Ilustrační fotka

Ilustrační fotka | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Pojišťovny vyplácejí třikrát vyšší odškodnění, dělají si miliardové rezervy

  • 6
Pojišťovny dnes vyplácejí až trojnásobně vyšší odškodnění za újmy na zdraví než dříve. Pokud se případ dostane k soudu, částky se mohou šplhat do milionů. Počet soudních sporů však nestoupl, poškozené odrazuje vidina tříletého procesu s nejistým výsledkem.

Den po Vánocích roku 2014 vjel řidič osobního auta na silnici mezi Holedčí a Rakovníkem do zatáčky v protisměru. Srazil se s autem 34leté řidičky, jež kvůli zraněním krční páteře ochrnula na horní i dolní končetiny. Loni jí soud přiřkl milion korun na takzvané jiné nemajetkové újmě.

Ještě před rokem 2014, kdy vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, by takto vysoudila jen zlomek částky. Po roce 2014 se zvýšilo odškodnění za nemajetkovou újmu, stejně jako bolestné a odškodnění za ztížení společenského uplatnění.

Obavy, že zástupci odškodňovacích firem budou obléhat brány nemocnic a lovit klienty, se přitom nepotvrzuje. Počet soudních sporů nestoupl. Jít k soudu totiž mimo jiné znamená připravit se nejméně na tříletý proces s nejistým výsledkem. V případě dopravních nehod se až 90 procent poškozených dohodne s pojišťovnou a k soudu nejde.

Pojišťovny, které odškodnění za zdravotní újmu hradí z povinného ručení, nicméně hlásí růst pojistných plnění. „Nárůst je zhruba trojnásobný,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

„Meziroční růst průměrné výše odškodnění u škod na zdraví činí více než 30 procent,“ uvádí Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. ČSOB Pojišťovna mluví o „desítkách až stovkách procent navýšení“.

Celkové vyplacené odškodnění za újmy na zdraví – ať už mimosoudně dohodnuté, nebo vysouzené – žádná pojišťovna nezveřejňuje. Nárůst je ale dobře vidět na výši rezerv u povinného ručení. „V roce 2013 činila celková výše závazků z povinného ručení za škody na zdraví 4,1 miliardy korun, loni byl závazek 6,5 miliardy,“ vysvětluje Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů. Jde o rezervy, které si pojišťovny dělají v době likvidace nehody. Část odškodnění se totiž vyplácí i řadu let poté v podobě renty.

Vyšší náhrady zřejmě časem zvednou i pojistné. „Teď je ještě brzy, ale tlak na zvyšování vzniká,“ potvrzuje Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Diagnóza: pohmožděná páteř

Proč je odškodnění vyšší? V případě bolestného je to jasné: o 120 procent se zvýšila hodnota bodu uděleného za konkrétní diagnózu a některá zranění se přebodovala.

Příkladem je typický úraz při nejčastější dopravní nehodě, způsobený nedodržením bezpečné vzdálenosti: podvrtnutí a natažení krční páteře. To bylo dříve odškodňováno základní částkou 2 400 korun, dnes stejná diagnóza přinese asi 7 500 Kč. „Pohmoždění krční páteře vzrostlo z tří tisíc na 8 800 korun,“ dodává Káňa.

Novým způsobem se počítá také odškodnění za ztížení společenského uplatnění. „Základem je 400násobek průměrné mzdy, asi 10 milionů korun, který se vynásobí procentem postižení,“ vysvětluje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny. A výsledné číslo se ještě upravuje – nižší věk a větší talent před úrazem znamenají vyšší odškodnění. Jako strop odborníci určili 20 milionů.

Součástí odškodnění je nyní také zmíněná jiná nemajetková újma – jako náplast na psychické strádání a útrapy spojené s poškozením zdraví, narušení běžných činností v rodině, znemožnění běžného chodu života. „Velmi ale závisí na argumentaci poškozeného,“ říká advokátka Klára Kořínková.

Na toto odškodnění nicméně mají nárok i příbuzní poškozeného. Dříve bylo odškodnění za smrt jasně odstupňované od 85 do 240 tisíc korun pro nejbližší příbuzné (rodiče, manžele). Nově se částka určuje individuálně a řeší se intenzita vztahu mezi zemřelým a osobou blízkou. A rozšířil se také okruh pozůstalých, nemusí jít pouze o příbuzné.

„Může se stát, že při prokázané malé intenzitě vztahu mezi blízkými může vést k odškodnění v nižších částkách, nebo že odškodné nebude přiznáno, například v případě trestných činů mezi blízkými osobami,“ vysvětluje Káňa.

Kolik žádat u soudu? Advokáti se radí mezi sebou

Nově mají pozůstalí nárok na odškodnění za nemajetkovou újmu rovněž v případě těžkého poškození zdraví. Soudy se kromě doporučené metodiky mají řídit zásadami slušnosti.

Rozhodnutí se liší v různých částech republiky a mezi původním rozsudkem a odvolacím soudem. Advokáti si proto už léta porovnávají informace o rozsudcích ve svých případech. Pomoci spravedlivějšímu rozhodování chce i ministerstvo spravedlnosti. Podle advokátky Marie Cilínkové se připravuje publikace, která by porovnávala rozsudky. „Aby soudce znal hranice od–do a nešel moc pod nebo nad,“ říká.

Odškodňování zdravotní újmy se týká nejen dopravních nehod, ale také poškozených pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo škod způsobených nedbalostí při údržbě vlastního majetku: může jít o zlomeninu na neuklizeném chodníku. Nemocnice, firmy i majitelé nemovitostí tak mívají nějaký druh pojištění odpovědnosti.