Vláda zvedla minimální mzdu na 9200 korun, přes výhrady zaměstnavatelů

  9:55aktualizováno  16:43
Lidé, kteří pracují za nejméně peněz, dostanou od ledna přidáno. Vláda Bohuslava Sobotky zvýšila v pondělí minimální mzdu z 8 500 korun o sedm stovek na 9 200 korun měsíčně. Nejnižší hodinová mzda se v příštím roce zvýší na 55 korun. Minimální mzdu se vláda rozhodla zvýšit i přes výhrady zástupců zaměstnavatelů.

Bohuslav Sobotka před hlasováním o důvěře vládě. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Minimální mzda je v naší zemi velmi nízká a lidem, kteří za ni pracují, neumožňuje důstojnou existenci. Jsem velmi rád, že vláda schválila její zvýšení o sedm set korun. Dojde k němu od nového roku. Dlouhodobě zastávám názor, že minimální mzdu je nutné postupně zvyšovat tak, aby plnila motivační roli v porovnání s příjmem získávaným ze sociálních dávek,“ sdělil iDNES.cz premiér Sobotka. Počítá navíc s tím, že minimální mzda má růst i v příštích letech.

"Poctivě pracujícím chceme zajistit důstojnou odměnu za vykonanou práci. Postupně proto budeme zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy," uvedla v prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Rozhodnutí vlády, které bylo jednomyslné, označila za průlomové kvůli sociální ochraně lidí.

Za pravicových vlád růst minimální mzdy stagnoval s argumentem, že její zvýšení bude mít negativní dopad na zaměstnanost. V Česku se naposledy minimální mzda zvyšovala loni za vlády Jiřího Rusnoka. V sousedním Polsku je minimální mzda v přepočtu skoro 11 tisíc korun, v Německu bude od příštího roku téměř 40 tisíc měsíčně.

Podle zástupců českých zaměstnavatelů může zvyšování minimální mzdy mít negativní dopad na firmy. „Řada odvětví a oborů české ekonomiky, jak jsme si udělali průzkum, s tím nesouhlasí. Kožedělný, textilní, dřevařský průmysl prostě na to momentálně nemají,“ řekl při nedávném jednání vlády s odbory a zástupci zaměstnavatelů prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Mnistr financí, předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí po jednání vlády prohlásil, že by rozhodnutí o zvýšení mzdy podle jeho informací nemělo představovat problém, protože v části firem, na něž Hanák poukázal, se už teď platí 65 korun za hodinu a představuje to měsíční plat 11 tisíc korun. Poukázal i na to, že minimální mzda v ČR patří k nejnižším v regionu.

Původně vláda počítala s tím, že minimální mzda vzroste jen o pětistovku, ale když sociální demokracie kývla na to, že českou eurokomisařkou bude dosavadní ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z ANO, získala od šéfa hnutí a ministra financí Andreje Babiše souhlas, aby minimální mzda vzrostla ještě o dvě stovky víc.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz