policie - ilustrační foto

policie - ilustrační foto | foto: Radek Miča

Z miliardového tunelu viní policie Tykače a Dienstla

  • 12
Před devíti lety zmizel z podílových CS Fondů majetek v miliardové hodnotě. Teď policie oznámila, že konečně ví, kdo za jedním z největších tunelů v české historii stál. Ze zorganizování podvodu viní dva z nejbohatších českých podnikatelů: Pavla Tykače a Jana Dienstla.

Oba patřili k duchovním otcům finanční skupiny Motoinvest, která v roce 1995 pod heslem Drobní akcionáři, plačte! rozjela takzvanou třetí vlnu kuponové privatizace.

Policii se však v pátek nepodařilo ani Tykačovi, ani Dienstlovi předat obvinění, oba jsou totiž v zahraničí.

"Sháním letenku, abych se co nejrychleji vrátil zpátky a zkontaktoval se s policií. To obvinění z principu považuji za holý nesmysl," řekl MF DNES Dienstl.

Vyšetřovatelé obvinili i další čtyři lidi, kteří se měli na podvodu s šéfy Motoinvestu podílet. "Nevím zatím přesně, co je mi dáváno za vinu, takže bych se nerad konkrétně vyjadřoval," řekl Dienstl.

Finančník Pavel Tykač nebyl k zastižení. "Pan Tykač je na dovolené v zahraničí a nemám pocit, že by se chtěl k něčemu vyjadřovat," sdělila jeho asistentka.

Policie nevysvětlila, co způsobilo tak náhlý zvrat v devět let starém případu. "Objevily se nové skutečnosti. Víc vám k tomu neřeknu, protože to zatím nevím," řekl šéf protikorupční policie Miloslav Brych.

Podle něj bude policie šest nově trestně stíhaných vyšetřovat na svobodě. "K vazbě není důvod, nehrozí ovlivňování svědků, je to přece jen už dost starý případ," řekl Brych.

I proto policie zatím nechystá ani zajišťování majetku. Všem hrozí pět až dvanáct let vězení.

Mezi zbývající čtyři obviněné patří bývalý zaměstnanec ministerstva financí Jiří Kudlík a podnikatelé spojení s CS Fondy Josef Novosvětský, Petr Müller a Emil Florián. "Není mi jasné, co se najednou děje, když se devět let nic nedělo. Rozhodně se cítím být obviněn neoprávněně," řekl Florián.

Podle informací MF DNES plzeňská protikorupční policie podezřívá šéfy Motoinvestu a další aktéry případu z vytunelování CS Fondů už od loňského podzimu. V té době probíhal před pražským Městským soudem proces s jinými čtyřmi lidmi, kteří se měli na vyvádění majetku z CS Fondů také podílet.

Během hlavního líčení vyšlo najevo, že podvodu se muselo účastnit mnohem víc lidí. Původní čtyři podezřelí včetně sponzora ČSSD Josefa Matoulka byli loni v prosinci odsouzení na pět až devět let. Rozsudky jsou zatím nepravomocné.

Podle policie nově obviněná skupina kolem Tykače a Dienstla na celém podvodu spolupracovala s již dříve odsouzenou čtveřicí. Šéfové Motoinvestu prý měli celý podvod vymyslet.

Zamotaný případ
Z CS Fondů zmizel v roce 1997 veškerý majetek v hodnotě nejméně 1,23 miliardy korun. V době kuponové privatizace vznikly v rámci společnosti tři podílové fondy, které za svěřené kuponové knížky získaly akcie lukrativních státních podniků zhruba za 1,5 miliardy korun.

Majetek tří fondů spravovala mateřská investiční společnost C.S. Fond, která mohla s akciemi obchodovat. Její akcie koupil Tykačův Motoinvest, a tak ji fakticky ovládl.

V roce 1996 uzavřel Dienstl za Motoinvest s C.S. Fond kupní smlouvy na akcie tří fondů, které podmínil opční doložkou. V březnu 1997 pak opci využil a oznámil, že má o cenné papíry tří fondů zájem.

Právě Dienstl podle policie úmyslně zbavil fondy akcií a naplnil je 1,5 miliardou v hotovosti. Peníze byly složeny na účet u Plzeňské banky, kterou od roku 1994 majetkově ovládal právě Motoinvest. V představenstvu banky byli tehdy Tykač i Dienstl.

Za situace, kdy měla na účtech půldruhé miliardy korun, Matoulek s dalšími lidmi firmu C.S. Fond údajně podvodně ovládl. A za peníze uložené na účtech u Plzeňské banky koupil bezcenné akcie podniku Drůbež Příšovice od holandské firmy, která v Česku obchodovala s další společností kolem Tykače.

Pracovníkům Plzeňské banky se zdál obchod podezřelý a neobvyklé převody peněz pozastavili, aby vše prověřili. Tykač pak údajně kvůli uvolnění 1,23 miliardy korun z účtů telefonicky ovlivňoval šéfku banky.

Na podezřelou transakci bylo přesto upozorněno ministerstvo financí. Tamní ředitel finančního a analytického útvaru, v pátek obviněný Jiří Kudlík, však nic podezřelého neviděl a odlivu peněz do ciziny nezabránil.

Podle policie byl také do podvodu zapleten. Prý v té době už věděl, že akcie Drůbeže Příšovice jsou bezcenné.

Peníze z majetku českých podílníků CS Fondů nakonec odešly na stovku účtů do zahraničí, zejména do off-shore zón a společností, které jsou známé tím, že nelze zjistit jejich vlastnickou strukturu.