Vláda zákon o dávkách opraví

  1:00aktualizováno  1:00
Tisíce lidí, kteří si podnikáním na živnostenský list pouze přivydělávají, mají naději, že budou opět moci dostávat přídavky na děti. Zákon, který vláda vloni schválila, totiž předpokládá, že každý s živnostenským listem si ročně vydělá alespoň sto tisíc korun.

Vláda proto ve středu schválila novelu zákona o sociální podpoře, který nyní míří do sněmovny.

Těm, kdo si na živnostenský list pouze přivydělávají, budou úřady při uznávání nároku na sociální dávku brát v úvahu skutečný příjem, nikoli paušál 100 800 korun. Stejný problém vláda napravila u výpočtu daně z příjmu před několika měsíci.

"Je to dobrá zpráva pro všechny, kdo mají živnostenský list na vedlejší činnost. Praxe ukazuje, že velká část těchto lidí je závislá na sociálním systému," řekl ministr práce Zdeněk Škromach.

Zjednodušené vidění zákona o sociální podpoře už přišlo draho tisíce rodin, ve kterých si někdo z rodičů pouze přivydělává na živnostenský list. V průběhu října tyto rodiny zjistily, že podle nových propočtů už nemají nárok na přídavky na děti a jiné sociální dávky, protože se jim k výdělku přičítá fiktivní, nikoli skutečný příjem z živnosti, a překračují tak trojnásobek životního minima.

Situace byla podobná ve všech městech. "Každý rok v říjnu běžně odnímáme přídavky desítkám lidí. Letos však šlo o stovky," uvedla vedoucí odboru státní sociální podpory na olomouckém úřadě práce Pavlína Hedererová.

O dalších stovkách rodin mluví i ostatní úřednice z jiných velkých měst. Žádný z dotázaných úřadů však nevedl statistiky, a tak ani ministr nevěděl, kolik rodin z bezmála dvou milionů o dávky přišlo. Rodina se dvěma dětmi tak může přijít o 4800 až 19 200 korun za rok. Přídavek na dítě se pohybuje mezi 200 až 800 korunami měsíčně a bere ho většina rodin.

Novelu, kterou Škromach ve vládě prosadil, by nyní měla sněmovna zrychleně schválit. "Rádi bychom, aby byla přijata co nejrychleji a sněmovna ji schválila hned v prvním čtení," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.

Úředníci sociálních odborů však upozorňují, že karty už byly rozdány a další propočty se mají dělat až za rok. Jinak by zákon musel platil zpětně, dodávají. To ministr popřel. "Nemůže platit zpětně. Bude-li však novela přijata, počty se změní a ti lidé přídavky dostanou," uvedl.

Zatím není jasné, zda by úřady měly mimořádně přepočítávat nároky ve chvíli, kdy nový zákon začne platit. Podle úředníků by to šlo lehce. Pro živnostníky na plný úvazek se novelou nic nemění. Budou odvádět povinnou minimální daň a pojištění tak, jako by si měsíčně vydělali alespoň 8400 korun.

Škromach oprašuje plošné dávky
Podle ministra se problémem otevírá prostor pro plošné přídavky na dítě. Ty by dostávala každá rodina bez ohledu na příjem. "Bylo by to daleko jednodušší," řekl s tím, že toto téma brzy otevře.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní...

Vánoce na obzoru. Amazon se dvakrát zvětší, pošta přidá na hodinu 25 korun

Vánoční nákupy už se rozjely. Potvrzuje to několik firem, které v Česku doručují zboží. Amazon v Dobrovízi spustil...

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz