Petr Nečas.

Petr Nečas. | foto: David Neff, MAFRA

Vládní NERV bude opět v pohotovosti

  • 6
Skupina "nezávislých" ekonomů NERV bude radit i nové vládě vedené Petrem Nečasem (ODS). Kabinet se rozhodl mobilizovat poradní tým expertů, kteří dávali dvěma předchozím vládám odborná doporučení. Z nich na začátku loňského roku vznikl vládní protikrizový plán. Restaurovaný NERV bude mít nové složení.

"Chceme mít co nejsilnější a nejfundovanější oborné zázemí pro plánované reformy," sdělil Petr Nečas na tiskové konferenci. Nové sestavení poradců představí premiér ve čtvrtek, kdy se uskuteční i jejich první zasedání.

NERV vznikl na začátku roku 2009 a skončil po devíti měsících v září. Vládě radil například ekonom Michal Mejstřík, Miroslav Zámečník, Jiří Rusnok, Vladimír Dlouhý nebo Martin Jahn, šéf Sdružení automobilového průmyslu a ředitel skupiny Volkswagen v Rusku. Jahn například ve skupině NERV neúspěšně navrhoval šrotovné. (více o jeho návrhu zde)

Šrotovné nakonec prošlo ve verzi sociální demokracie, vláda je ale nikdy nespustila, protože situace na trhu se mezitím vylepšila.

NERV měl především stimulovat českou ekonomiku a urychlit cestu z krize. Výsledkem jeho práce byl schválený protikrizový plán, který obsahoval deset bodů. Například slevy na sociálním pojistném pro firmy (měly zlevnit pracovní sílu), zrychlené odpisy majetku (návrh měl povzbudit firmy, aby nakupovaly), garance za bankovní úvěry, nebo pružnější zaměstnávání. (více o plánu zde)

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek