Hospodářská komora ČR se obává, že počet nemocných zaměstnanců může vzrůst. Ilustrační foto

Hospodářská komora ČR se obává, že počet nemocných zaměstnanců může vzrůst. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyšší nemocenská by mohla marody zlákat k delší dovolené

  • 169
První tři dny nemoci zdarma končí. Od 30. června až do září budou nemocní dostávat plných 60 procent vyměřovacího základu. Některé firmy se obávají, že by toho jejich zaměstnanci mohli zneužít. Stejné obavy má i Hospodářská komora ČR.

Změnu si vynutil Ústavní soud. Od začátku roku platí nový zákon, podle kterého se nemocenská během prvních tří dnů nemoci nevyplácela. Důvod zavedení byl jasný: měl snížit počet simulantů, kteří systému zneužívali. Pode ministra práce Petra Nečase systém fungoval. - více názorů na výplatu nemocenské čtěte zde

Ústavní soud ale v dubnu rozhodnutí zrušil. Protože proces proběhl rychle a vláda nestačila připravit nový zákon, ustanovení o neplacení nemocenské během prvních tří dnů vypadlo a nemocní nyní dostanou 60 procent vyměřovacího základu během celé doby nemoci. - více o čtyřech změnách během jediného roku

To ale podnikatelé kritizují. V době, kdy začínají letní dovolené, jim je taková změna nejméně vhod.

„V TPCA se po legislativních změnách na začátku roku snížila nemocnost zhruba o pětinu,“ říká Radek Kňava z tiskového oddělení automobilky u Kolína. Nyní se obává, že by se mohl počet nemocných znovu zvýšit.

Nárůstu simulantů se obává i Hospodářská komora ČR. „Již dříve jsme upozorňovali na fakt, že Češi jsou z minulosti zvyklí zneužívat existující systém pojištění a podle počtu návštěv u lékaře patřili k nejvíce nemocným národům v Evropě,“ upozorňuje mluvčí Dana Rybáková. Rozhodnutí soudu je podle komory nesystémové.

„Podlamuje ekonomiku v situaci, kdy všem podnikatelům chybějí pracovníci. Jedním z problémů, které může způsobit, je například to, že zaměstnanci můžou začít nemoc předstírat,“ dodala.

Firmy se jistí bonusy
Ne všechny firmy ale mají podobné obavy. Řada z nich iDNES.cz potvrdila, že žádné problémy nemá a že efekt snížení nemocnosti nebyl v prvních měsících roku takový, jak o něm mluvil ministr práce.

„Nemocnost je na stejné úrovni jako v loni ve srovnatelném období,“ řekla Radka Pistoriusová z plzeňské Škody.

Farmaceutická společnost Zentiva zase zaměstnancům dává tři dny tzv.“sick days“. Ty si mohl pracovník vybrat a později odpracovat. „Nemyslím si, že by mohli naši zaměstnanci možnost vyšší nemocenské zneužívat. Od ledna mohli využívat v prvních dnech nemoci jiné výhody,“ dodala manažerka Zentivy Věra Kudynová.

Podobně je na tom i Česká spořitelna. Ta nechává své zaměstnance v případě nevolnosti doma dokonce pět dnů v roce. Zaměstnanec dál pobírá plný plat. 

Firmy se „pojišťují“ proti nemocnosti i obráceně. Na dobrou docházku bývá často navázána řada bonusů či příplatků, o které zaměstnanec v případě nemoci přijde. Přinesení neschopenky si pak raději dobře rozmyslí. 

. Jaká bude nemocenská

Od 30. června:

1. až 3. den: 60 procent vyměřovacího základu, ten je nižší, než by odpovídalo 60 procentům denního platu

Od září:

1. až 3. den: 25 procent vyměřovacího základu,

od 4. dne 60 procent vyměřovacího základu, během celého období platí nemocenskou stát

Od ledna:

1. až 3. den: nic
4. až 13. den: 60 procent, platí zaměstnavatel,

od 14. dne neschopnosti hradí nemocenskou stát

Bude se vyšší nemocenská v létě zneužívat?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 17. června 2008. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1364
NE
NE 673
,