Stát nechal některé konkurzní správce „jet načerno“, kritizuje Žižlavský

  15:03aktualizováno  15:03
Ministerstvo spravedlnosti v boji proti konkurzní mafii omezilo počet poboček, které může mít jeden insolvenční správce, na čtyři. Udělalo to ale dost nešikovně a čelí kvůli tomu ústavní stížnosti a podle funkcionáře Asociace insolvenčních správců Michala Žižlavského možná i žalobám na náhradu škody.

Michal Žižlavský předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců | foto: ČTK/PROTEXTČTK

Řada velkých firem zabývajících se správou insolvencí si z osobních bankrotů udělala byznys tím, že si v každém okrese zřídily provozovnu. Díky většímu zastoupení jim pak okresní soudy přidělovaly více případů než menším správcům. Této praxi chce ministr spravedlnosti Robert Pelikán zamezit. Svou nejnovější vyhláškou ale vzbudil mezi konkurzními správci vlnu nevole.

„Podle našeho názoru jde vyhláška nad rámec zákona. Hlavně ale jde proti zdravému rozumu, když vyžaduje fyzickou přítomnost správce na pobočce,“ míní v rozhovoru pro iDNES.cz předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

Někteří insolvenční správci se dokonce rozhodli nový předpis nerespektovat, čímž si pro sebe zajistili dočasnou konkurenční výhodu oproti těm, kdo se novým pravidlům podřídili. 

Vyhlášku ministerstva spravedlnosti považuje za protiústavní i vaše Asociace. Proč?
Již v době její přípravy jsme poukazovali na to, že ministerstvo nemůže vydávat podzákonné předpisy bez zmocnění zákonem. Podle našeho názoru jde vyhláška nad rámec zákona. Hlavně ale jde proti zdravému rozumu, když vyžaduje fyzickou přítomnost správce na pobočce. Správce má řadu důležitějších povinností, než jen sedět a čekat na to, jestli nepřijde ministerská kontrola. Měl by být hodnocen podle výsledků své práce, ne podle toho, jak dlouho vydrží sedět na židli. To patřilo do jiné doby.

Insolvenční správci působí i jako korporace, které mají desítky pracovníků. Zde se vyžaduje přítomnost na pobočce od ohlášeného společníka, který jako šéf řídí chod celé korporace. Představte si pro srovnání, že uložíte ministrovi povinnost být jeden den v týdnu na podatelně ministerstva nebo generálnímu řediteli České pošty být osobně na přepážkách pošty. Tím jim znemožníte pracovat.

Rozhodne Ústavní soud

  • Proti vyhlášce ministerstva spravedlnosti koncem července podalo k Ústavnímu soudu stížnost 21 senátorů v čele s Petrem Bratským (ODS). 
  • Stát tak možná bude muset čelit žalobám na náhradu škody od některých insolvenčních správců, které vyhláška významně postihla.
  • Na rozhodnutí soudu čeká i vlivný insolvenční správce Josef Cupka, který stál například za konkurzem Sazky. Jemu a jeho čtyřem partnerům předpis způsobil škodu přes 700 tisíc. „Rozhodně nevylučuji, že se připojíme k hromadné žalobě všech ostatních správců,“ říká.
  • Ministerstvo se žalob nebojí. Vyhláška je prý s ústavou v souladu. Navíc zřizování poboček bylo dobrovolné a správci měli podle mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové dost času na to, aby se na nová pravidla připravili. Mezi zveřejněním vyhlášky a dnem, kdy začala platit, uběhly čtyři měsíce.

Pro její údajnou protiústavnost se předpis rozhodli někteří správci nerespektovat. Například společnost Administrace insolvencí propojená s advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný, která nezavřela jedinou ze svých 75 poboček. Tím si pro sebe vytvořili jakýsi monopol na insolvence, nemyslíte? Budete to jako Asociace nějak řešit? Poškozuje to vás osobně jako insolvenčního správce?
Jde o aktuálně vzniklý fenomén. Asociace ani naše korporace na něj zatím nestačily reagovat. Budeme se tím zabývat. Uvidíme také, jak se to dále vyvine a zda a jak na to bude reagovat samo ministerstvo.

Z ekonomického pohledu jde o problém „černého pasažéra.“ Máte-li omezený počet tržních příležitostí, všichni účastníci trhu respektují regulaci, ale jeden ne, pak takový černý pasažér logicky získává více užitku k tíži ostatních, kteří získávají méně. Co se týče naší korporace, vycházíme z toho, že vyhláška je obecně závazný právní předpis a formálně platí. Proto ji respektujeme. Své další kroky zvážíme podle toho, jak si bude počínat ministerstvo a zda vyhlášku nakonec zruší Ústavní soud.

Vyhláška prý postihla 400 správců, kteří měli kromě sídla více než 4 pobočky. Přišli o spoustu již vynaložených nákladů ve formě předplacených nájmů, vybavení poboček… Nehrozí podle vás žaloby na stát kvůli ušlému zisku apod.?
Pokud Ústavní soud rozhodne, že vyhláška je protiústavní, potvrdí tím právní základ žalob na náhradu škody. Obávám se, že pak budou někteří správci žalovat ministerstvo, respektive stát.

Jak konkrétně to postihlo vás jako insolvenčního správce?
Nás postihla vyhláška stejně jako ostatní správce, kteří se jí podřídili a zrušili část poboček. Některé pracovníky jsme propustili a některé nájemní vztahy ukončili. Výdaje s tím spojené již známe, dopady do příjmů budou postupně narůstat.

Jak se teď nově rozdělují insolvence, když spousta poboček musela být zrušena? Stíhá se to?
My sami žádné kapacitní problémy nepociťujeme, naopak nám přebývají lidé v regionech. Buď je dokážeme využít jinak, nebo také přijdou o práci.

Podíleli jste se na přípravě nových pravidel?
Mrzí mne, že ministerstvo s Asociací v této věci nekomunikovalo, ač jsme o to usilovali již od počátku roku. Nedalo nám možnost projednat podstatu našich připomínek ještě před přijetím vyhlášky a nemohlo tedy naše argumenty vyhodnotit. Raději bychom ministerstvu pomáhali kultivovat prostředí insolvencí v České republice, než abychom s ním bojovali. Považuji za nešťastné také to, že pan ministr zrušil stálý poradní orgán pro změny právní úpravy v oblasti insolvencí, který předtím fungoval dlouhou řadu let. Šlo o pracovní skupinu, která sdružovala významné experty z oboru. To, co bylo možné vypořádávat již v rámci přípravy norem, budou nyní muset řešit soudy. 

Autor:
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Byznys třída v letadlech by měla být zakázána, říká šéf Wizz Airu

Šéf nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air Jozsef Varadi prohlásil, že byznys třída by měla být v letadlech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boeing Max se vrátí, ale zaměstnanci ne. Posádky se bojí zpět na palubu

Letušky a stevardi letecké společnosti American Airlines nechtějí pracovat na palubě Boeingu 737 Max po jeho návratu...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Kryl, trikolóra, SNB. Pošta vydala pamětní známky k výročí revoluce

Oslavy třicátého výročí „sametu“ se blíží vrcholu. Česká pošta k této příležitosti vydala speciální tematické známky,...

Vyhazov od státu. Ve státní službě ubude přes 2000 míst, rozhodla vláda

K lednu příštího roku ubude ve státní službě meziročně 2089 míst, o schválení návrhu ministerstva vnitra informovala...

V Účtenkovce bude moci vyhrát více lidí, celková hodnota výher se ale nezvýší

Ministerstvo financí od prosince zvýší počet možných výher v rámci účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb, a...

Ministerstvo chce prodat státní rezervy kovů, proti je nejen opozice

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupně rozprodat základní kovy z hmotných rezerv státu. Podle úřadu je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz