Současná poštovní síť zahrnující téměř 3 400 poboček je stará 150 let, proto se podle mluvčího pobočky musí stěhovat do míst, kde je vysoká poptávka.

Současná poštovní síť zahrnující téměř 3 400 poboček je stará 150 let, proto se podle mluvčího pobočky musí stěhovat do míst, kde je vysoká poptávka. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nová vyhláška může obce připravit o tisícovku poštovních poboček

  • 86
Obce se obávají, že by Česká pošta mohla od příštího roku zrušit až tisícovku svých poboček. Má jí to umožnit nová vyhláška, kterou připravuje Český telekomunikační úřad. Pošta připustila, že změny pobočkové sítě do roku 2017 chystá, ale až po projednání s místní samosprávou.

Vyhlášku, před kterou varoval Svaz měst a obcí, odeslal ČTÚ legislativní radě vlády. Nařízení má podle svazu zvýšit maximální docházkovou vzdálenost k poště ze současných 2,6 km až na deset kilometrů. "Nejčernější scénáře hovoří o možném rušení více než tisícovky vesnických pošt. Pošta v naší obci by byla tudíž akutně ohrožena," uvedl například starosta obce Křeč Josef Čamra, který se za Sdružení místních samospráv ČR podílí na vyjednávání nové legislativy.

ČTÚ je podle poštovního zákona povinen připravit prováděcí právní předpis k zajištění minimální dostupnosti základních poštovních služeb. Tedy mimo jiné stanovit geografické a demografické požadavky na umístění poštovních poboček. "Kolik poboček bude Česká pošta provozovat nad rámec minimální dostupnosti určené chystanou vyhláškou, stejně jako rozmístění těchto poboček a rozsah souvisejících poštovních aktivit, je plně a pouze a jen v kompetenci České pošty," uvedl mluvčí ČTÚ František Malina.

Pokud by poštovní síť byla změněna podle nových kritérií, mohlo by se stát, že plocha obsluhovaná jednou poštou by byla proti současným necelým 24 km čtverečním i desetkrát větší. To by Česko řadilo na konec žebříčku mezi zeměmi EU.

Poštovní síť je stará 150 let

Podle mluvčího pošty Iva Mravinace je pro poštu důležité, jaké parametry pobočkové sítě ČTU stanoví. "O změně sítě však máme vlastní představy, s postupnou proměnou počítáme nejméně do roku 2017. Stále platí, že vše nejprve projednáme se Svazem měst a obcí a se změnami musí souhlasit i každá místní samospráva, kde máme v úmyslu změnit formu poštovní obsluhy," řekl.

Současná poštovní síť zahrnující téměř 3 400 poboček je stará 150 let, proto se podle mluvčího pobočky musí stěhovat do míst, kde je vysoká poptávka.

"To ale neznamená, že kvalita služeb se v místech, kde například vzniknou poštovní franšízy, změní. Naše dosavadní zkušenosti jen potvrzují, že cesta, která jednoznačně kopíruje evropský trend, je správná," dodal. O možnosti zavedení franšízy, tedy poskytování vybrané poštovní služby jiným subjektem než poštou, Česká pošta hovoří už několik let.

Starostové se nyní snaží o hrozbách likvidace pošt na venkově informovat nové krajské hejtmany. "S porozuměním jsme se setkali například u hejtmana Zlínského kraje, další jednání s kladným výsledkem proběhla také v Karlovarském a Plzeňském kraji. V Pardubickém kraji dokonce vznikla Poříčská výzva za zachování poštovní sítě, adresovaná nově zvolenému hejtmanovi Martinu Netolickému," uvedl tajemník Sdružení místních samospráv ČR Tomáš Chmela.

Poštovní trh čeká v příštím roce úplná liberalizace. Konkurenti České pošty tak budou moci nově doručovat i psaní do 50 gramů za cenu pod 18 Kč.

,