Za Prazdroj zaplatí místo Nomury stát

  23:38aktualizováno  23:38
O devět miliard korun vzroste ztráta státu ze záchrany Investiční a Poštovní banky, protože skupina kolem japonské banky Nomura smí splatit úvěr na pořízení Plzeňského Prazdroje bezcennými akciemi IPB. O právu zaplatit akciemi, a nikoliv penězi rozhodl londýnský arbitrážní soud. Protivníkem Nomury byly fondy ČSOB. Nomura prezentuje verdikt jako vítězství, podle ČSOB tím teprve skutečná soudní bitva začíná.

Úspěch skupiny Nomura u londýnské arbitráže v souboji s ČSOB o způsob zaplacení devítimiliardového dluhu za Plzeňský Prazdroj je jejím první větším vítězstvím v pokračující válce.

Arbitrážní soud rozhodl, že Nomura může postupovat podle uzavřených smluv a zaplatit dluh nikoliv penězi, ale 46 procenty bezcenných akcií IP Banky (dříve IPB).

Fondy na Kajmanských ostrovech pod kontrolou ČSOB tak nezískají devět miliard a vzniklá ztráta půjde na vrub českého státu, který za obchody bývalé IPB ručí.

Na jedné straně sporu stála společnost Pembridge kontrolovaná Nomurou, na druhé straně kajmanské fondy Torkmain a Levitan pod kontrolou ČSOB. Novému vlastníkovi IPB se však nepodařilo zpochybnit smlouvy uzavřené v roce 1999.

"Soud všechny námitky Torkmainu a Levitanu zamítl," reagovala mluvčí londýnské Nomury Clare Williamsová. Fondy (respektive ČSOB a český stát) musí Nomuře zaplatit soudní výlohy ve výši jednoho milionu liber, tedy zhruba 50 milionů korun.

Podle Nomury výsledek potvrzuje, že její postup při nákupu pivovarů, známém jako operace "České pivo" byl zcela v souladu s právem.

Zástupci ČSOB naopak tvrdí, že výsledek očekávali a skutečná bitva s Nomurou teprve přijde.

"Pokud je pravda, že Pembridge získala v arbitráži možnost zaplatit akciemi IPB, tak je to jednoznačný důkaz, že transakce České pivo byla od počátku plánována s cílem poškodit Investiční a Poštovní banku," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Podle Tománka tak výsledek arbitráže posiluje pozici ČSOB v jiné soudní při, v které banka žaluje Nomuru o náhradu škody, jež vznikla operací České pivo. "Výsledek dokazuje, že Nomura nebyla v IPB skutečným investorem, protože její pozice byla zajištěna transakcí s pivovary," uvedl Tománek.

Žaloba o náhradu škody je podána v Praze a v Londýně; ČSOB se jí domáhá devíti až 24 miliard korun.

Mluvčí Nomury Williamsová před časem uvedla, že touto žalobou se "ČSOB pouze snaží odvrátit pozornost od podmínek a okolností převzetí IPB".

Vedle těchto sporů vede Nomura arbitráž s Českou republikou až o čtyřicetimiliardové odškodnění za znehodnocení její investice v IPB, jež vzniklo uvalením nucené správy. Tento případ ovšem s pivovary nesouvisí.

Kauza České pivo je jedním z nejkomplikovanějších případů z trezorů někdejší IPB. V roce 1998 banka poskytla přes několik firem úvěr společnosti České pivo a ta si za vypůjčené peníze u téže banky koupila akcie Plzeňského Prazdroje a doplnila tak již vlastnictví Radegastu.

České pivo ovládala Nomura a firmu s pivovary prodala jihoafrické společnosti SAB zhruba za 22 miliard korun. Zisk z transakce získala Nomura, hlavní akcionář IPB, ovšem banka sama v současné době inkasuje ztrátu.

Autoři:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz