Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při hlasování o nedůvěře vládě. | foto: Michal Šula, MAFRA

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

  • 452
Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového výboru spolu s opozicí pro to, aby bylo z daňového balíčku vlády vyjmuto zdanění rezerv na životní pojištění. Podle Schillerové by takové hlasování poslanců za ČSSD ve Sněmovně bylo porušením koaliční smlouvy.

„To si musíme vyřešit na koaliční radě,“ řekla Schillerová. „Vláda odhlasovala balíček jednomyslně a pravidla pro tvorbu rezerv pojišťoven jsme si dali do koaliční smlouvy a bylo to na žádost našeho koaličního partnera. Byla to jeho podmínka vstupu do vlády,“ řekla novinářům ve Sněmovně ministryně financí.

„Určitě by to bylo porušení koaliční smlouvy,“ odvětila Schillerová na otázku, jak by vnímala, kdyby sociální demokraté pro takové osekání vládního daňového balíčku hlasovali i při jednání Sněmovny.

Pro změnu hlasoval s opozicí i první místopředseda ČSSD Roman Onderka. „Věřím, že si to vysvětlíme,“ uvedla ministryně, která daňový balíček mimořádně zařadí příští týden na koaliční jednání se špičkami sociální demokracie.

„Paní ministryně může být rozladěná, to je její právo. Sociální demokraté hlasovali podle svého svědomí,“ řekl iDNES.cz Onderka.

Daňový balíček, jímž se vláda snaží více zdanit alkohol či cigarety, vyprovokoval poslance k desítkám návrhů, jímž by záměr vlády změnili k nepoznání. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek například navrhl zrušení superhrubé mzdy, ODS se znovu pokouší o zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Vláda si od daňového balíčku slibuje, že díky němu dokáže získat potřebné miliardy do státního rozpočtu. Od ledna se má asi o desetinu zvýšit spotřební daně z cigaret a tabáku a o 13 procent spotřební daň z lihu.

Sazba daně u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a totalizátorových her by měla podle vládního návrhu vzrůst z 23 na 25 procent, u loterií, bing a živých her z 23 procent na 30 procent. Osvobozena od daní nemá být ani účtenková loterie spojená s elektronickou evidencí tržeb.

Rozpočtový výboru doporučil kývnout na schodek 40 miliard

Rozpočtový výbor ve středu také kývl na základní čísla návrhu rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, který by měli poslanci začít schvalovat na říjnové schůzi. Pro byli přítomní zástupci ANO, ČSSD a KSČM ve výboru.

Schillerová ale v tuto chvíli ještě neví, zda komunisté podpoří menšinové vládě ANO a ČSSD rozpočet také v prvním čtení ve Sněmovně.

Ačkoli Schillerová i premiér Andrej Babiš kvůli tomu minulý týden přišli do sídla KSČM na jednání výkonného výboru komunistů, jistotu zatím nemají. Komunisté se rozhodnou až podle toho, jak dopadne páteční jednání s Babišem o zdravotnictví, které si vynutili.

Ministryně Schillerová ve středu řekla, že premiéra požádala, aby u jednání o zdravotnictví také mohla být, protože na jeho výsledku záleží osud rozpočtu.