Koalice dohodla dobrovolné spoření na důchod, DPH vzroste na 20 procent

  18:19aktualizováno  18:19
Vládní koalice se předběžně dohodla na podobě důchodové reformy. Lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procenta ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností. Budou ale muset přidat další dvě procenta ze svého. DPH se kvůli důchodové reformě sjednotí na 20 procentech.

Koaliční návrh předloží ministr Drábek příští týden vládě. | foto: MF DNES

Koalice se dohodla na základních obrysech reformy, k některým bodům se však vrátí ještě příští pátek. "Pro nás je ještě důležité vyřešit problém mezigenerační solidarity," řekl iDNES.cz ministr dopravy Vít Bárta.

Podstatné je však podle něj to, že se v koalici podařilo dohodnout kompenzace pro důchodce a rodiny s dětmi, které mají zmírnit dopady sjednocení sazby DPH. Sleva na dítě vzroste ze současných 11 tisíc na 14 tisíc ročně, což pracujícím rodinám se dvěma dětmi přinese navíc daňovou slevu 500 korun měsíčně.

Sazba DPH se sjednotí na 20 procentech, aby pokryla výpadek příjmů ze sociálního pojištění. Výjimkou však budou základní potraviny, například mléko, brambory či chléb. Tyto položky zůstanou dál zdaněny deseti procenty.

Co zůstane v nižší sazbě DPH

mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky a potraviny určené pro bezlepkovou dietu

Důchodová reforma by mohla začít platit od příštího roku či od roku 2013. Ministr práce Jaromír Drábek původně prosazoval, aby se do fondů spořilo povinně. Naopak ODS preferovala spíše dobrovolnou variantu. To samé prosazovala i opoziční ČSSD, která navíc hrozila, že pokud by vyhrála příští volby, povinné spoření by stejně zrušila (více čtěte zde).

Socialisté se k návrhu reformy chtějí vyjádřit až poté, kdy budou znát všechny podrobnosti. "Předpokládáme rovněž jednání mezi vládou a ČSSD o konečné podobě reformy. Platí, že za krajně problematické pokládáme jakékoliv vyvádění prostředků ze státního průběžného systému do privátních fondů, kde není garantován výnos ani jistota, že fondy neznehodnotí nějaká budoucí finanční krize," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

I když stát nebude lidi ke spoření nutit, pokud se jednou rozhodnou peníze do fondů vyvést, už to nebudou moci vzít zpět. Ze systému nebude možné vystoupit, ani do něj vstoupit později než v den pětatřicátých narozenin.

Pro dobrovolné spoření byla i řada ekonomů. "Výsledek koaliční dohody považujeme za mimořádně dobrou zprávu. Lidé nebudou donuceni povinně spekulovat na finančním trhu skrze důchodový fond, nebudou donuceni stát se gamblery. Dobrovolnost systému je klíčová," uvedla ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Úspory nepůjde vybrat najednou

Lidé, kterým bude v době vstupu zákona v platnost více než 35 let, se budou moci pro dobrovolné vyvedení části pojistného, takzvaný opt-out, rozhodnout do konce roku 2012. "Na realizaci svého rozhodnutí budou mít šest měsíců, vstup do systému individuálních účtů jim bude umožněn právě v druhém pololetí roku 2012," uvedla mluvčí ministerstva práce  a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Penze bude po dosažení důchodového věku vyplácena každému účastníkovi individuálního spoření buď formou doživotního důchodu, nebo po dobu 20 let, pokud tak bude penzijní spoření sjednáno. Ve druhém případě budou individuální úspory v případě smrti toho, kdo si spoří, předmětem dědického řízení. Nebude možné vybrat naspořené peníze jednorázově.

Prostředky na individuálních penzijních účtech budou spravovat nynější penzijní fondy, které projdou transformací a přelicencováním. Budou moci vzniknout i nové penzijní společnosti, jejich zakladatelé ovšem budou muset splnit požadavky, které stanoví zákon.

Společnosti povinně nabídnou čtyři investiční profily včetně fondu investujícího výhradně do českých státních dluhopisů. Ten má nabídnout lidem jistotu státní garance. Systém současných dobrovolných úspor na stáří se státním příspěvkem bude zachován.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Český výrobce trezorů testuje bezpečnost bruskou i autogenem

Muzeum trezorů v Jincích u Prahy vzniklo díky Vladimíru Nýdlovi. Jeho rodinná...

Češi si domů pořizují nejčastěji trezory od pěti do 15 tisíc korun. Zdaleka ale nepatří k těm nejbezpečnějším a...

EU se stává energeticky závislou, většinu dováží ze zahraničí

Ilustrační snímek

Více než polovinu své energetické spotřeby řeší členské státy Evropské unie dovozem. Stávají se tak čím dál tím...

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním...

Najdete na iDNES.cz