Jiří Diviš u soudu ve švýcarské Bellinzoně

Jiří Diviš u soudu ve švýcarské Bellinzoně | foto: Kateřina Koubová, iDNES.cz

Švýcarský proces s českými uhlobarony začal. Kde je Koláček? divil se soud

  • 215
Od zpravodajek MF DNES - V ospalém historickém městě Bellinzona začal ostře sledovaný proces s pěti Čechy a jedním Belgičanem. Obžalováni jsou z praní špinavých peněz a podvodů při divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Miliardy korun, které z toho získali, pak podle obžaloby vyprali ve švýcarských bankách. Soudci chtějí vynést verdikt do dvou měsíců.

Českému státu údajně způsobili škodu 1,68 miliardy korun tím, že důlní společnost ovládli za její vlastní peníze, které předtím vyvedli.

Jako první dorazil před devátou hodinou k budově soudu Jiří Diviš, bývalý šéf firmy Investenergy, která kupovala později i státní podíl v dolech. "Jsem rád, že soud konečně začal a my budeme mít příležitost říct, jak to bylo," uvedl Diviš. Na dotaz MF DNES, zda věří, že proces vyhraje, řekl: "Mám velkou důvěru."

Beze slova prosvištěl do dveří soudu další z obžalovaných, Marek Čmejla. V soudní síni sedí na lavici obžalovaných hned v první řadě, spolu s Divišem. Čmejla byl jedním z podílníků firmy Appian Group, která přes Investenergy mostecké doly v minulosti ovládla.

Proces s uhlobarony den po dni

Třetím, kdo se k soudu dostavil osobně, je Petr Kraus. "Cítím se nevinný. Věřím, že se to prokáže," uvedl. Kraus byl spolumajitelem firmy Newton FMG, která akcie MUS pro její manažery, schované za Appianem, potají skupovala z trhu. Podle obžaloby to bylo za peníze zpronevěřené z dolů.

Kde jsou ostatní? divil se soud

Zbylí tři obžalovaní, tedy bývalý ředitel MUS Oldřich Klimecký, Antonín Koláček a Jacques de Groote, vyslali jen své advokáty. Advokát Koláčka Michael Mráz omluvil svého klienta, proč nepřijel, slovy: "Je to osobního charakteru. Jen konstatuji, že tady není." Soudci to ale nestačilo a opakovaně se ptal, proč Koláček nedorazil. "Rozuměl jsem, že ani dnes, ani zítra tady nebude," krčil rameny Mráz. Soudce se ještě ujistil, zda tedy není důvod jeho absence, že mu třeba uletělo letadlo. Advokát potvrdil, že ne.

Právní zástupce omluvil i Jacquese de Groota, kterému je již 86 let. Účast u soudu mu nedoporučil lékař. "Nezvládl by to kvůli délce procesu, ani by se vzhledem k věku nedokázal psychicky tak dlouho soustředit. Má zhoršenou paměť a je unavený," uvedl. Nechce však být souzen v nepřítomnosti, nechce couvat ani klást překážky. Chce se procesu účastnit na dálku. Výčet důvodů, proč de Groote není, ale chtěl by být u soudu, trval téměř čtvrt hodiny.

Prokurátorka Graziella de Falco Haldeman, která je hlavní žalobkyní procesu, však řekla, že žádost o účast v procesu na dálku přišla pozdě a navíc by to řízení zkomplikovalo.

Soud bude pokračovat i bez přítomnosti obžalovaných

Poté dostali slovo advokáti Koláčka a Klimeckého. Podle nich byly komplikace s pozváním k procesu, navíc když poprvé klienti chybí, nemusí udávat zvláštní důvody. Jejich řeč nakonec vyústila k požadavku přerušit proces. Prokurátorka to odmítla, stejně tak i zástupce žalující strany, kterou je nástupce MUS, Czech Coal Services.

Soud si vzal čas na rozhodnutí a před pátou hodinou v pondělí odpoledne rozhodl, že bude pokračovat v procesu navzdory nepřítomnosti tří předvolaných, tedy Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. Ti jsou předvolaní v náhradním termínu na 10. června. Koncem června by pak soud řízení spojil do jednoho. Rozsudek má padnout do poloviny července.

Advokátka zastupující obžalované Karolina Zelenková však zdůrazňuje, že žádný z obviněných, kteří na soud v pondělí nedorazili, se nechce soudu vyhýbat ani komplikovat jeho rozhodování.

"Antonín Koláček se k soudu se nedostavil z osobních důvodů. Oldřich Klimecký se z jednání u soudu omluvil ze zdravotních důvodů a z důvodů vážného onemocnění své manželky. V případě pana De Groota se vůbec nepředpokládá, že by se soudu zúčastnil, a to s ohledem na jeho velmi vysoký věk a špatný zdravotní stav," vysvětlila Zelenková z advokátní kanceláře advokátů Balcar, Hrouzek, Veselý, Pavelka, Zelenková.

Měkota nebude souzen, účty zůstanou blokované

Poslední ze stíhaných uhlobaronů Luboš Měkota v březnu náhle zemřel po srdeční příhodě na berounském golfovém hřišti (více zde). Ve skupině Appian, která Mosteckou uhelnou ovládla, kontroloval 40 procent. Zhruba před sedmi lety akcie Měkota prodal podle švýcarské obžaloby finančníkovi Pavlu Tykačovi za nejméně pět miliard korun.

U majitele Czech Coalu skončilo i dalších 40 procent akcií od Antonína Koláčka, který je nakupoval prostřednictvím firmy Newton. Koláček je považován za hlavního architekta převzetí dolů za jejich vlastní peníze.

Trestní soud v Bellinzoně krátce před polednem rozhodl, že zemřelý miliardář Luboš Měkota nebude souzen. Toto rozhodnutí však podle soudce Jeana-Luc Bachera nemá vliv na zmrazená bankovní konta obžalovaných. Tedy i peníze Měkotovy firmy Edward Consulting zůstanou až do konečného verdiktu ležet ve Švýcarsku.

,