Výrobci začali hledat nové jméno pro pomazánkové máslo

  4:40aktualizováno  4:40
Přestože boj s Evropskou unií o zařazení pomazánkového másla mezi tradiční speciality ještě neskončil, jeho výrobci už začínají přemýšlet, že výrobek přejmenují. Považují to ale za krajní řešení, jde jim totiž o zavedenou značku.

Výrobci začali přemýšlet o novém názvu pro pomazánkové máslo. Je to pro ně ale až krajní řešení. | foto: ČTK

"Přejmenováním by pomazánkové máslo ztratilo sílu," říká Pavel Marek z Choceňské mlékárny, která je největším producentem pomazánkového másla v Česku.

Přesto vedení mlékárny o alternativách už uvažuje. Podle něj by se výrobek mlékárny, která ročně vyprodukuje až 4,5 tisíce tuny z celkové české produkce 10 tisíc tun, mohl jmenovat například Choceňské pomazánkové.

Poraďte výrobcům se změnou názvu

ANKETA: Hlasujte o nejlepším názvu pro pomazánkové máslo

"Choceňské je mezi zákazníky pojem, takže na tom si zakládáme. Ale konečné rozhodnutí ještě nepadlo," říká Marek.

Podobné úvahy už řešili i v mlékárně NET Plasy v Bystřici pod Hostýnem. "Nějaké nápady, co se týká názvu, už máme," říká vedoucí obchodu bystřické mlékárny Jana Papežíková. Podrobnosti však sdělit nechtěla.

Kvalita v ohrožení?

Větší obavu výrobcům dělá ztráta kvality. Pokud by se pomazánkové máslo, jehož složení i obsah tuku přesně stanoví vyhláška, dostalo do kategorie takzvaných mléčných pomazánek, otevřel by se prostor k výrobě méně kvalitních výrobků. Obchodníci požadující po výrobcích především nízké ceny by po producentech požadovali méně kvalitní, levnější výrobky.

"Spotřebitelé budou kupovat, to, co jim bude nabízeno. Konkurenti můžou nabídnout výrobek s nižší tučností a cenou a naši obchodní partneři budou říkat: 'Tohle je výrobek á la pomazánkové máslo.‘ A člověk to už nebude rozeznávat," říká Marek.

Že tato obava není neopodstatněná, dokazují i výsledky testu pomazánkových másel, který MF DNES provedla před třemi lety. Ten odhalil ve čtyřech druzích pomazánkového másla, které do hypermarketů dodávala bystřická mlékárna, příměsi rostlinných tuků. Ty tam neměly co dělat.

Představitelé mlékárny zdůvodnili výskyt rostlinných tuků technickou závadou na strojích, veterinární správa přesto udělila mlékárně pokutu. "Kontrola v mlékárně proběhla a byla uložena pokuta. Ta byla tenkrát poměrně vysoká, v řádech sta tisíc korun. Mlékárna musela upravit recepturu a odstranit z výrobku rostlinný tuk," vzpomíná ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Rozsudek je už jen formalita

Pomazánkové máslo v dnešní podobě by mohla zachránit změna vyhlášky, kdy by byl pojem máslo nahrazen jiným slovem, ale přísné normy by zůstaly zachovány. Výrobci by sice přišli o značku, zůstala by však zachována kvalita. "Jedna z variant by to být mohla. Ale je to otázka spíš na legislativce," připouští Marek.

Podle Marka by mohl Evropský soudní dvůr rozhodnout ještě tento měsíc. Velké šance, že by padl verdikt ve prospěch České republiky, nejsou. Podle europoslance Jiřího Havla je rozhodnutí soudu už jen formální záležitostí.

"Soud se bude zabývat pouze tím, zda to povoluje evropská regulace. Zbývá mu tak jen konstatovat, že nepovoluje. To bude soudu trvat dvacet minut," říká Havel.

Unijní pravidla totiž pojmenování "máslo" nepřipouštějí v názvu výrobku, který má méně než 39 procent tuku, ale pomazánkové máslo ho má jen 31 procent. Pomoci by mohla jenom unijní výjimka, kterou komise zamítla.

Podle Havla nevadí název výrobku ani tak Evropské komisi jako spíš slovenským mlékařům. Tamní výrobci totiž na rozdíl od České republiky název změnili už před lety. Poté, co je Češi nenásledovali, si stěžovali v Bruselu.

"V Evropské unii je zásada, že pokud si nikdo nestěžuje, tak se tím úředník nezabývá. Pak však přišel podnět ze Slovenska, že oni to odstranili, a mají tak konkurenční nevýhodu," vysvětluje Havel.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Najdete na iDNES.cz