Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Šéf volá o víkendu i na dovolenou. Europoslanci navrhují právo odpojit se

  16:18
„Bombardování“ e-maily nebo telefonáty během dovolené. S podobnými problémy se během uplynulého půl roku setkala drtivá většina zaměstnanců na home office. Vyplývá to z průzkumu českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické. Praktikám by mohla učinit přítrž projednávaná unijní směrnice. Ta má zaměstnancům garantovala právo „odpojit se“.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Autor studie z Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Michal Beňo mluví o zvýšeném tlaku na zaměstnance, kteří pracují z domova, jako o e-mobbingu. Odkazuje tak na anglický pojem „mobbing“, který znamená šikanu na pracovišti.

Na první pohled by bylo možné usuzovat, že šikana na dálku přes komunikační kanály jako je telefon nebo email bude mít menší psychické dopady, než když si manažer zve zaměstnance do své kanceláře „na kobereček“. Avšak podle Beňa může být e-mobbing daleko intenzivnější než jeho fyzická varianta.

Za poslední půlrok změnila své zaměstnání pětina Čechů

„Vnímaná vzdálenost a anonymita může znamenat, že e-mobbing může být všudypřítomný, dotíravější a vytrvalejší,“ myslí si Beňo. „Nutno však zdůraznit, že výzkum se nezabýval intenzitou nebo frekvencí e-mobbingu v jednotlivých případech, pouze jeho přítomností,“ dodává.

E-mobbing může nabývat různých podob, celkově jde o znepříjemňování pracovního života. Příčinou může být nedůvěra ze strany mikromanažerů, kteří se domnívají, že zaměstnanec se na home office „fláká“. Nadřízený pak pracovníka bombarduje emaily, telefonuje mu uprostřed dovolené a podobně. V opačném případě může dojít v rámci e-mobbingu i k tomu, že je zaměstnanec ignorován ať už ze strany nadřízeného nebo kolegy a nemůže proto dokončit svou práci. Dodělává ji tak mimo pracovní dobu.

Právo odpojit se

Beňo upozorňuje, že řešení podobných situací žádná legislativa dosud nenabízí. To by se ale v dohledné době mohlo změnit. Evropský parlament nyní projednává vznik směrnice, která by zaměstnancům garantovala „právo odpojit se“. Tedy právo nepřijímat a nereagovat na emaily a telefonáty v mimopracovní době, aniž by se zaměstnanec musel obávat negativní reakce či dokonce postihů ze strany zaměstnavatele.

Pracovní benefity se mění, k notebooku chceme příspěvek na internet

„Užíváte si víkend s rodinou a najednou vám v sobotu ráno přijde email. I přesto, že víte, že nyní máte volno, že máte trávit čas s rodinou a odpočívat, stejně cítíte povinnost odpovědět,“ popisují unijní poslanci situaci, kterou má směrnice vyřešit.

„Parlament požaduje ochranu volného času zaměstnanců před telefonáty, zprávami a emaily, které by souvisely s prací. Poslanci vyzývají komisi, aby vypracovala pravidla regulující nástroje digitální práce a nastavila pravidla, která by zaměstnancům umožňovala odpojit se ve chvíli, kdy zrovna nemají službu,” uvádí Evropský parlament.

Někdo mluví o flexibilní pracovní době, v praxi se však může jednat spíše o nekonečnou pracovní dobu, kdy je zaměstnanec k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, a to opravdu není dobře.

Tomáš Zdechovský Europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci

Ať si nejdřív řeknou sami

Zajímavé je, že myšlenka „práva odpojit se“ vznikla již před pandemií, avšak teprve nyní získává jasnější kontury. Směrnici vítá i český europoslanec Tomáš Zdechovský (za KDU-ČSL).

„Někdo mluví o flexibilní pracovní době, v praxi se však může jednat spíše o nekonečnou pracovní dobu, kdy je zaměstnanec k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, a to opravdu není dobře. Mizí tak rovnováha mezi soukromým a pracovním životem, která v konečném důsledku může vést k problémům v osobním životě nebo k vyhoření, a potažmo horším pracovním výkonům,“ popisuje Zdechovský, proč mu směrnice dává smysl.

Europoslanec nicméně zároveň navrhuje, aby přednostní právo na konkrétní provedení regulace alespoň přechodně zůstalo zaměstnavatelům a zástupcům zaměstnanců.

„Samotná legislativa bude o velké diskuzi mezi všemi stranami. Domnívám se totiž, že některá pravidla nelze určovat kolektivně, musíme respektovat individualitu a fakt, že každému zaměstnanci může vyhovovat něco jiného. A nemá smysl připravit legislativu, která bude rovnou obsahovat mnoho stran výjimek,“ míní Zdechovský.

Francouzský zákon El Khomri

Podle výše citovaného Beňa je však právo na odpojení pouze jednou částí problematiky a legislativa by měla potírat i další oblasti. „Já osobně jsem zastáncem zákazu používaní, respektive výkonu práce po čas dovolené nebo volna – jakmile se zaměstnanec či manažér přihlásí do mailu, automaticky by mu měl být přístup zakázán,“ navrhuje Beňo konkrétní řešení.

Velké americké řetězce zaplatí zaměstnancům za očkování proti koronaviru

Zároveň upozorňuje, že právem na odpojení už někteří evropští zaměstnanci disponují na národní úrovni, například Francouzi či Italové. Ve Francii bylo právo na odpojení zavedeno na začátku roku 2017 zákonem El Khomri. 

„Ten naznačuje, že každá zaměstnanecká smlouva musí zahrnovat ustanovení, ve kterém si zaměstnanec určí rozsah svého připojení mimo pracovní dobu,“ popisuje Beňo s tím, že francouzský zákon je přiměřeně vágní. „Neomezuje komunikaci po pracovní době, ale spíše ukládá organizacím jasně vyjednat tyto podmínky s potenciálními zaměstnanci,“ uvádí Beňo.

Nastavit podmínky, které by vyhovovaly jak zaměstnancům tak zaměstnavatelům, bude v budoucnu zřejmě nutné. Předpokládá se totiž, že práce z domova bude jedním z těch odkazů pandemie, na které pokoronavirový svět jen tak nezanevře. V průběhu studie VŠTE, tedy od února minulého roku, se podíl e-workingu zvýšil v průměru o 57 procent. Výsledky dále naznačují, že 22 procent zaměstnanců chce pokračovat v práci z domova natrvalo, a více než jedna třetina chce fungovat na home office častěji než před pandemií.

Nejhorší věc, kterou může společnost udělat, je ignorovat to, co jsme se dozvěděli o naší pracovní síle a o tom, jak fungujeme a pracujeme.

Michal Beňo Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Co se Evropa dozvěděla o pracovní síle

Podle Beňa je e-working vhodný zhruba pro 35 procent profesí v Evropské unii. Bez osobní interakce zaměstnanců se stále neobejde podstatná část profesí, a to i těch, které „pouze“ sedí v kanceláři.

Studie VŠTE

zahrnuje 612 respondentů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska.

„Bylo by velkým zklamáním, pokud by zaměstnavatelé a manažeři dále nepokračovali v již rozběhnutých změnách, až skončí pandemická krize. Covid-19 podnítil největší experiment e-workingu, který urychlil změny na budoucím pracovním trhu a bude velmi důležité, jak budeme o práci v následujících letech uvažovat. Nejhorší věc, kterou může společnost udělat, je ignorovat to, co jsme se dozvěděli o naší pracovní síle a o tom, jak fungujeme a pracujeme. Čelíme digitální vlně tsunami, která se věnuje nejen e-learningu a e-workingu, protože technologie mění způsob, jakým žijeme, jak, kde a s čím pracujeme. A otázka zní, zda jsme na to připraveni,“ shrnuje Beňo.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Mzda přes 29 tisíc v čistém? Pro polovinu ČR utopie, vyplývá z analýzy

Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29 tisíc Kč čistého. A desetina lidí má hrubý plat nižší než 21 066 Kč,...

České aerolinie propustí 430 zaměstnanců. Provoz nezastavují, uvádí firma

Chystané změny týkající se další existence ČSA potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Součástí restrukturalizace je...

Jsme pro čtyřdenní pracovní týden, říká Maláčová. Ekonomové nesouhlasí

Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny se ze strany ČSSD opět objevují debaty na zkrácení pětidenního pracovního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kanada řeší záhadu s máslem, které v teple neměkne

Kanadští spotřebitelé začali veřejně řešit záhadu, která se týká kvality másla v obchodech. Mnozí si totiž všimli, že v...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Tvůrci Zonky rozjíždějí nový projekt. Lidé budou půjčovat i firmám

Premium Pandemie zhoršila přístup nejmenších firem k úvěrům, mnohé banky je přehlížejí. Vznikají proto platformy, které chtějí...

Mattoni se nevzdává. Stále usiluje o systém zálohovaných PET láhví v Česku

Již v deseti evropských státech funguje zálohový systém plastových láhví a další země se na tento systém připravují....

Statistici potvrdili rekordní propad ekonomiky, HDP loni klesl o 5,6 procenta

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. Ve zpřesněném...

Z českého trhu se ztrácejí banky. Začíná přetahovaná o jejich klienty

Premium Skupina PPF si namlouvá Moneta Money Bank a chce ji spojit s Air Bank. Raiffeisenbank posiluje o Equa bank a ráda by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...