Černě orámované sdělení nejde přehlédnout, protože nesmí splývat s barvou krabičky, je několikanásobně větší než dosud a i výrazově získalo na síle.
Tak to žádají předpisy Evropské unie: "Kuřáci umírají předčasně," zní jedno z nich. Některé známé značky kuřiva se ještě nepřevlékly. Prodejci i výrobci se totiž předzásobili, a přestože povinnost balit cigarety do více odstrašujícího kabátu platí od 1. května, zatím v obchodech vládnou ještě staré krabičky.
"Většina výrobců nakoupila kolky dopředu a udělala si zásoby. Teď záleží, kdy dojdou zásoby distributorům a v obchodech. U našich značek je to otázka dnů až několika týdnů, než se dostanou na pult," říká Ilona Doležalová, ředitelka JT International, mezi jejíž značky patří například Camel či Winston.
Z balíčků cigaret naopak zcela zmizí nápisy light (lehký) či full flavour. To se příčí evropským pravidlům, která jsou přísnější v ochraně zákazníka. "Evropští legislativci došli k závěru, že použití označení Light či Ultra Light může přímo či nepřímo ovlivnit vnímaní kuřáka o lehkosti či škodlivosti cigarety," vysvětluje Doležalová.
Kuřáci se budou muset nově orientovat jen podle barev jednotlivých balení a neutrálních názvů, které nesmějí naznačovat nic o síle cigarety. "Je to krása, že? Nejsme ale jediná země, která to musí respektovat. V zemích EU už si na to zvykli a jednoduše to musíme přijmout," říká zdroj z Philip Morris ČR, největšího výrobce cigaret v Česku.
Nepatrně se mění i obsah cigaret, klesá podíl dehtu, který nesmí přesáhnout deset miligramů v jedné cigaretě. Tabákové firmy zažijí další zpřísnění toho, jak smějí mluvit se svými zákazníky, už za necelé dva měsíce znovu.
Konec reklamy na cigarety
Tabu bude od července jakákoliv reklama na cigarety mimo místa, kde se prodávají. Zmizí billboardy a plakáty z ulic či reklamní spoty z kin. Marlboroman se tak bude muset stáhnout do trafik, na veřejnost bude smět jen při závodech motorek či formule 1.
"Smíme se prezentovat jen na závodech motoristických sportů a na místech, kde se cigarety prodávají," říká Doležalová. Sponzorovat a propagovat své značky na motoristických soutěžích budou smět tabákové koncerny do dubna 2006. Pak opět přituhne.
Nikdo z výrobců si zatím netroufá odhadnout, jak drastičtější nápisy na krabičkách či zákaz reklamy ovlivní chuť Čechů dál kouřit. Zkušenosti jejich kolegů z Evropy říkají, že si kuřáci cestu ke svým cigaretám najdou stejně.
V Česku se ročně vykouří zhruba jedna miliarda krabiček cigaret a spotřeba nijak neklesá. Letos však čeští kuřáci musí překousnout i zdražení kvůli vyšší spotřební dani, které zvedlo cenu krabičky asi o čtyři koruny.