Za těžkou práci dříve do důchodu. Firmám se ale nechce lidem přispívat

  5:12aktualizováno  5:12
Zaměstnavatelé by měli lidem v nejtěžších profesích povinně přispívat na dřívější odchod do důchodu, navrhuje ministerstvo práce. Týká se to 650 tisíc zaměstnanců, firmy by navíc ke mzdě platily do penzijních fondů tři až čtyři procenta hrubé mzdy.

Práce v Třineckých železárnách je hodně náročná. (5. prosince 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tuto možnost by měli dostat lidé, kteří jsou vystaveni prachu, chemikáliím, hluku, fyzické zátěži, chladu nebo horku. Ale i ti, jejichž profese je psychicky náročná nebo ničí oči. Vztahovalo by se to na dělníky v koksárnách, zdravotní sestry i třeba řezníky v chladírnách. Díky příspěvku by mohli odejít do penze o pět let dříve. Zavedení povinného příspěvku zaměstnavatele na důchodové spoření by byla největší změna v důchodovém systému od zrušení soukromého důchodového pilíře.

Firmám je jasné, že pracovníci nebudou schopni fyzicky či psychicky náročnou práci dělat až do důchodového věku, zejména když se bude v budoucnu posouvat. Ale odmítají vzít odpovědnost na sebe.

„Je to nesystémové řešení a přenesení odpovědnosti na zaměstnavatele. Mělo by se to řešit ve státním důchodovém pilíři,“ říká Jan Rafaj, personální ředitel ArcelorMittal Ostrava a místopředseda Svazu průmyslu ČR.

„Návrh z dílny ministerstva pouze zatíží zaměstnavatele bez ohledu na jejich zdroje,“ obává se Markéta Schormová, právní expertka Hospodářské komory.

Podle Rafaje by lidé v těžkých profesích měli mít možnost podobně jako dnes horníci odejít do důchodu o něco dříve – podle náročnosti profese. To by však pro státní pokladnu znamenalo navíc zátěž stamilionů až miliard korun ročně. Firmy jsou ochotné povinně přispět jen malou částí a jen na několik tisíc lidí v nejvíc exponovaných profesích.

„Na spoření se musí podílet nejenom zaměstnavatel, ale i zaměstnanec a stát. Spravedlivý by mohl být poměr 1:1:1,“ říká Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu ČR.

Do předdůchodu o pět let dřív

Podle návrhu ministerstva by povinné příspěvky od zaměstnavatelů měly jít lidem v těžkých profesích do jejich třetího penzijního pilíře, který dnes má 4,6 milionu lidí. Lidé by pak díky úsporám mohli odejít do předdůchodu až o pět let dřív a žili by z těchto úspor, stát by za ně platil povinné zdravotní odvody a lidem by se nekrátila starobní penze.

Na důchod by lidé měli mít našetřeno tři miliony korun, říká šéf fondu

Podle současných pravidel by však museli mít naspořeno zhruba půl milionu korun (tak aby měsíčně mohli pobírat 30 procent průměrné mzdy). A na to by navrhovaný příspěvek zaměstnavatele ve výši tří až čtyř procent většině z nich nestačil –nanejvýš dvacátníkům, kteří mají do důchodu daleko. Padesátníci by museli začít spořit rychlostí zhruba 15 procent z hrubé mzdy. „U těchto osob by došlo... k jednorázové dotaci, na které by se podílel stát a zaměstnavatel,“ navrhuje v materiálu ministerstvo.

Povolání dělí ministerstvo zdravotnictví na čtyři kategorie podle míry zdravotního rizika – v té nejrizikovější v Česku pracuje 20 tisíc lidí, v druhé nejrizikovější pak 630 tisíc. Není jasné, jestli nakonec koalice použije právě toto dělení prací.

Dnes už 1,4 milionu zaměstnavatelů svým pracovníkům na důchodové spoření přispívá. „Nemyslíme si, že je nutné to zaměstnavatelům stanovovat zákonem, mělo by to být součástí kolektivního vyjednávání,“ říká mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. Ve firmě pracuje sedm tisíc lidí, z toho polovina ve dvou nejrizikovějších kategoriích.

Hnutí ANO už připravuje alternativní návrh, kterých profesí by se povinný příspěvek mohl týkat. „Zaměstnavatelé by měli přispívat těmto lidem, funguje to tak i v zahraničí. Bez dohody s nimi ale není možné jim to nařídit,“ říká poslankyně ANO Radka Maxová. Koalice bude návrh poprvé probírat v pondělí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

PŘEHLEDNĚ: E.ON pohltí innogy. Jak se obchod dotkne českých zákazníků

Logo E.ON

Brusel v úterý kývl na obří transakci mezi německými energetickými společnostmi E.ON a RWE, která značně překreslí...

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz