Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Vlasy za tisíce. Nejcennější jsou přírodní blond, říká podnikatelka

I vlastní vlasy se dají prodat. Za cop o délce 70 centimetrů je možné získat i deset tisíc korun. To může znít zvlášť v pandemii jako zajímavý přivýdělek, ale ne každý vlas je takto cenný. „Často musíme vlasy odmítat, protože jsou většinou příliš krátké,“ říká Veronika Suchá, šéfka firmy ProfiBeauty, která se výkupu vlasů a výrobě paruk věnuje už řadu let.

Veronika Suchá | foto: Veronika Suchá

Dělají to zákaznice pro peníze?
Samozřejmě. Pokud ženy nabízí vlasy k výkupu, dělají to nejspíš kvůli penězům. Před třemi lety jsme ale založili i nadační fond, tam o peníze až tak nejde. Lidé se ostříhají proto, aby mohli pomáhat dalším, a to je právě na tom pěkné. My jejich culík naceníme a peníze jdou do fondu.

Veronika Suchá

Třináct let společně s manželem Ondřejem Suchým vede společnost ProfiBeauty, která se specializuje na výrobu vlasových produktů dle tradičních i inovativních vlásenkářských postupů a technologií. V roce 2016 založili Nadační fond Daruj Vlasy zaměřený na ženy, které o své vlasy přišly. Prostřednictvím komunity dárců a partnerských salonů zajišťují paruky zdarma.

Pozorujete během pandemie příliv zákaznic? Nevyužívají prodej vlasů, jako způsob, jak si přivydělat?
Dá se to brát ze dvou stran. Vlasů do fondu chodí rozhodně méně, protože jsou zavřená kadeřnictví. Málokdo se chce ostříhat bez kadeřnice. Celkově ovšem nabídek chodí mnohem více. Často je musíme odmítat, protože jde většinou o krátké délky, třeba i deseticentimetrové vlasy, které absolutně nedokážeme využít. Řekla bych, že pociťujeme určitou nervozitu v tom smyslu, že by zákaznice asi peníze za vlasy chtěly. Reálných výkupů je ale určitě méně. 

Máte i zákazníky mužského pohlaví?
Ano. Zhruba třicet až čtyřicet procent našich zákazníků jsou muži. Kolikrát mají i hezčí vlasy, protože se nebarví, zbytečně je nezatěžují stylingovými přípravky, takže mají i zdravější vlasy.

A co stálí zákaznici nebo zákaznice? Máte takové?
Momentálně vykupujeme vlasy hlavně nad padesát centimetrů, takových vlasů zase tolik není a trvá dlouho, než taková délka naroste. O pravidelnosti se nedá úplně mluvit. Měli jsme asi dva zákazníky, kteří se za posledních jedenáct let vrátili.

Jak dlouho trvá, než narostou padesáticentimetrové vlasy?
Některým to může trvat třeba patnáct let. Někteří lidé mají „super schopnosti“ a rostou jim vlasy relativně rychle. Pokud si nezastříhávají konečky, trvá to zhruba sedm let.

A jak přesně výkup vlasů probíhá?
Nejdříve je třeba vlasy ostříhat, k nám se dostává odstřižený culík. Musíme vlasy zvážit a naměřit. Bere se vždy průměrná délka. Nejdelší vlasy, které jsou v culíku třeba z deseti procent, se vůbec nepočítají. Často od klienta přijdou vlasy, které označuje jako padesáticentimetrový cop. Ve finále to jsou jen třiceticentimetrové vlasy. Všechny vlasy, které jsou kratší než dvacet pět centimetrů, se vyčesávají ven. Až potom schvalujeme výslednou částku. Asi čtyřicet procent vlasů se musí vyčesat. A poté se vyhodnotí, na jaký produkt se vlasy využijí, většinou na výrobu paruky. Vlasy se také musí nabarvit, dezinfikovat a upravit tak, aby byly připraveny k tomu, aby je mohl nosit někdo další.

Takže vlasy barvíte?
Podle toho, co se k nám dostane. Vykupujeme barvené, ale i šedé nebo prošedivělé vlasy. Pokud jde o krásný zdravý nebarvený vlas, nemusí se třeba barvit vůbec. Většina se ale barví.

Jaké vlasy jsou nejcennější?
Určitě blond. A je jedno, jestli je to cop o délce 40 nebo 70 centimetrů. V Česku pravá blond není skoro vůbec, dostane se k nám jeden culík z tisíce, takže to je opravdu rarita. Spolupracujeme se salony ve Finsku a Švédsku, abychom nějaké přírodní blond vlasy vůbec měli.

Jaké mají naopak nejnižší hodnotu?
Všechny s tmavými a černými odstíny, těch je nadbytek na celém světě. Dají se sehnat v jakékoliv zemi, jak v zemích na východě, tak na západě.  Poté cokoliv pod 35 centimetrů není komerčně využitelné, po takovém zboží není poptávka a jsou to největší „ležáci“ na skladě.

Nabízíte možnost zaslání vlasů poštou. To jste zavedli primárně kvůli pandemii?
Ne, tak fungujeme už dlouho. Většina vlasů chodí poštou, někteří je přinesou osobně, anebo se nechají ostříhat v salonu, ty jsou ale momentálně zavřené. V průběhu pandemie jsme začali preferovat poštu na sto procent. Samozřejmě dáváme lidem návody, jak se ostříhat.

Není to trochu riskantní?
Jakmile se rozhodne někdo něco prodávat, vždycky to je risk. To už je na zvážení každého. Co se týče výkupu, tak lidé se ještě předtím, než se ostříhají, ujišťují, zda jsou jejich vlasy použitelné. Zašlou nám fotografii a my jim třeba řekneme, že o jejich vlasy nemáme zájem. Na fotografii poznám, že vlas je na konci průsvitný a místo padesáti centimetrů to bude jenom dvacet pět. Co se týče darování vlasů, tak tam už to lidé tolik neřeší. Před pandemií měli možnost si zajít do partnerského salonu. Kadeřník je zaškolený a ví, kolik a jak má stříhat. Lidé možná využili i té možnosti, že střih a následné zarovnání bylo zdarma.

Vlasy z výkupů jsou primárně určeny k výrobě paruky. Jak dlouho výroba trvá?
Naše vlásenkářka momentálně na jedné paruce s delšími vlasy pracuje už dva týdny v kuse a bude pokračovat ještě další tři nebo čtyři. A to pracuje minimálně osm hodin denně. Full time job pro vlásenkáře znamená dva měsíce práce na jedné paruce. Cenu paruky tvoří primárně čas. A jde opravdu o každý vlas.

Takže je to zodpovědná práce…
Určitě. Je třeba být manuálně zručný. Vlas se nasazuje na háček a provléká skrz síťku, a jede se opravdu vlas po vlasu. Na výrobu jedné paruky jsou potřeba miliony vlasů, to je asi tři až pět copů od různých dárců. Nikdy bych k takové zodpovědné práci nepustila brigádníka, s vlasy se musí opravdu delikátně zacházet.

Paruky darujete potřebným. Jak vybíráte lidi, kterým je chcete věnovat?
My je nevybíráme. Máme seznam žadatelů a jedeme spravedlivě podle pořadníku. Jediný výběr, který dělám, je, že dávám přednost onkologickým pacientům. Dámy přijdou o vlasy okamžitě, jde o život a snažím se jim alespoň trochu pomoci. Nemusí pak myslet na to, že o vlasy přišly kvůli nemoci. Už se nebojím říkat nahlas, že dám opravdu přednost onkologickým pacientům před alopecií, myslím, že to pochopí každý. Teď je situace trošku horší v tom, že paruky nemůžeme předávat. Za rok pandemie jsme jich vyrobili sto. Dámy ale musí paruku nejdříve vyzkoušet, nejde jim ji jenom předat ve dveřích.

Kolik stojí vlasy? (cena za 150 g vlasů)
DélkaBlondSvětle hnědéTmavé odstíny
35-40 cm3 000 Kč2 400 Kč1 000 Kč
40-45 cm4 800 Kč4 500 Kč2 300 Kč
45-50 cm
7 000 Kč6 100 Kč2 750 Kč
50-55 cm8 300 Kč6 500 Kč3 300 Kč
55-60 cm9 100 Kč7 000 Kč3 800 Kč
60-65 cm9 500 Kč8 000 Kč4 350 Kč
70+ cmod 9 500 Kčod 8 100 Kčod 4 350 Kč
Barvené vlasy- 30 %
Šediny- 35 %
Zdroj: profibeauty.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Gratuluji ministru promořování, rýpl si šéf svazu kvůli plným obchodům

Do většiny obchodů v sobotu podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy přišlo o padesát až...

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s...

VIDEO: Test samoobslužných pokladen. Albert vítězí, průkopnické Tesco zaostává

Samoobslužné pokladny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a proto se objevují ve více a více řetězcích. V každém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

Žen bez práce přibývá rychleji, rozdíly mezi pohlavími se prohlubují

Statistiky vypadají na první pohled dobře. Nezaměstnanost se drží i během pandemie kolem tří až čtyř procent. Jenže...

Na státní bance shoda nepanuje. Do voleb se však stejně nestihne

Premiér Andrej Babiš předložil KSČM návrh na novou státní banku, kterou komunisté požadovali jako podmínku k trvání...

Obchodníci vyhlížejí pondělní otevření, největší nápor čekají v obuvi

Z obchodníků, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, čekají výraznější nápor především prodejci dětské obuvi. Prodejci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...