Vládě rozpočtové vyúčtování neprošlo

  15:13aktualizováno  15:13
Poslanci odmítli schválit zprávu vlády o plnění loňského státního rozpočtu, takzvaný závěrečný účet. Premiér Miloš Zeman soudí, že to není žádná tragédie a na jeho kabinet nemá rozhodnutí sněmovny žádný praktický vliv. Naopak člen rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS se domnívá, že vláda by měla vzít toto varování sněmovny na vědomí, ačkoli žádný zákon nepřikazuje ministrům, aby se jím řídili.

Státní závěrečný účet neprošel sněmovnou poprvé v historii České republiky. Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl se domnívá, že je to jasný signál vyslovení nedůvěry vládě. Současně ale uznal, že jde pouze o formalitu a pro vládu to nemá žádnou váhu.

Zcela opačný názor zastává premiér Miloš Zeman. "Nic to neznamená. Je to stejný případ jako programové prohlášení. Je jedenáct měsíců do voleb a v této souvislosti bych chtěl citovat Kafku: 'Některé strany tančí dobové tanečky'," prohlásil premiér.

Pravicoví poslanci soudí, že se jedná o předehru k projednávání státního rozpočtu na příští rok, který podle mnohých nemá šanci sněmovnou projít.

Neschválený závěrečný státní účet může vládě zkomplikovat případné prosazování zákona o vydání dalších dluhopisů na krytí loňského deficitu. Sněmovna teď po kabinetu požaduje, aby nabídl řešení, jak pokrýt zbývající jedenáctimiliardový schodek.

"Rozhodně by měla vzít na vědomí, že sněmovna není pokojena s tím, jak přehlíží konkrétní problémy, které se objevily v jejím hospodaření a měla by dát najevo, že je chce řešit," prohlásil na adresu vlády Vlastimil Tlustý.

"Vláda evidentně nesplnila státní rozpočet. Mohou se stavět na hlavu a vysvětlovat vám zleva zprava možné výmluvy, ale tento faktor je nesporný, evidentní, jasný. A my jsme navíc ještě v debatách v rámci tolerančního patentu řekli, a sám ministerský předseda nabídl, že to vyřeší jinou cestou, aby se státní dluh nezvýšil," konstatoval předseda ODS Václav Klaus.

"Vláda může navrhnout použití privatizačních výnosů, které nebudou nijak zvyšovat státní dluh a nikoli vydávat nové státní dluhopisy," dodal.

"Pokud jde o požadavek, abychom kryli překročení minulého rozpočtového deficitu o jedenáct miliard korun, tak vláda už v minulém měsíci prohlásila, že takové krytí provedeme a řekli jsme jak," podivuje se výkřikům smluvní opozice premiér Miloš Zeman.

Vláda totiž už dříve prohlásila, že miliardy, které chyběly minulý rok, uspoří v rámci letošního rozpočtu, především díky snížení ztráty Konsolidační banky, která je v něm zahrnuta.

Nedotknutelný kabinet?
Faktem je, že ústava ani jiný zákon postup při neschválení závěrečného účtu vládě neurčují. Kabinet proto nemusí podávat demisi, žádat sněmovnu o důvěru ani ustoupit od návrhu zákona na vydání dluhopisů.

Otázkou je, zda strany budou necelý rok před volbami ochotny podporovat finanční požadavky vlády, která je nepřesvědčila o tom, že loňském roce dobře spravovala svěřené prostředky.

Proti schválení účtu hlasovalo 79 ze 155 přítomných poslanců, pro jich bylo 60.
Účet odmítl celý poslanecký klub ODS, Unie svobody (Petr Matějů se zdržel), KDU-ČSL (pouze Jaromír Talíř byl pro). Vládu naopak podpořili všichni poslanci za ČSSD, komunisté se hlasování zdrželi.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Pražské letiště mělo rekordní rok. Odbavilo přes 16 milionů cestujících

Vstup do letové haly letiště Václava Havla v Praze

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět...

Banky mají prostor, aby lépe úročily vklady, říká centrální bankéř Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Centrální banka opakovaně zvedla svou úrokovou sazbu, v bankách se to však projevilo jen částečně. Hypotéky sice...

Škvára končí na skládce, ale může z ní být silnice, říká ředitel spalovny

Ředitel spalovny v pražských Malešicích Aleš Bláha

Více než dvacet let fungující spalovna komunálního odpadu v pražských Malešicích prochází za provozu rekonstrukcí za...

Najdete na iDNES.cz