Wolfowitz může být jen obětí zákulisních her

  11:11aktualizováno  11:11
Aféra šéfa Světového banky Paula Wolfowitze není podle listu Wall Street Journal ničím jiným než útokem jeho nepřátel. Pod Wolfowitzem se třese křeslo, protože měl údajně bez konzultace s příslušnými orgány povýšit svou přítelkyni. Podle listu ale Wolfowitz své kroky konzultoval.
Paul Wolfowitz

Paul Wolfowitz se ve středu sešel v Bruselu se zástupci EU, kterým vysvětloval svůj pohled na vedení Světové banky (30. března 2005) | foto: Yves HermanReuters

Dokumenty, které k případu zveřejnila sama Světová banka, dokazují, že Wolfowitz měl ve svých krocích vůči Shaze Rizaové požehnání zvláštního výboru banky. Potvrzuje se tak, že kampaň proti němu je politickým úderem jeho protivníků s pomocí výběrových úniků informací do ochotně důvěřivého tisku, napsal list Wall Street Journal.

Minulý týden se v tisku objevily zprávy, že Wolfowitz před téměř dvěma roky bez souhlasu vedení banky povýšil svou přítelkyni, výrazně zvýšil její plat a nakonec jí zařídil místo na ministerstvu zahraničí USA, odkud v červnu 2005 přišel.

Některá média spolu s částí zaměstnanců banky pak na základě těchto informací začala vyzývat Wolfowitze k odstoupení. Wolfowitz však na konci týdne požádal vedení banky, aby zveřejnilo příslušné dokumenty. Ty ukazují něco zcela jiného, a podle WSJ dokonce
navozují dojem, jako by se někteří činitelé banky snažili na Wolfowitze nastražit hned od počátku léčku. Wolfowitz v neděli prohlásil, že z funkce dobrovolně neodejde; výkonná rada banky by měla jeho případ v dohledné době projednávat. - více zde

Wolfowitz o Rizaové rozhodovat nechtěl
Dokumenty potvrzují, že Wolfowitz žádal vedení banky, aby ho zprostilo rozhodování v záležitostech týkajících se jeho přítelkyně, a to ještě  předtím, než podepsal svou smlouvu. Podle listu by tento krok celou věc v jakékoli racionální instituci vyřešil, ne tak ve Světové bance. Vedení banky, složené ze zástupců dárcovských zemí, se rozhodlo ustavit zvláštní etický výbor a ten dospěl k závěru, že setrvání Rizaové v bance by znamenalo "konflikt zájmů" a že Rizaová musí odejít.

Rizaová však byla na seznamu kandidátů povýšení, a etický výbor tak navrhl, aby byla za toto nezaviněné zaražení její kariéry kompenzována. Výbor v diskusním memorandu navrhoval povýšení nebo v rámci urovnání jejích nároků "ad hoc zvýšení platu". Předseda výboru Ad Melkert pak 27. července 2005 oficiálně Wolfowitzovi doporučil kompenzovat Rizaové narušení kariéry povýšením.

O 12 dní později pak Melkert Wolfowitzovi doporučil: "EC (etický výbor) nemůže činit přímá rozhodnutí ohledně situace zaměstnanců, Xavier (Coll, viceprezident pro lidské zdroje) by měl jednat podle vašich instrukcí."

Wolfowitz tak poslechl doporučení a instruoval Colla o podrobnostech nového místa a platu pro Rizaovou.

Nic z toho se ovšem v tisku neobjevilo a většina médií dokola tvrdí, že Wolfowitz "zařídil pro přítelkyni povýšení a zvýšení platu bez souhlasu vedení banky". Wolfowitz se sice omluvil za jakékoli chyby, které v této věci udělal, podle WSJ však jedinou skutečnou chybou byl jeho předpoklad, že jiní jednají v dobré víře.

Když se celý případ dostal minulý týden do tisku, uhnul každý jiný kromě Wolfowitze od své odpovědnosti. Zejména "zbaběle" se podle WSJ zachoval Melkert, nizozemský politik pracující nyní v OSN. Ten ještě v říjnu 2005 Wolfowitze písemně ujišťoval, že "výsledek (kroků v případu Rizaová) je v souladu se zjištěním výboru a jeho doporučením", takže "celou věc lze pokládat za uzavřenou". O měsíc později pak Melkert dokonce Wolfowitzovi za jeho kroky vůči Rizaové osobním dopisem poděkoval.

Když pak anonymní zaměstnanci banky začali počátkem roku 2006 rozesílat emaily s obviněními týkající se Rizaové, Melkert tato nařčení odmítl, protože "neobsahují žádné nové informace opravňující výbor k dalšímu přezkoumání". V nynější kampani však  Melkert svou zásadní roli v aféře bagatelizoval.

Platí, protože bojuje proti korupci?
Wall Street Journal je přesvědčen, že celou aféru účelově před jarním zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky zorganizovali za pomoci spřízněných médií zaměstnanci banky nespokojení s Wolfowitzovým tažením za transparentnost a proti korupci. Činitelé banky totiž byli po desetiletí placeni nikoli za to, jak dalece omezí chudobu, ale za objem rozdělených úvěrů. Boj proti korupci je také nepohodlný pro celý globální "průmysl" pomoci chudým; pro tyto organizace je měřítkem rozvoje jen to, kolik peněz bohaté země přes ně přerozdělí chudým, a ne, jak to skutečně pomůže k vymanění lidí z chudoby, uvádí WSJ.

Za Wolfowitze se důrazně staví Bílý dům a podporují jej také africké a další chudé země. Podle WSJ jsou mezi jeho nepřáteli z řad členských zemí zejména Evropané, kteří podle listu usilují o to, aby získali post šéfa banky pro sebe.

Stejně cynický je podle listu i tisk, který Wolfowitze pošpinil selektivně zveřejňovanými informacemi a teď prohlašuje, že prezident musí odejít, protože jeho "věrohodnost" je poškozena. Celé toto fiasko by podle WSJ mohlo skončit ještě hůře, kdyby Wolfowitz pod tlakem vší té nečestnosti a zbabělosti skutečně rezignoval; Wolfowitz se nemá za co omlouvat, je naopak tím, kdo by si zasloužil omluvu, uzavírá list. 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková.

Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

Solární panely na střeše základní školy v Kunraticích.

Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz