Za školení úředníků chce stát platit víc než na Harvardu

  1:00aktualizováno  1:00
Stát je ochoten zaplatit přes sto tisíc za týdenní školení jednoho úředníka, aby dokázal pomoci předluženým lidem. Reálná cena je podle expertů až devětkrát nižší. I týdenní podobný kurz na Harvardu by vyšel čtyřikrát levněji.
Stát zaplatí za vyškolení úředníků 45 milionů. Reálná cena je podle expertů 5 až 10 milionů.

Stát zaplatí za vyškolení úředníků 45 milionů. Reálná cena je podle expertů 5 až 10 milionů. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo v půlce června zakázku na školení lektorů finanční gramotnosti. Jinými slovy, úředníci přímo z ministerstva, z Úřadu práce Praha, Hospodářské komory a dalších institucí se mají vyškolit v bankovních termínech a tajích, aby dokázali lidem radit s dluhy.

Kromě nevysvětlitelně vysoké ceny provází zakázku i podivně nastavené podmínky pro uchazeče a zarputilé mlčení samotného ministerstva. Týdenním školením má projít minimálně 350 úředníků. Za to je stát ochoten zaplatit 38 milionů korun, včetně daně z přidané hodnoty pak 45,2 milionu.

Na vyškolení jednoho člověka tak bude potřeba více než sto tisíc korun. I týden výuky na prestižním Harvardu vyjde čtyřikrát levněji. Propočet ceny, kterou ministerstvo za školení očekává, kulhá i v místních podmínkách. Reálná konečná cena je podle expertů z byznysu, které MF DNES oslovila, od pěti do deseti milionů korun.

Ministerstvo mlčí
"Cena jedné výukové hodiny se pohybuje podle tématu a kvality lektora od 700 do 1 700 korun," potvrzuje Luboš Harant, projektový šéf společnosti EduCity, vzdělávacího serveru soustřeďujícího nabídku a poptávku nejrůznějších kurzů.

Při této sazbě vyjde samotné školení na necelé dva miliony, další dva miliony by stály podle odhadů pomůcky a podklady pro výuku a zhruba milion stravné a pronájem školicích místností. I při stoprocentním zisku organizátora nejde dohromady o více než deset milionů.

Ministerstvo k celé zakázce mlčí. "Do ukončení zadávacího řízení nelze podávat žádné informace," uvedl Petr Sulek z kanceláře ministra v odpovědi na otázky MF DNES.

Ty se netýkaly jen ceny, ale i jinak sporných věcí – pro koho je školení určeno či jak úředníci znalosti využijí. Na ministerstvo odkázal v odpovědi na stejné otázky i Úřad práce Praha, který má na školení poslat 150 lidí. Jediné, co ministerstvo po dvojí urgenci prozradilo, je, že půlka peněz půjde z eurofondů a že 38 milionů je orientační cena, nikoli konečná.

Nereálná kritéria konkurzu
Ze zadávací dokumentace, kterou má MF DNES k dispozici, navíc vyplývá, že pro uchazeče bude těžké vejít se do nastavených podmínek. Jednou z nich například je, aby firma v posledních třech letech už jednu státní zakázku týkající se "řešení dlouhodobé nezaměstnanosti" za alespoň deset milionů korun vyhrála. Zároveň musí mít nejméně 25 stálých zaměstnanců, kteří se zabývají přímo nezaměstnaností.

"Mnoho vzdělávacích společností šanci splnit počet zaměstnanců nemá," říká Harant s tím, že nastavené podmínky jsou velmi striktní.

Podobné je to i s kritérii, podle nichž budou nabídky firem hodnoceny. Cena školení má váhu jen 40 procent.

"To je znepokojující. Kvalita osnov a rozsah testů pro klienty jsou také důležité, ale cena by měla být rozhodující," říká za Transparency International Eliška Císařová. Kdy bude znám výsledek zakázky, nechce ministerstvo také prozradit. Zřejmé je jen to, že už to mělo být. Kurzy měly začít v srpnu.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Najdete na iDNES.cz