Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

  0:56aktualizováno  0:56
Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i náklady na veterináře a na kafilerii. Loni stát za vlky vyplatil chovatelům necelých 800 tisíc korun.

Vlk obecný | foto: AP

Dostat náhradu za vlka zařazeného na seznam zvláště chráněných živočichů vyžaduje detektivní schopnosti. Farmář by měl provést fotodokumentaci a zajistit důkazy, že šlo skutečně o vlka. Tedy stopy, trus, chlupy zachycené na ohradě a vše uchovat (přikrytí před deštěm, chlupy či trus do sáčku), než dorazí přizvaný úředník z obce, kterého je povinen do 48 hodin od zjištění škody na místo činu povolat.

Se strženou ovcí či kozou či jejich zbytky by neměl chovatel hýbat a bezodkladně přivolat veterináře, který ohledá mršiny a vydá potvrzení o příčině smrti. Uhynulá zvířata je pak nutné zlikvidovat – vše na vlastní náklady. Stát teď chce chovatelům, volajícím dokonce po odstřelu vlka, vyjít vstříc.

„Na podzim připravíme novelu vyhlášky, ve které do odškodnění zahrneme také náklady na ohledání veterinářem a na kafilerii,“ říká Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany na ministerstvu životního prostředí. Platit by mohla začít nejdříve v polovině příštího roku.

Letos ministerstvo životního prostředí zvýšilo doporučené ceny v ceníku náhrad a platí za kadávery (usmrcená zvířata) farmářům cenu obvyklou, tedy za jakou by se zvíře daného stáří prodalo na trhu. Například za jehňata a kůzlata do 12 měsíců až 3 500 korun za kus, za bahnici a kozu 6 tisíc. Vyšší náhrada náleží za plemenná zvířata a za zvířata chovaná na mléko.

Vlků v posledních letech přibývá, přicházejí ze Saska a z Polska. O jejich odstřelu nicméně ministerstvo neuvažuje. Výjimkou jsou jedinci, kteří mají vzteklinu nebo jedinci vykazující problematické chování. Příkladem je zmatená vlčice, která začátkem srpna vběhla v Krkonoších do restaurace a veterináři ji museli uspat a odvézt do karantény.

V minulosti ministerstvo povolilo odstřel kormoránů a výjimečně také bobra. Myslivci se do toho sami od sebe nehrnou. „Orgány ochrany přírody mohou tímto úkolem někoho pověřit s tím, že se veškeré náklady myslivci uhradí. Anebo se jedná o bezplatnou spolupráci, což je ve většině případů,“ říká Miloš Fischer, jednatel Českomoravské myslivecké jednoty.

Vlk je na našem území stále příliš vzácný a evropská směrnice umožňuje jeho regulaci odstřelem jen tam, kde je vlků moc a kde zároveň škodám nelze zabránit jinak. Děje se tak například na Slovensku nebo ve státech východní Evropy. U nás podle ministerstva účinná obrana před vlky existuje – důkladné elektrické ohradníky, které pořádně „kopou“, v kombinaci s pasteveckými psy. Chovatelé mohou na taková opatření dostat evropskou dotaci, ale i tak mají finanční spoluúčast, a navíc to vyžaduje spoustu administrativy.

Podle Šímy by odstřel ani nemusel vést ke kýženému efektu. „V minulosti takto došlo k úplnému vyhubení vlka na našem území. Řízený odstřel dominantního vlka by zase mohl způsobit rozpad smečky a méně zkušení jedinci by se pak ještě více zaměřovali na slabší kořist a škodili chovatelům,“ vysvětluje úředník. Jeho resort aktuálně chystá program péče o vlka, který má zajistit, aby vlk přežil a zároveň nepůsobil potíže lidem.

Ministerstvo financí aktuálně hradí škody za sedm druhů zvláště chráněných živočichů (kromě vlka je to také vydra, kormorán, medvěd, bobr, rys a los). Nově se diskutuje také o jestřábech, kteří škodí chovatelům drůbeže.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz