Za těžkou práci dříve do důchodu. Firmám se ale nechce lidem přispívat

  5:12aktualizováno  5:12
Zaměstnavatelé by měli lidem v nejtěžších profesích povinně přispívat na dřívější odchod do důchodu, navrhuje ministerstvo práce. Týká se to 650 tisíc zaměstnanců, firmy by navíc ke mzdě platily do penzijních fondů tři až čtyři procenta hrubé mzdy.

Práce v Třineckých železárnách je hodně náročná. (5. prosince 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tuto možnost by měli dostat lidé, kteří jsou vystaveni prachu, chemikáliím, hluku, fyzické zátěži, chladu nebo horku. Ale i ti, jejichž profese je psychicky náročná nebo ničí oči. Vztahovalo by se to na dělníky v koksárnách, zdravotní sestry i třeba řezníky v chladírnách. Díky příspěvku by mohli odejít do penze o pět let dříve. Zavedení povinného příspěvku zaměstnavatele na důchodové spoření by byla největší změna v důchodovém systému od zrušení soukromého důchodového pilíře.

Firmám je jasné, že pracovníci nebudou schopni fyzicky či psychicky náročnou práci dělat až do důchodového věku, zejména když se bude v budoucnu posouvat. Ale odmítají vzít odpovědnost na sebe.

„Je to nesystémové řešení a přenesení odpovědnosti na zaměstnavatele. Mělo by se to řešit ve státním důchodovém pilíři,“ říká Jan Rafaj, personální ředitel ArcelorMittal Ostrava a místopředseda Svazu průmyslu ČR.

„Návrh z dílny ministerstva pouze zatíží zaměstnavatele bez ohledu na jejich zdroje,“ obává se Markéta Schormová, právní expertka Hospodářské komory.

Podle Rafaje by lidé v těžkých profesích měli mít možnost podobně jako dnes horníci odejít do důchodu o něco dříve – podle náročnosti profese. To by však pro státní pokladnu znamenalo navíc zátěž stamilionů až miliard korun ročně. Firmy jsou ochotné povinně přispět jen malou částí a jen na několik tisíc lidí v nejvíc exponovaných profesích.

„Na spoření se musí podílet nejenom zaměstnavatel, ale i zaměstnanec a stát. Spravedlivý by mohl být poměr 1:1:1,“ říká Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu ČR.

Do předdůchodu o pět let dřív

Podle návrhu ministerstva by povinné příspěvky od zaměstnavatelů měly jít lidem v těžkých profesích do jejich třetího penzijního pilíře, který dnes má 4,6 milionu lidí. Lidé by pak díky úsporám mohli odejít do předdůchodu až o pět let dřív a žili by z těchto úspor, stát by za ně platil povinné zdravotní odvody a lidem by se nekrátila starobní penze.

Na důchod by lidé měli mít našetřeno tři miliony korun, říká šéf fondu

Podle současných pravidel by však museli mít naspořeno zhruba půl milionu korun (tak aby měsíčně mohli pobírat 30 procent průměrné mzdy). A na to by navrhovaný příspěvek zaměstnavatele ve výši tří až čtyř procent většině z nich nestačil –nanejvýš dvacátníkům, kteří mají do důchodu daleko. Padesátníci by museli začít spořit rychlostí zhruba 15 procent z hrubé mzdy. „U těchto osob by došlo... k jednorázové dotaci, na které by se podílel stát a zaměstnavatel,“ navrhuje v materiálu ministerstvo.

Povolání dělí ministerstvo zdravotnictví na čtyři kategorie podle míry zdravotního rizika – v té nejrizikovější v Česku pracuje 20 tisíc lidí, v druhé nejrizikovější pak 630 tisíc. Není jasné, jestli nakonec koalice použije právě toto dělení prací.

Dnes už 1,4 milionu zaměstnavatelů svým pracovníkům na důchodové spoření přispívá. „Nemyslíme si, že je nutné to zaměstnavatelům stanovovat zákonem, mělo by to být součástí kolektivního vyjednávání,“ říká mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. Ve firmě pracuje sedm tisíc lidí, z toho polovina ve dvou nejrizikovějších kategoriích.

Hnutí ANO už připravuje alternativní návrh, kterých profesí by se povinný příspěvek mohl týkat. „Zaměstnavatelé by měli přispívat těmto lidem, funguje to tak i v zahraničí. Bez dohody s nimi ale není možné jim to nařídit,“ říká poslankyně ANO Radka Maxová. Koalice bude návrh poprvé probírat v pondělí.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě...

Najdete na iDNES.cz