Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Vlasy za tisíce. Nejcennější jsou přírodní blond, říká podnikatelka

I vlastní vlasy se dají prodat. Za cop o délce 70 centimetrů je možné získat i deset tisíc korun. To může znít zvlášť v pandemii jako zajímavý přivýdělek, ale ne každý vlas je takto cenný. „Často musíme vlasy odmítat, protože jsou většinou příliš krátké,“ říká Veronika Suchá, šéfka firmy ProfiBeauty, která se výkupu vlasů a výrobě paruk věnuje už řadu let.

Veronika Suchá | foto: Veronika Suchá

Dělají to zákaznice pro peníze?
Samozřejmě. Pokud ženy nabízí vlasy k výkupu, dělají to nejspíš kvůli penězům. Před třemi lety jsme ale založili i nadační fond, tam o peníze až tak nejde. Lidé se ostříhají proto, aby mohli pomáhat dalším, a to je právě na tom pěkné. My jejich culík naceníme a peníze jdou do fondu.

Veronika Suchá

Třináct let společně s manželem Ondřejem Suchým vede společnost ProfiBeauty, která se specializuje na výrobu vlasových produktů dle tradičních i inovativních vlásenkářských postupů a technologií. V roce 2016 založili Nadační fond Daruj Vlasy zaměřený na ženy, které o své vlasy přišly. Prostřednictvím komunity dárců a partnerských salonů zajišťují paruky zdarma.

Pozorujete během pandemie příliv zákaznic? Nevyužívají prodej vlasů, jako způsob, jak si přivydělat?
Dá se to brát ze dvou stran. Vlasů do fondu chodí rozhodně méně, protože jsou zavřená kadeřnictví. Málokdo se chce ostříhat bez kadeřnice. Celkově ovšem nabídek chodí mnohem více. Často je musíme odmítat, protože jde většinou o krátké délky, třeba i deseticentimetrové vlasy, které absolutně nedokážeme využít. Řekla bych, že pociťujeme určitou nervozitu v tom smyslu, že by zákaznice asi peníze za vlasy chtěly. Reálných výkupů je ale určitě méně. 

Máte i zákazníky mužského pohlaví?
Ano. Zhruba třicet až čtyřicet procent našich zákazníků jsou muži. Kolikrát mají i hezčí vlasy, protože se nebarví, zbytečně je nezatěžují stylingovými přípravky, takže mají i zdravější vlasy.

A co stálí zákaznici nebo zákaznice? Máte takové?
Momentálně vykupujeme vlasy hlavně nad padesát centimetrů, takových vlasů zase tolik není a trvá dlouho, než taková délka naroste. O pravidelnosti se nedá úplně mluvit. Měli jsme asi dva zákazníky, kteří se za posledních jedenáct let vrátili.

Jak dlouho trvá, než narostou padesáticentimetrové vlasy?
Některým to může trvat třeba patnáct let. Někteří lidé mají „super schopnosti“ a rostou jim vlasy relativně rychle. Pokud si nezastříhávají konečky, trvá to zhruba sedm let.

A jak přesně výkup vlasů probíhá?
Nejdříve je třeba vlasy ostříhat, k nám se dostává odstřižený culík. Musíme vlasy zvážit a naměřit. Bere se vždy průměrná délka. Nejdelší vlasy, které jsou v culíku třeba z deseti procent, se vůbec nepočítají. Často od klienta přijdou vlasy, které označuje jako padesáticentimetrový cop. Ve finále to jsou jen třiceticentimetrové vlasy. Všechny vlasy, které jsou kratší než dvacet pět centimetrů, se vyčesávají ven. Až potom schvalujeme výslednou částku. Asi čtyřicet procent vlasů se musí vyčesat. A poté se vyhodnotí, na jaký produkt se vlasy využijí, většinou na výrobu paruky. Vlasy se také musí nabarvit, dezinfikovat a upravit tak, aby byly připraveny k tomu, aby je mohl nosit někdo další.

Takže vlasy barvíte?
Podle toho, co se k nám dostane. Vykupujeme barvené, ale i šedé nebo prošedivělé vlasy. Pokud jde o krásný zdravý nebarvený vlas, nemusí se třeba barvit vůbec. Většina se ale barví.

Jaké vlasy jsou nejcennější?
Určitě blond. A je jedno, jestli je to cop o délce 40 nebo 70 centimetrů. V Česku pravá blond není skoro vůbec, dostane se k nám jeden culík z tisíce, takže to je opravdu rarita. Spolupracujeme se salony ve Finsku a Švédsku, abychom nějaké přírodní blond vlasy vůbec měli.

Jaké mají naopak nejnižší hodnotu?
Všechny s tmavými a černými odstíny, těch je nadbytek na celém světě. Dají se sehnat v jakékoliv zemi, jak v zemích na východě, tak na západě.  Poté cokoliv pod 35 centimetrů není komerčně využitelné, po takovém zboží není poptávka a jsou to největší „ležáci“ na skladě.

Nabízíte možnost zaslání vlasů poštou. To jste zavedli primárně kvůli pandemii?
Ne, tak fungujeme už dlouho. Většina vlasů chodí poštou, někteří je přinesou osobně, anebo se nechají ostříhat v salonu, ty jsou ale momentálně zavřené. V průběhu pandemie jsme začali preferovat poštu na sto procent. Samozřejmě dáváme lidem návody, jak se ostříhat.

Není to trochu riskantní?
Jakmile se rozhodne někdo něco prodávat, vždycky to je risk. To už je na zvážení každého. Co se týče výkupu, tak lidé se ještě předtím, než se ostříhají, ujišťují, zda jsou jejich vlasy použitelné. Zašlou nám fotografii a my jim třeba řekneme, že o jejich vlasy nemáme zájem. Na fotografii poznám, že vlas je na konci průsvitný a místo padesáti centimetrů to bude jenom dvacet pět. Co se týče darování vlasů, tak tam už to lidé tolik neřeší. Před pandemií měli možnost si zajít do partnerského salonu. Kadeřník je zaškolený a ví, kolik a jak má stříhat. Lidé možná využili i té možnosti, že střih a následné zarovnání bylo zdarma.

Vlasy z výkupů jsou primárně určeny k výrobě paruky. Jak dlouho výroba trvá?
Naše vlásenkářka momentálně na jedné paruce s delšími vlasy pracuje už dva týdny v kuse a bude pokračovat ještě další tři nebo čtyři. A to pracuje minimálně osm hodin denně. Full time job pro vlásenkáře znamená dva měsíce práce na jedné paruce. Cenu paruky tvoří primárně čas. A jde opravdu o každý vlas.

Takže je to zodpovědná práce…
Určitě. Je třeba být manuálně zručný. Vlas se nasazuje na háček a provléká skrz síťku, a jede se opravdu vlas po vlasu. Na výrobu jedné paruky jsou potřeba miliony vlasů, to je asi tři až pět copů od různých dárců. Nikdy bych k takové zodpovědné práci nepustila brigádníka, s vlasy se musí opravdu delikátně zacházet.

Paruky darujete potřebným. Jak vybíráte lidi, kterým je chcete věnovat?
My je nevybíráme. Máme seznam žadatelů a jedeme spravedlivě podle pořadníku. Jediný výběr, který dělám, je, že dávám přednost onkologickým pacientům. Dámy přijdou o vlasy okamžitě, jde o život a snažím se jim alespoň trochu pomoci. Nemusí pak myslet na to, že o vlasy přišly kvůli nemoci. Už se nebojím říkat nahlas, že dám opravdu přednost onkologickým pacientům před alopecií, myslím, že to pochopí každý. Teď je situace trošku horší v tom, že paruky nemůžeme předávat. Za rok pandemie jsme jich vyrobili sto. Dámy ale musí paruku nejdříve vyzkoušet, nejde jim ji jenom předat ve dveřích.

Kolik stojí vlasy? (cena za 150 g vlasů)
DélkaBlondSvětle hnědéTmavé odstíny
35-40 cm3 000 Kč2 400 Kč1 000 Kč
40-45 cm4 800 Kč4 500 Kč2 300 Kč
45-50 cm7 000 Kč6 100 Kč2 750 Kč
50-55 cm8 300 Kč6 500 Kč3 300 Kč
55-60 cm9 100 Kč7 000 Kč3 800 Kč
60-65 cm9 500 Kč8 000 Kč4 350 Kč
70+ cmod 9 500 Kčod 8 100 Kčod 4 350 Kč
Barvené vlasy- 30 %
Šediny- 35 %
Zdroj: profibeauty.cz
  • Nejčtenější

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec snu o stabilní kryptoměně. Terra s lunou padly, investoři přišli o vše

I mezi strmými pády kurzů kryptoměn, které v posledních týdnech odepsaly desítky procent, je tento příběh výjimečný....

Chorvati schválili euro jako měnu, na cenovkách bude vedle kuny už v září

Chorvati si podle očekávání schválili euro jako oficiální měnu v zemi. V tamním parlamentu tento zákon podpořilo 113...

Vysoké ceny i nejistota. Místo kotle na plyn lidé radši volí tepelné čerpadlo

Petra a Jaromíra ze dvou různých koutů republiky pojí stejné rozhodnutí. Starý plynový kotel mění za nové tepelné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

KONTEXT: Češi už ve svém bydlet nebudou, kupní síla je malá, říká šéf realit

Zatímco ještě před několika měsíci nabídky nájmů visely na stránkách realitek týdny, dnes zmizí po pár dnech. Nájmy se...

Pod petici na změnu dotací se podepsala pětina zemědělců, řekl předseda svazu

Zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR ve středu zamířili na Úřad vlády. Tam předali petici podepsanou 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé sahají na úspory, vklady domácností u bank se poprvé za pět let snížily

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017....

Letos bude grilování vévodit krkovice. Čeká se odklon od dražších druhů masa

Letošní grilovací sezona se letos po dvou letech ovlivněných pandemií vrací k normálu. Zatímco v letech 2020 a 2021 se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...