Wikipedia se chystá v Česku nabírat

  10:39aktualizováno  10:39
Nadace Wikimedia, jež provozuje encyklopedii Wikipedia, v posledních čtyřech letech nabírá každým rokem dvojnásobný počet lidí, kteří zajišťují její chod. Letos dojde i na Česko.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - počítač, práce u počítače, žena, notebook | foto: Profimedia.cz

"Přestože českou pobočku tvoří teď 33 lidí, všichni jsou jen dobrovolníci a od nadace nedostávají ani korunu. Rychle rostoucí počet uživatelů nás ale přinutil začít hledat někoho, kdo by zde dělal aspoň administrativu," uvedl předseda české pobočky nadace Petr Novák.

Sám je aktivním členem komunity, jak říkají tvůrci Wikipedie lidem píšícím články, od roku 2002 a předsedou pobočky od roku 2008.

Podle něj zaměstná letos české občanské sdružení, jemuž šéfuje, jen jednoho člověka, nicméně jeden ze šéfů nadace Wikimedia Kul Wadhwa plánuje nabrat více lidí – stále však půjde o jednotlivce.

Wikipedia se totiž podle jeho slov musí zprofesionalizovat. V současnosti zaměstnává nadace s ročním rozpočtem 10 milionů dolarů přímo 40 lidí a příští rok jejich počet má vyskočit na 80.

Důvodů pro rozšiřování týmu má Wadhwa několik – vytvoření větší základny administrativních pracovníků, kteří ulehčí práci dobrovolným přispěvatelům, či přidání videoobsahu do encyklopedie.

Noví zaměstnanci musí dohlédnout na pořízení záložních serverů, které zajistí nepřetržitý chod encyklopedie. Pokud totiž vypadnou servery na Floridě, kde je hlavní datové centrum spolku, nikde na světě nejsou jiné přístroje, které by je nahradily.

"Doteď jsme měli tři velké výpadky, přičemž poslední byl počátkem července. V nadsázce říkám, že nedostupnost našich stránek kvůli technickým potížím je nejlepším způsobem, jak z dárců dostat peníze," říká Rob Halsell, jeden z prvních pěti zaměstnanců Wikimedie a člověk, který má na starosti technické zázemí encyklopedie. Podle něj je vybudování záložních prostor prioritou pro další tři roky a náklady na jejich vybudování nebudou nižší než tři miliony dolarů.

Dalším projektem, který chce webová encyklopedie rozjet, je její verze pro mobilní telefony. Kvůli ní uzavřela celosvětové partnerství s telekomunikační společností Telefónica.

Wadhwa věří, že časem bude více lidí hledat informace ze svých telefonů či miniaturních počítačů než ze stolních PC a notebooků. V rámci partnerství začleňuje Telefónica Wikipedii upravenou pro prohlížení pomocí mobilů do svých portálů ve všech zemích, kde působí. Od února, kdy byla mobilní Wikipedia odstartována, na ni i díky španělskému operátorovi přistoupí měsíčně zhruba 10 milionů lidí.

Wikipedia

Encyklopedii, do níž může obsah přidávat kdokoli, provozuje nezisková organizace Wikimedia. Ta získává prostředky na svůj chod výhradně z dobrovolných darů. Wikipedia vznikla na začátku roku 2001 a v současnosti jde o pátou nejnavštěvovanější internetovou stránku na světě. Existuje ve 240 jazykových mutacích a dodnes na ni uživatelé umístili přes tři miliony článků. Kritici upozorňují na to, že obsah může být ovlivněn zájmovými skupinami, příznivci naopak kontrují, že sami uživatelé odhalí lži nejlépe.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz