Příkladem může být severočeský Chomutov. V regionu je bez práce přes 13 procent lidí, majitelé domů přesto svým nájemníkům účtují podle statistik za "modelový byt" přes sedm tisíc korun. To je o pětistovku více, než chtějí v Berouně s čtvrtinovou nezaměstnaností a výbornou dostupností do Prahy.
InforgrafikaNa srovnání výše nájmu a splátek v 75 městech se podívejte zde. |
Na dohled od hlavního města totiž většina slušně vydělávajících lidí s prací v metropoli splácí hypotéku na poměrně drahý byt, poptávka po nájmech je proto malá. Naopak v Chomutově na bydlení banka půjčí málokomu, i když jsou tam ceny bytů ve srovnání s prosperujícími regiony bez nadsázky směšné. Lidé proto musí jít do podnájmu.
Pro a proti nájmu- výhodou je rychlé nastěhování, snazší odstěhování a žádná starost o dům a služby - nevýhodou je skládání kauce, měnící se výše nájemného nebo rychlá výpověď smlouvy ze strany majitele |
"V severních Čechách je obrovské množství bytů na prodej, místním ale v bance hypotéku nedají, a tak raději bydlí v nájemním bytě. Po těch je pak velká poptávka, a nájemné je proto vyšší," vysvětluje finanční ředitel české pobočky realitní společnosti Century21 Lubomír Milek. Na nájmu přitom podle statistiky utratí o sedmdesát procent víc, než by je stála hypotéka.
Podobný paradox platí i v dalších chudších regionech. Na ceny tržního nájmu navíc tlačí regulované činže, které zmenšují počet volných bytů na trhu.Ve velkých městech naopak lidé platí za bydlení ve svém mnohem více, než kdyby si stejný byt pronajali.
Nájem? Nouzové řešení
Na Vinohradech, v jedné z nejatraktivnějších pražských lokalit, je hypotéka ve srovnání s nájmem dokonce dvouapůlnásobná. Přesto je o byty zájem, i když jde o nevýhodnou investici. Když totiž majitel svůj byt po doplacení hypotéky prodá, stále bude v minusu víc, než kdyby celou dobu místo hypotéky platil činži.
Donedávna přitom takové počty nebyly vůbec potřeba, majitel bytu mohl totiž sázet na neustávající růst cen, který jeho investici zhodnotil i při vyšších úrocích a poměrně vysoké ceně samotného bytu. Jenže krize růst cen zabrzdila a sázet na jeho obnovení je nejisté.
Pro a proti hypotéky- výhodou je bydlení ve vlastním, zhodnocení investice nebo daňový odpočet úroků - nevýhodou jsou poplatky při jejím uzavírání, obtížné stěhování nebo fakt, že se jedná o závazek na desítky let |
V Česku zatím lidé považují bydlení v pronajatém bytě s tržním nájemným za nouzové nebo dočasné řešení.
"U nás vlastní nebo chce vlastnit nemovitost většina lidí. V Německu je úplně normální si byt pronajímat," říká Dušan Štastník, investiční konzultant poradenské společnosti King Sturge.
Po nájmu doteď dobrovolně sahali spíš lidé, kteří počítají s brzkým stěhováním.
"Většinu zájemců o nájem tvoří zahraniční manažeři nebo mladé studentské páry, které si chtějí společné bydlení vyzkoušet, než si pořídí vlastní byt," vypočítává Tomáš Matras z brněnské realitní kanceláře Matras & Matras.
I to by mohla krize změnit. Lidé si jsou mnohem méně jistí svojí prací a je pravděpodobné, že budou ochotnější se za zaměstnáním stěhovat.
HYPOTEČNÍ KALKULAČKU NAJDETE ZDE |