Diváci libereckého mistrovství světa při závodu skokanů na středním můstku

Diváci libereckého mistrovství světa při závodu skokanů na středním můstku | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vydělali jsme při šampionátu málo, naříká Liberec

  • 145
Měly to být dva týdny hojnosti, místo toho cítí hoteliéři, stánkaři a prodejci v centru Liberce zklamání. Lyžařský šampionát, který v neděli končí, nepřinesl vytoužené zisky.

Přestože to byla jedna z největších sportovních akcí v historii Česka, fanoušků přijelo méně, než se čekalo. Navíc se vyhýbali centru města nebo tam nenakupovali. Na zklamání obchodníků nic nezměnil ani fakt, že včera padl rekord v počtu návštěvníků. Během mužské štafety fandilo 37 000 diváků.

Organizátoři vnímají mistrovství jako úspěšné. "Myslím, že dopadlo lépe, než jsme čekali. Atmosféra je výborná, i ohlasy ze zahraničí jsou dobré," řekl liberecký primátor Jiří Kittner.

Ale majiteli restaurace Neptun poblíž libereckého centra, kde se předávaly medaile sportovcům a večer se tam konaly koncerty, nepomohl ani včerejší rekord v počtu diváků. Vůbec neskrývá nespokojenost. Kvůli šampionátu přijal nové síly, prodloužil i otevírací dobu. Všechno bylo zbytečné.

"Máme tržby o padesát procent nižší, než ve dnech před mistrovstvím. Místní lidé  odjeli pryč z Liberce, protože se báli uzavřeného města. Cítím to jako velký propadák," zhodnotil majitel restaurace Petr Jandura.

Obchody nezachránili ani návštěvníci. "Velké množství fanoušků vozí autobusy na závody z Prahy, kde bydlí, a zase zpět. Do centra města se většina vůbec nedostane nebo tu nic neutrácejí," přidává se jeden ze stánkařů.

Kdo prodělal

Stánkaři v centru: Za pronájem denně platili 4 tisíce korun. Počítali s mnohem vyšší návštěvností, v centru však bylo lidí méně, než čekali. Tržby byly podle prodejců velmi slabé. Většina bude ráda, když nebudou na mistrovství tratit.

Hoteliéři: V Liberci a okolí se ubytovalo mnohem méně klientů, než se čekalo. Na přelomu roku dokonce organizační výbor vypovídal uzavřené smlouvy. Hoteliéři se  náhle dostali do situace, kdy museli začít shánět hosty sami.

Restaurace: Provozovatelé restaurací sborově tvrdí: Chodí k nám mnohem méně lidí než v době před mistrovstvím. Místní lidé raději odjeli, fanoušci lyžování se zase jezdili najíst mimo město.

Taxikáři: Městská hromadná doprava je během mistrovství zdarma. Tento krok na rozdíl od řidičů taxi vítají všichni Liberečané.

O mnoho lépe na tom jsou prodavači, kteří nabízejí suvenýry a občerstvení přímo v dějišti závodů ve veseckém areálu. "Návštěvnost je dnes obrovská, ten kopec vidím poprvé zaplněný, máme dobré tržby. Ale je to tím, že jsme v centru dění," říká Eva Crhová. Její čepice nebo trička s logem jdou rychle na odbyt.

Ve stánku prodává klobásu za 50 korun, u guláše hlásí cenovka 75 korun, hranolky stojí 25 korun. "Ceny mi vůbec nevadí, na to, že je mistrovství, jsou úplně normální," odpovídá Hana Michálková, když u stánku dojí klobásu.

Poloprázdné hotely

Nad návštěvností zato vůbec nejásají majitelé libereckých hotelů. Nejvíc je poškodilo na přelomu roku vypovězení podepsaných smluv na ubytování přímo organizačním výborem šampionátu. Hoteliéři to cítili jako ránu pod pás, do té doby počítali s tím, že se o zajištění klientely nemusí starat.

"Jde o zařízení, na která jsme neměli objednávky a o která nebyl zájem. Měla buď vysokou cenu, nebo byla daleko," komentoval to v lednu Filip Dohnálek, vedoucí sekce ubytování v organizačním výboru.

Rekordy mistrovství

Do Liberce přijelo 61 výprav  a 627 sportovců. To je nejvíc v dějinách šampionátů.  V bězích na lyžích se utkalo 425 závodníků, na skokanských  můstcích 130, v severské kombinaci 75.

Akreditovalo se 140 fotoreportérů, 302 píšících redaktorů a 918 pracovníků rozhlasů a televizí.

Podnikatelům zrušení smluv způsobilo nemalé komplikace. "Počítali jsme s tím, proto jsme odmítali jiné zájemce," uvedl Tomáš Tomín, který provozuje Tyršovu chatu.

"Organizátoři mě tlačili do snížení cen, přitom by je pak nasadili dvojnásobné. Udělal jsem dobře, že jsem si nakonec klienty sehnal sám," uvedl Aleš Havlík, majitel hotelu Petra nedaleko ještědského areálu. Za dvoulůžkový pokoj se snídaní platili v jeho hotelu lidé 2 490 korun.

Hoteliéři tvrdí, že je poškozovala i negativní mediální kampaň. Přípravu šampionátu provázely spory o dotace nebo problémy s dostavbou areálů. "Víme, že třeba spoustu lidí odradila negativní reportáž v norské televizi o tom, že Liberec není připraven na mistrovství," zmínila manažerka Hotelu Praha Danuše Černá.

Hotel se jí nakonec podařilo obsadit z 80 procent. Ale ještě v listopadu to vypadalo černě – odpadla většina nasmlouvaných hostů.

Hotel Babylon si organizační výbor pronajal před mistrovstvím celý pro akreditované návštěvníky. Ubytování si výbor rozděloval sám. I tady se však projevil menší počet návštěvníků, než se očekávalo.

"Je to slabé, jelikož hostů na mistrovství přijelo málo. Máme jen třetinu hostů než obvykle," řekl Miloš Vajner, majitel zábavního hotelu a přilehlého zábavního centra.

Co bude se sportovišti poté, co mistrovství světa skončí? Primátor Jiří Kittner odmítá obavy mnohých Liberečanů, že areál ve Vesci nebude po šampionátu sloužit veřejnosti.

"Areál budeme určitě provozovat," vzkázal. O tom, že by návštěvníci museli za zimní svezení na běžkách nebo letní na kolečkových bruslích platit, prý město neuvažuje. "Rozhodně ne letos, v budoucnu to bude maximálně symbolický nebo dobrovolný poplatek."

Kolik to stálo?

Akce už stála přes dvě miliardy korun. Většina jde z veřejných peněz – přibližně 1,4 miliardy.

Za peníze daňových poplatníků se v Liberci postavil například areál Vesec. Jen sněhová děla vyšla na 42 milionů korun. Rekonstrukce se dočkaly skokanské můstky na Ještědu (47 mil. Kč) nebo vysokoškolské koleje na Harcově.

Právě s miliony určenými na rekonstrukci kolejí liberecká radnice podle NKÚ špatně hospodařila. Drahá rekonstrukce  nakonec stála 360 milionů korun.