Z čeho ČSSD zaplatí své sliby?

  10:17aktualizováno  18:07
V Lidovém domě vymýšleli, jaký "dárek" by měl Jiří Paroubek přivézt propuštěným zaměstnancům firem AEES ve Stříbře a Bosch v Jihlavě. Předseda ČSSD se tam touží brzy podívat mezi čerstvě nezaměstnané a zkusit ulovit nějaké hlasy do říjnových voleb.

Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek přicházejí na schůzku (25. září 2006) | foto: Jan Zátorský

Jenže volební štáb v čele s Jaroslavem Tvrdíkem se obával nadávek typu: "Všichni politici jste stejní, kašlete na nás!" Vymysleli tedy příspěvek na dopravu.

Nezaměstnaným, kteří si najdou práci, bude stát přispívat částkou od 1 300 do 3 500 měsíčně - podle vzdálenosti mezi bydlištěm a zaměstnavatelem - aby se jim vyplatilo dojíždět.

Tyto "cestovní náhrady" (jejichž štědřejší, poslaneckou verzi proslavil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka tím, že si z nich našetřil na byt) jsou součástí mohutné srpnové ofenzivy socialistů. Využívají otálení hlavního konkurenta, občanských demokratů, kteří odkládají zveřejnění programu na konec srpna.

Topolánkova chyba se hodí

Sociální demokraté se úmyslně vymezují vůči ODS Mirka Topolánka. Aktuálně využili jeho chyby, když prohlásil, že "důchodcům se žilo nejlépe za vlády ODS". To je tvrzení, o němž mohou debatovat akademičtí ekonomové - penzistům v krizi nehrozí propuštění a jako jediní mají jisté i pomalu se zvyšující příjmy.

Avšak pro politického lídra v zemi, kde se kvůli těsným výsledkům voleb bojuje o každý hlas, to může mít nepříjemné následky. Asi jako pro republikány v USA, kteří dlouho nechtěli připustit existenci hospodářské krize.

A socialisté to vycítili. Jiří Paroubek včera vyzýval Topolánka k omluvě dvěma milionům penzistů. A místopředseda Zdeněk Škromach zase k tomu, aby si zkusil žít za průměrný důchod 10 tisíc měsíčně.

A hned připomněli, že penzistům chtějí dát mimořádný důchod 2 400 korun. Aby jejich úder do ODS byl dokonán, tak peníze na to vezmou ze zisku polostátního gigantu ČEZ, s jehož šéfem se Topolánek rekreoval v italském Toskánsku.

"Zlá" a neoblíbená elektrárenská firma teď vůbec hraje v kampani socialistů významnou roli. "V současnosti máme jednu sazbu daně z příjmu. To znamená, že generální ředitel ČEZ platí stejnou daň jako zdravotní sestra," pomohl si Bohuslav Sobotka, když zdůvodňoval zrušení rovné daně.

Dokonalé ponížení včera v Lidovém domě nachystali pro svého místopředsedu Milana Urbana. Politik, jenž byl také v italském Monte Argentariu a lobbista ČEZ Vladimír Johanes ho tam vozil na své jachtě, musel oznámit, že socialisté usilují o zlevnění elektřiny až o 30 procent.

Paradoxní slib od strany, jež před deseti lety spojením regionálních energetik stvořila gigant ČEZ s téměř monopolním postavením a cenovým diktátem.

Neutrácet, jde o efekt

Socialisté navenek slibují hodně, ale jde jim hlavně o reklamní efekt vypadat akčně. Nejlépe je to vidět na penzích. Jejich jednorázový příspěvek 2 400 korun neboli 200 měsíčně je méně, než navrhuje nynější úřednická vláda nebojující o hlasy voličů. Ta chce přidat 280 měsíčně.

Podobné je to s dalšími sliby. Při kombinaci podmínek nutných pro splnění nelze čekat davy úspěšných žadatelů o příspěvek na dopravu nebo pomoc se splácením hypoték.

KDE ČSSD VEZME na sliby

BOHATÍ LIDÉ
Zaměstnanci s nejvyššími příjmy budou platit vyšší daně. ČSSD chce zrušit rovnou daň, kterou zavedla pravice. Dnes všichni odvádějí stejně: 23 % z hrubé mzdy. ČSSD navrhuje, aby lidé s platem nad sto tisíc korun odváděli 38 %.
Úskalí: "Milionářská daň" rozpočtu moc nepomůže, týká se jen 5 % lidí, má hlavně symbolický význam.
Přínos do státní pokladny: 5 miliard Kč

...

PODNIKY
Vyšší daně by platily také firmy. Dnes odvádějí do státní pokladny 19 procent ze svého zisku, socialisté chtějí sazbu zvednout na 21 procent. Přitom to není konečné číslo. Pokud bude krize pokračovat, zvažují dokonce sazbu 24 procent.
Úskalí: V krizi má mnoho podniků existenční problémy a jsou ve ztrátě, takže žádné daně neplatí.
Přínos do státní pokladny: 5 miliard Kč

...

SPOLEČNOST ČEZ
Polostátní elektrárenský gigant ČEZ má socialistům pomoci zalepit dva velké sliby: třinácté důchody a vyšší přídavky na děti. Aktuální roční zisk ČEZ je kolem 50 miliard, přičemž stát coby majoritní vlastník z něho na dividendách dostane zhruba 20 miliard ročně.
Úskalí: Nelze současně tahat peníze z ČEZ a zlevňovat elektřinu. Přínos do státní pokladny: 20 miliard Kč

...

ZAMĚSTNANCI A FIRMY
Topolánkova vláda dvakrát zlevnila zaměstnávání lidí. Snížila odvody na sociální a zdravotní pojištění, které odvádějí za zaměstnance firmy. Každý krok znamenal minus 20 miliard pro rozpočet. ČSSD zvažuje vrátit pojištění na původní úroveň.
Úskalí: Padne úleva, která firmy motivuje, aby nerušily místa.
Přínos do státní pokladny: 40 miliard Kč

...

RODINY S DĚTMI
ČSSD slibuje vyšší přídavky na děti a také pro více rodin. Topolánkova vláda omezila počet rodin, aby je dostávaly jen ty nejpotřebnější. Dnes má nárok asi 40 procent dětí. A také je hodlají zvýšit, třeba nynější přídavek 500 korun na dítě do šesti let hodlají zvýšit až na 1 000. Úskalí: Vrátit přídavky i majetnějším rodinám není zrovna moc solidární.
Náklady na rozpočet: 5 miliard Kč

...

DŮCHODCI
Dvěma milionům penzistů, důležité voličské skupině, socialisté slibují třináctý důchod. Jednorázovou částku ve výši 2 400 korun by dostali v březnu. Potřebných pět miliard chtějí vzít ze zisků ČEZ.
Úskalí: Je to trochu trik. Rozpočítáno je to přidání jen 200 korun měsíčně, zatímco nynější vláda navrhuje 280 korun.
Náklady na rozpočet: 5 miliard Kč

...

NEZAMĚSTNANÍ
Nezaměstnaným, kteří nemohou najít práci a nevyplatí se jim dojíždět, chce ČSSD přispívat na cestu. Do 30 km částkou 1 300 korun měsíčně, nad 90 km 2 600. ČSSD tvrdí, že stát na tom ušetří -příspěvek na dopravu je nižší než podpora v nezaměstnanosti.
Úskalí: Firmy nabízejí minimum volných míst, není kam "dojíždět". Náklady na rozpočet: není jasné

...

NEMOCNÍ
Přísnější nemocenská - další věc z Topolánkových reforem, kterou hodlají socialisté zrušit. Chtějí, aby nemocní dostávali peníze i v prvních třech dnech neschopnosti.
Úskalí: Podniky si stěžují, že nemocenská bude opět zneužívána a za plnou mzdu se zaměstnanci opět budou ve velkém "házet marod". Náklady na rozpočet: není jasné

...

PLÁTCI HYPOTÉK
Socialisté se snaží ulovit voliče i mezi vyššími vrstvami, lidmi s hypotékou. Za ty, kdo přijdou o práci a prokazatelně nemají peníze, bude splácet stát. Až do konce roku 2010. Lidé pak budou muset peníze státu zase vrátit.
Úskalí: Je to trochu hazard, krizi odstartoval v USA právě tlak politiků "hypotéky si může dovolit každý".
Náklady na rozpočet: není jasné

...

FIRMY V PROBLÉMECH
ČSSD chce donutit podniky, které chtějí propouštět, aby "přečkaly" krizi a nechaly zaměstnance doma za 60 % mzdy. Nabízí jim, že stát za ně dva měsíce zaplatí pojistné. A firmám, které dají práci nezaměstnaným, chtějí na lidi doplácet celý rok až 30 % na mzdu. Úskalí: Pokud podniky nemají zakázky, ani tohle jim nepomůže. Náklady na rozpočet: není jasné

Věříte předvolebním slibům ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne, jsou populistické a nebudou na ně peníze 12428

Ano, když vyhrají volby, budu se mít lépe 1307

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Ilustrační snímek

Zrušení exekuce. Dobrá zpráva pro dlužníka, která je však často dezinterpretována. Pokud se totiž kvůli neplatné...

Najdete na iDNES.cz