Wolfowitz pomohl přítelkyni, může ho to stát křeslo

  13:19aktualizováno  13:19
Šéf Světové banky Paul Wolfowitz má své zaměstnance opravdu rád. Zejména jednu z nich, Shahu Rizaovou, kterou povýšil a také jí pořádně zvýšil plat. Proti tomu by se možná nedalo moc říct, kdyby Rizaová nebyla Wolfowitzovou přítelkyní. Protežování se nyní nemusí nejmocnějšímu muži Světové banky vyplatit.
Paul Wolfowitz (c) profimedia.cz/corbis

Paul Wolfowitz | foto: Profimedia.cz

Jeho případem se zabývala výkonná rada banky, v pátek nicméně případ odložila. Verdikt má ale padnout co nejdříve a možná je i varianta, že Wolfowitz nakonec přijde o křeslo. Zástupci zaměstnanců banky vyzvali šéfa k rezignaci a uvedli, že naprosto zklamal jejich důvěru. Podle ČTK Bílý dům nicméně zatím za Wolfowitzem stojí.

Jeho blízká přítelkyně Rizaová v té době pracovala na útvaru komunikace. Na Wolfowitzův příkaz ale byla povýšena a také se jí výrazně zvedl plat, a to nad běžné zvyklosti v bance. Wolfowitz se navíc obešel bez souhlasu výkonné rady. Podle serveru BBC si Rizaová skutečně přišla na pěkné peníze, vydělávala dokonce víc než ministryně zahraničí Condoleeza Riceová.

Wolfowitz je podle svých slov připraven přijmout jakékoli opatření. Ozývají se přitom i hlasy volající po jeho reziganci.  "Udělal jsem chybu, za což se omlouvám," citoval ho portál BBC.

Ve Washingtonu se nyní koná jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, takže událost je pro banku krajně nepříjemná. To Wolfowitz poznal hned na zahajovací tiskové konferenci, kde se ho novináři ptali hlavně na tuto aféru. Krátce nato podle FT nastala chaotická scéna, kdy se kolem Wolfowitze shromáždili zástupci zaměstnanců a požadovali jeho rezignaci, napsala ĆTK.


Světová banka

Světová banka je instituce, jejímž hlavním cílem je boj s chudobou. Snaží se pozvednout životní úroveň v zemích rozvojového světa. Mezi prostředky podpory patří jak finanční výpomoc, tak i další formy jako technická asistence či odborná pomoc. V roce 2004 banka finančně pomohla částkou 20,1 miliardy dolarů v celkem 245 projektech v rozvojových zemích na celém světě. Mezi její hlavní oblasti zájmu patří vzdělávání, boj proti AIDS, boj proti korupci a další. Podle údajů Světové banky musí 2,8 miliardy lidí (více než polovina populace rozvojových zemí) vystačit s méně než dvěma dolary denně. Z nich 1,2 miliardy žije z pouhého jediného dolaru denně. Organizace vznikla v roce 1944, formálně zahájila činnost o dva roky později.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Najdete na iDNES.cz