Výrobce kotlů podal kvůli dotacím stížnost na ministerstvo

  20:51aktualizováno  20:51
Sotva Moravskoslezský kraj a ministerstvo životního prostředí zveřejnily dotační program na podporu obnovy kotlů na uhlí, ozvali se výrobci zařízení na spalování dřeva. Tvrdí, že je nesmysl podporovat neekologické uhlí a jeden z nich podal dokonce stížnost u antimonopolního úřadu.

Starý kotel na uhlí | foto: shutterstock.com

Dotace zaměřené hlavně na uhelné kotle, které lidé v kraji podle úřadů užívají nejběžněji, kritizoval například předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Program, na němž se podílí ministerstvo životního prostředí spolu s Moravskoslezským krajem, podle něj zvýhodňuje uhlí na úkor ekologičtějších způsobů vytápění. Podle Stupavského je spalování uhlí i s automatickým kotlem doprovázeno většími emisemi škodlivin než jiné, ekologičtější způsoby vytápění, které jsou novou politikou úřadů konkurenčně znevýhodněny (více o dotačním programu čtěte zde).

Kotlíkové dotace

Program vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a Moravskoslezský kraj. Nárok na dotace budou mít ti, kdo chtějí vyměnit starý kotel na uhlí za nový automatický kotel na uhlí či uhlí a biomasu.

Jeden žadatel může získat maximálně 60 tisíc, přičemž průměrná cena nového kotle je 80 tisíc korun. Se startem podávání žádostí se předběžně počítá 1. února.

"Nevěřím tomu, že tradice spalování uhlí je pro obyvatele Moravskoslezského kraje důležitější než zdraví jejich dětí. Ministerstvo se odvolává na tradici, zatímco blokuje skutečně efektivní zlepšení životního prostředí, které by přineslo například spalování dřevěných pelet," uvádí Vladimír Stupavský.

Kraj chce v budoucnosti podpořit i biomasu

A kritika úřadů kvůli dotacím jde dál. Petr Cankař z firmy Atmos, která je rovněž členem Klastru Česká peleta, kvůli dle něj nevhodnému nastavení programu podal na ministerstvo životního prostředí stížnost u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). "Stížnost úřad obdržel a v současnosti se jí zabývá. Víc teď nelze sdělit," potvrdil mluvčí Kristián Chalupa.

Úřady ale vidí dotační program, do něhož by v případě úspěšnosti chtěly v budoucnu nalít další miliony, jako prospěšný. Náměstek hejtmana Miroslav Novák uvedl, že autoři programu hloubali nad možností, jak jeho prostřednictvím podpořit například i kotle na čistou biomasu.

Polští výrobci nabízejí drcení odpadků coby topiva

"To ale nyní nebylo možné, protože souběžně existuje program Zelená úsporám, který umožňuje podporu takových typů kotlů," vysvětlil Novák a dodal, že program podporuje i pořízení moderních automatických kotlů kombinujících uhlí a pelety.

"Nikdo nebude bránit příjemci dotace, aby v novém kotli topil pouze peletami," řekl náměstek a připomněl, že jedním z cílů dotačního programu je zabránit lidem topit odpadky.

To v automatických kotlích nebude možné. Má tomu zabránit i přísné nastavení podmínek programu. Jeho kritici ale tvrdí, že to možné bude - díky zařízení na jejich drcení, které nabízejí někteří polští výrobci. Odborníci, které MF DNES oslovila a kteří si vesměs nepřáli zveřejnit jméno, uvedli, že současné polemiky jsou hlavně snahou firem získat konkurenční výhodu na trhu.

Ano, nebo ne?

Pro dotace

* Přispějí k čistšímu vzduchu
* Zaměření na uhelné kotle je správné, mají v kraji tradici
* Omezí topení odpadky
* Nové kotle mají snazší obsluhu, jsou účinnější a ekologičtější

Proti dotacím

* Vzduch zlepšit nepomohou - ti, kdo trvale pálí odpad, je nevyužijí
* Zvýhodňují uhlí na úkor ekologičtějších paliv
* Neomezí topení odpadem - i v nových kotlích ho lze užívat podrcený
* Peněz na dotace je málo

(úřady jich chtějí v případě zájmu přidat, pozn. red.)

Výměna starého uhelného kotle za moderní automatický podle nich zajistí výrazné snížení například emisí prachu. Kdyby s výměnou jednoho starého kotle za nový ubylo v ovzduší asi 200 kilogramů emisí prachu ročně, znamenalo by to při výměně zhruba 300 kotlů v první fázi programu úbytek asi 60 tun emisí prachu za rok.

Naději má jen ten, kdo si pospíší

Celkové roční množství emisí prachu v kraji přitom podle zástupců krajského úřadu dělá asi sedm tisíc tun, z nichž necelou třetinu tvoří lokální topeniště. Toto číslo ale kritizují třeba ekologové, kteří tvrdí, že je nelze tak jednoznačně stanovit.

Jinak jsou ale ekologové na Ostravsku příznivci nových dotací. Mohly by podle nich mít pozitivní vliv na ovzduší, je ale třeba, aby se kotle vyměnily ve větším rozsahu, než na jaký jsou zatím peníze.

Navíc pokud chce někdo získat příspěvek 60 tisíc korun, bude si muset pospíšit, aby byl mezi mezi přibližně 330 úspěšnými."Kdo podá žádost co nejrychleji, bude mít výhodu," říká Leopold Benda, ředitel firmy vyrábějící kotle. Ti, na které nezbudou peníze, budou muset čekat na to, zda kraj a ministerstvo životního prostředí do dotačního programu "nalijí" další finance.

Spokojeni nejsou ani prodejci kotlů na uhlí

Přijímání žádostí o dotace by zástupci Moravskoslezského kraje, pro jehož obyvatele je podpora určena, podle dosavadních informací rádi odstartovali 1. února. Ačkoli rozdělování příspěvků ze startovního balíku, který čítá jen dvacet milionů korun, ještě nezačalo, už teď plánovanou veřejnou podporu provázejí vzrušené polemiky.

Zatímco firmy nabízející kotle na biomasu program kritizují, jako jednoznačně kladný zatím jeho dopad nemohou označit ani prodejci uhelných kotlů. "Lidé už asi dva tři měsíce, kdy se o novém dotačním programu mluví, vyčkávají s nákupem podporovaných kotlů. Po vyhlášení výzvy se reálně začne prodávat až někdy v dubnu. I s dosavadním poklesem prodeje tedy čekáme asi půlroční pauzu v prodeji těchto technologií," řekl Leopold Benda.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Najdete na iDNES.cz