Vzpomínka na veksláky: za pár minut vydělali co jiní za měsíc

  8:53aktualizováno  8:53
Vraťme se do časů normalizace, je běžný listopadový den roku 1983. Prezidentem je Gustáv Husák, ve výlohách visí agitační nástěnky k Velké říjnové socialistické revoluci a průměrný československý občan si měsíčně vydělá asi dva tisíce korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejnou částku si spousta lidí dokáže vydělat za pár minut. Říká se jim veksláci. Šmelí načerno s dolary a západoněmeckými markami, nabízejí lidem na ulici bony, speciální poukázky do sítě luxusních prodejen Tuzex.

Riskují, že je můžou každým dnem zavřít, ale stojí to za to. Mají tolik peněz, že už nevědí, co s nimi.

Chleba se škvarky za dvacet franků

Cizinci mají zájem o šunku a becherovku, to frčí. Největší artikl je však kaviár, se kterým kšeftují ruské holky z Mimoně a Milovic, které chodí po Praze v šátcích a kopřivových kabátech. Kaviár zabalený do novinového papíru prodávají po třech stovkách. Veksláci ho obratem střelí za tři tisíce, takže jejich čistý ryz činí přesně 2 700 korun.

A protože je podzim, zavítalo do Lucerny tradiční mistrovství Evropy kadeřníků, kam přijel i věhlasný švýcarský frizér Erminio Concari a jeho banda. Vyhlazení frajeři, hermelínové kožichy, prostě liga, bombarďáci! Když táhnou ulicemi, poznáte, že jde Západ.

A když přitáhnou nad ránem utahaní z flámu a hotelová kuchyně je dávno zamčená, podnikavý recepční má připravené chleby namazané sádlem a škvarky a metrosexuálové to hltají a platí za kus velkorysých deset i dvacet franků.

To, co si v 80. letech dělník u soustruhu v ČKD vydělá za měsíc, vyšmelí vekslák za půl hodiny. Měsíčně si přijde na osmdesát, sto i sto padesát tisíc korun. Když vekslujete, nestoupnete si do fronty na banány a nekoupíte si kilo, ale jdete za zelinářem a koupíte si od něj celou bednu.

Zatímco celý národ jezdí v trabantech a embéčkách a nemůže se dočkat, až z mladoboleslavské automobilky vyjede vládními nařízeními slibovaný favorit, veksláci střídají ojeté fiaty uno, fordy mustang, sierra a escort a zánovní mercedesy a chryslery.

Když na to přijde, nepohrdnou ani škodovkou. V tuzexu ji koupíte za čtyřicet tisíc, má exportní výbavu včetně všelijakých koberečků. "Akorát to topí na hovno," ošívají se. A tak ji za půl roku střelí nějakému strejdovi na venkově, který na ni čeká v pořadníku v mototechně. A klidně pět tisíc dráž.

On a Off

Veksláci mají všechno super. I to, co si normální člověk z ulice ani nedokáže představit. Když přijdou policejní příslušníci na domovní prohlídku, chtějí od všeho vidět účtenky.

Následující historka se skutečně stala: "A co tohle? Máte k tomu účtenku?" ukáže vyšetřovatel na malou černou krabičku ležící vedle televizoru.

"To patří k té televizi. Říká se tomu dálkové ovládání," namítá vekslák.

"A máte k tomu účet? Nemáte. Zapisuj!" přikáže vyšetřovatel kolegovi: "Pro důvodné podezření, že věc pochází z trestné činnosti, zabavujeme jeden kus kalkulačky značky Sony."

Tragikomedie pokračuje.

"A co tohle? Od toho máte účtenku?" ukáže vyšetřovatel na opráskaný kazeťák, ze kterého děti už dávno strhly originální nálepku Sanyo.

"Nemůžu ji najít."

Vyšetřovatel kazeťák drapne do rukou, chvíli ho zkoumá, načež přikáže: "Dále zabavujeme jeden kus stereopřehrávače značky OFF – ON."

VEKSLÁCKÝ SLOVNÍČEK

VALUTY - Cizí měna. Veksláci s cizinci valuty za koruny měnili proto, že výměnný kurz ve státní bance byl extrémně nevýhodný. Podle zákona měl občan, který se dostal k valutám, povinnost nabídnout cizí měnu bance, a to do 15 dnů. Důvod byl prostý – valuty vládám socialistických států zoufale chyběly.

TUZEX - Síť prodejen s luxusním zbožím, které sloužily k odčerpání valut od obyvatelstva a cizinců. Platit se v nich mohlo také speciálními poukázkami (tzv. bony).

BONY - Poukázky, jimiž se platilo v tuzexu. Oficiálně jste je mohli získat jen při povinné výměně za valuty. Přístup k bonům měli hlavně lidé pracující v zahraničí. Ti byli po návratu do vlasti nuceni směnit valuty za bony. Oficiálně měl 1 bon hodnotu 1 koruny, na černém trhu se prodával od 4,80 do 6 korun v závislosti na sezoně.

§ 117 - Trestný čin spekulace; provinil se proti němu ten, kdo si opatřil nebo přechovával předměty potřeby ve větším rozsahu nebo předmět větší hodnoty v úmyslu je se ziskem prodat nebo směnit anebo získat jinou výhodu, sazba 6 měsíců až 3 roky.

§ 146 - Trestný čin ohrožení devizového hospodářství, sazba 6 měsíců až 3 roky.

Litujete, že už není Tuzex?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1034
ANO 193
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Najdete na iDNES.cz