní dluhopisy. Stát totiž kvůli velkému zájmu zkrátil původní termín objednávek, který měl být do konce měsíce. Zájem lidí o dluhopisy podle expertů stoupl hlavně kvůli výnosu, který se v době snižování úroků stal atraktivní.

Peníze, bankovky, koruna - banky, peníze | foto: MF DNES

Češi si podle údajů ministerstva financí do pátečního poledne objednali bondy za 22,3 miliardy korun. Úřad si však chtěl od lidí za celé upisovací období, které mělo skončit 30. listopadu, půjčit maximálně 20 miliard. Před spuštěním třetí emise dokonce ministr financí Miroslav Kalousek upozorňoval, že i když si lidé objednají "jen" o něco víc než deset miliard, bude to úspěch (více čtěte zde).

Zájem byl tedy mnohem vyšší, než byla původní očekávání. Podle finančních expertů za tím stojí hlavně relativně dobrý výnos, který se sice proti druhé emisi nezvýšil, ale kvůli tlaku ČNB na snižování úrokových sazeb u finančních institucí se stal zajímavým. (centrální banka snížila nečekaně sazby na historické minimum)

Úrok je v současné chvíli atraktivní

"Není divu, že jsou dluhopisy pro domácnosti a subjekty, které je mohou nakupovat, velmi atraktivní. Tržní úrokové sazby zaznamenaly drastický pokles. Stát tak nabídl soukromým investorům řádově vyšší výnos, než po něm na finančních trzích požadují kupci 'běžných' státních dluhopisů," říká obchodní ředitel společnosti Conseq Investment Management Lukáš Vácha.

Spořicí dluhopisy

Stát nabízí dluhopisy přes takzvané distributory. Těmi jsou Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a J&T Banka a dále zhruba tisíc poboček České pošty. Celkem 1 400 míst je otevřeno ještě během pondělka.

Objednávky bude nutné zaplatit do pěti pracovních dnů. Dluhopisy úřad vydá 12. prosince.

ČSOB dokázala do páteční 17. hodiny přilákat objednávky za zhruba 11 miliard Kč (na pobočkách pošty, se kterou spolupracuje, udala dluhopisy za 155 milionů Kč). Největší zájem byl u ní o prémiový spořicí státní dluhopis.

J&T Banka evidovala k dnešnímu poledni objednávky za 100 milionů Kč. Nejvíce si u ní lidé objednávali 1,5roční diskontovaný dluhopis a 5letý reinvestiční.

Ostatní banky aktuální údaj nezveřejnily.

S tímto důvodem souhlasí také Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus i jeden z distributorů státních dluhopisů, J&T Banka. "Úrokové podmínky byly nastaveny velmi výrazně nad výnosy standardních státních dluhopisů. Dále se dalo očekávat, že velkou část ročních dluhopisů z loňské emise budou investoři reinvestovat do nově vydávaných dluhopisů," uvádí Monika Veselá z J&T Banky.

Hlavní investiční stratég ČP Invest Michal Valentík však zmiňuje vedle dobrého úročení také další vlivy na růst zájmu o dluhopisy. Podle něj je podzimní emise lépe načasována než ta květnová. "V květnu mají lidé před dovolenými a volné prostředky raději z důvodu větší volné hotovosti neinvestují. Berou je jako rezervu. S blížícím se koncem roku tak přebytky mohou vhodně investovat do státních dluhopisů," vysvětluje.

Svou roli v růstu zájmu podle něj sehrálo také to, že si lidé mohli dluhopisy poprvé objednat na pobočkách pošty, i to, že dluhopis má nominální hodnotu 1 Kč, což znamená, že jejich majitelé nebudou platit žádnou daň. To už však příští rok platit nebude.

V rámci jarní emise si lidé objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Loni na podzim v rámci pilotní emise si koupili investoři dluhopisy za 20,4 miliardy korun.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz