Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z pojištění vozů půjdou stovky milionů hasičům, schválil Senát

  • 22
Pojišťovny budou muset od příštího roku vyplácet tři procenta z povinného ručení hasičům. Počítá s tím novela zákona, kterou schválila horní komora. Hasiči by měli dostat kolem 600 milionů korun ročně na lepší vybavení. Zástupci pojišťoven už dříve varovali, že kvůli dalším nákladům budou muset zdražit.

Minimální odvod, kterým budou pojišťovny od ledna zatíženy, je tři procenta z vybraného povinného ručení od motoristů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Stejně jako ve Sněmovně se i nyní novela setkala s kritikou části senátorů.

Poslanecká novela původně počítala s tím, že by pojišťovny dávaly na hasiče až šest procent z předepsaného povinného ručení. Během projednávání ale poslanci předlohu změnili. Kromě jiného bude obnoven Fond zábrany škod, který v minulosti existoval. Právě do tohoto fondu mají pojišťovny odvádět tři procenta z vybraného povinného ručení. Fond bude pak Integrovanému záchrannému systému hradit náklady na nákup techniky. Norma také počítá s povinností úmyslných viníků havárií a dopravních nehod zaplatit náklady hasičům.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) ve sněmovně před změnou zákona varoval a tvrdil, že jde ve skutečnosti o "zákon o zavedení daně z obratu" pro pojišťovny. Peníze by podle něj bylo vhodnější najít v rámci rozpočtu.

Zástupce předkladatelů poslanec ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že se autoři snažili o maximální kompromis, a to i se zástupci pojišťoven, aby měl zákon delší životnost než jedno nebo dvě volební období. Podotkl, že nové opatření má být doplňkem současného systému financování. "Čím lepší bude technické vybavení záchranných sborů, tak tím budou škody menší," zastal se návrhu senátor a pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD). Zastávali se ho hlavně jeho straničtí kolegové.

Proti návrhu vystoupil například Vladimír Dryml (SPOZ). Označil ho za nesystémový a řekl mimo jiné, že jde o novou daň pro všechny, kteří používají motorová vozidla.