Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda zrušila privatizaci ČEZ

  17:54
Největší privatizace v českých dějinách se odkládá. Žádný ze zájemců o elektrárenskou společnost ČEZ a šest distribučních firem nenaplnil požadavky vlády, tedy nabídku nejméně za 200 miliard korun a zároveň žádné připomínky k nadiktovaným omezením v kupních smlouvách. Kabinet tak celou privatizaci zrušil a vyzval ministry průmyslu a financí k předložení nových variant prodeje do konce února.

Úmysl vlády získat z privatizace elektroenergetiky nejméně dvě stě miliard při mnoha omezujících podmínkách pro investory tak skončil neúspěchem. Italsko-španělské konsorcium Enel/Iberdrola sice s požadavky kabinetu souhlasilo, nabídlo však za balík akcií pouze 136 miliard korun.

"Jak nabídky Enel, tak EdF nejsou pro českou ekonomiku výhodné, a proto je vláda odmítla a uzavřela tendr," odůvodnil premiér Miloš Zeman vládní verdikt.

Podle ministra průmyslu Miroslava Grégra vláda ze svého požadavku získat z prodeje ČEZ a distributorů 200 miliard korun nehodlá nijak slevit. "Nevylučuji variantu přímého prodeje investorovi. Nedomnívám se, že by odložením privatizace klesla cena ČEZ," řekl Grégr. Zároveň dodal, že privatizace elektroenergetiky se už nemusí stihnout do jarních parlamentních voleb.

Dvě stě miliard nenabídl nikdo
Ministr Grégr také vyvrátil spekulace o tom, že francouzská EdF byla ochotna za ČEZ zaplatit vládou vyžadovanou sumu. "Žádný z investorů dvě stě miliard nenabízel," uvedl Grégr.

Electricité de France navíc trvala například na garancích za jadernou část ČEZ nebo odmítala dlouholeté kontrakty na odběr uhlí od severočeských dolů. "Vláda nechtěla obětovat horníky vyšší ceně," vysvětlil Grégr, proč ministři trvali na balíku omezujících podmínek.

Připomínky měla EdF údajně i k povinnému vysokému množství elektřiny, které má ČEZ v následujících letech vyrobit. "Poslední závažnou připomínkou byla žádost, aby se zrušilo omezení, zakazující dovést firmu do likvidace. Žádost zněla, aby tak přísně nebyl měřen případ, kdy by kvůli nesplnění evropských limitů bylo nutné uzavřít některou z hnědouhelných elektráren," sdělil jeden ze zdrojů blízkých jednání mezirezortní privatizační komise.

Stát v kupní smlouvě pod velkými sankcemi nadiktoval, že po dobu osmi let nesmí investor žádnou z koupených firem prodat či přivést do likvidace. Chtěl po něm také, aby prodával velké množství elektřiny a nakupoval patnáct let od uhelných společností více uhlí než před plným spuštěním Temelína.

PRIVATIZACE ELEKTROENERGETIKY SE TÁHNE UŽ LÉTA

- Březen a duben 1998 - Tošovského vláda přijala dvě usnesení k postupu privatizace distribučních společností.

- Květen 1999 - Vláda uložila ministrům průmyslu a financí, aby předložili plán dokončení privatizace distribučních firem.

21. července 1999 - Vláda Miloše Zemana zrušila usnesení Tošovského vlády o privatizaci energetiky z jara 1998.

29. října 1999 - MPO a MF předaly úřadu vlády dva návrhy strategie privatizace energetických firem. MPO navrhovalo prodat ČEZ resp. Transgas společně s distributory, MF oddělený prodej distribučních firem.

15. listopadu 1999 - Vláda přerušila projednávání prodeje.

12. ledna 2000 - Vláda schválila energetickou politiku, jejímž cílem je mimo jiné dokončení privatizace energetik.

4. října 2000 - Vláda rozhodla, že prodá státní podíl v ČEZ najednou s šesti distribučními společnostmi, a to na základě výběrového řízení. Státní podíly ve společnostech Pražská energetika a Jihočeská energetika, kde stát majoritu ztratil, prodá odděleně až po privatizaci ČEZ a šesti distributorů.

15. prosince 2000 - FNM vyzval k vyjádření předběžného zájmu
uchazeče o pozici poradce vlády při privatizaci energetiky.

28. února 2001 - FNM vyzval potenciální strategické investory k předběžnému vyjádření zájmu o elektroenergetické firmy.

20. března 2001 - FNM vyhlásil poradcem státu společnosti Deloitte & Touche a N.M. Rothschild and Sond Limited.

9. dubna 2001 - Vláda uložila ministru financí Pavlu Mertlíkovi, aby na základě právního rozboru zrušil výběr poradců. Vláda rovněž zamítla jeho návrh privatizovat čtyři regionální firmy, v nichž stát nemá majoritu, zvlášť a před prodejem balíku energetických firem. Den poté Mertlík rezignoval na svoji funkci.

21. června 2001 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběr poradenské firmy, 11. července zrušil soutěže k výběru poradců pro privatizaci plynárenství a energetiky i FNM.

18. července 2001 - Vláda odsouhlasila, že poradcem při privatizaci elektroenergetiky bude společnost Deloitte & Touche.

24. srpna 2001 - FNM vyzval investory k vyjádření zájmu o balík akcií elektroenergetických firem. Do 10. září zájem vyjádřilo 12 potenciálních investorů z Evropy a Severní Ameriky.

3. října 2001 - Vláda rozhodla o dvou změnách v usnesení o privatizaci elektroenergetiky z října 2000. Stát prodá celý svůj 67,6procentní podíl v ČEZ místo původně schválených 64 procent. Po privatizaci pak nebude kupovat zpět přenosovou soustavu ČEPS, ale nechá si v ní jen tři procenta.

5. října 2001 - Vládou pověřená meziresortní komise zúžila počet zájemců na francouzskou Eléctricité de France (EdF), belgický Electrabel a konsorcia britské International Power s americkou NRG Energy a italského Enelu a španělské Iberdroly.

14. prosince 2001 - Návrhy kupních smluv odevzdaly poradci pro privatizaci EdF, Enel s Iberdrolou a International Power.

16. prosince 2001 - Komise vyloučila všechny zájemce s výjimkou italské společnosti Enel.

17. prosinec 2001 - Vláda odložila rozhodnutí o privatizaci na 7. ledna s tím, že do druhého kola hodlá pozvat Enel a EdF. Vyhlásila, že chce získat nejméně 200 miliard korun.

7. ledna 2002 - Privatizační komise zhodnotila nabídky EdF a konsorcia Enelu a Iberdroly. Doporučila vládě tendr zrušit.

9. ledna 2002 - Vláda tendr zrušila.

Pramen: ČTK

Autoři: ,

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se pouští do nových vod. Společnost Avon spojila síly se sítí drogerie Rossmann a své nejoblíbenější...

9. září 2024  16:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Do polí s bramborami se nedá vjet, povodně snad smetly i hraboše

Extrémní srážky se v zemědělství odrazily hlavně u pěstitelů brambor, kteří nyní nemohou vjet do polí sklízet hlízy. Jak dopadne úroda, se ale uvidí až v následujících dnech, říká předseda Českého...

17. září 2024

Proč německá auta nekouří? Stát bádá, jak zatočit s podvody při měřeních

Premium

Jak v Německu, Rakousku nebo Polsku stanice měřící emise odhalují auta s vymontovanými filtry pevných částic? To je problém, jímž se nyní zaobírá ministerstvo dopravy. Po vlně kritiky resort...

17. září 2024

Nápor na pojišťovny sílí. Zatím hlásí škody za 1,14 miliardy, řekl Výborný

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy korun. S odvoláním na Českou asociaci pojišťoven to v pondělí večer na síti X uvedl ministr...

16. září 2024  11:48,  aktualizováno  21:30

Povodňové dluhopisy i speciální daň. Jak stát platil škody a co čekat letos

Česko v posledních dnech prochází povodněmi, které svou ničivostí připomínají ty z let 1997 nebo 2002. Tehdejší velká voda způsobila škody, které se citelně zakously do státního rozpočtu. Ve snaze...

16. září 2024  17:21

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...

Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem

„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Patricie...