Vláda utrácí miliardy z privatizace

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkův kabinet má před volbami v ruce hodně peněz a rozhodl se je utratit. Ve středu začal připravovat státní rozpočet na rok 2006, což premiér už po dubnovém nástupu do funkce označil za své hobby. Vláda má sice velké dluhy, ale přesto plánuje přidat peníze všude tam, kde je to vidět.
Vláda Jiřího Paroubka

Vláda Jiřího Paroubka - Premiér Jiří Paroubek prochází kolem ministrů své vlády, kterou na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. (25. dubna 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

Víc peněz půjde na důchody, na sociální dávky i na platy učitelů, lékařů či státních úředníků. Ve středu kabinet rozhodl, že ve zdravotnictví stoupnou tabulkové platy v září o osm procent.

KOMENTÁŘ JANY BENDOVÉ
ČTĚTE ZDE

Od ledna chce vláda přilepšit všem, které z rozpočtu platí. Sice nijak mimořádně, ale oproti dříve plánovanému propouštění je to pro 750 tisíc státních zaměstnanců dobrá zpráva. "Růst platů by neměl převýšit odhadovaný vývoj v podnikové sféře," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Letos v podnicích platy porostou zhruba o čtyři procenta, to by se mohlo opakovat i příští rok. Důchody, na které jde z rozpočtu nejvíc peněz, mají od ledna stoupnout v průměru zhruba o tři sta korun.

Větší útratu si kabinet může dovolit díky tomu, že se daří hospodářství a s tím roste i výběr daní. Příští rok by lidé a podniky měli státu zaplatit o dvacet miliard víc. Vedle toho si vláda na svou politiku hodlá příští rok půjčit 76 miliard korun a o tuto částku zvednout státní dluh.

Miliardy z privatizace
Kromě peněz z daní a vládních půjček má kabinet ještě důležitou rezervu díky tomu, že v poslední době prodal nebo se chystá prodat cenné podíly ve státních podnicích. Nejvíc peněz přišlo ze Španělska ze Český Telecom a z Polska za Unipetrol.

Ve středu vláda rozhodla, že prodá Rusům Vítkovické železárny. – více zde

Peníze z privatizace se utrácejí za výstavbu dálnic a železnic a podle šéfa fondu dopravy Pavla Švagra se nyní staví nejvíc v historii. "Abychom mohli pokračovat, potřebujeme příští rok navíc třináct miliard," uvedl Švagr.

Skoro 40 miliard (z celkově 83 miliard) za Telecom je už víceméně utraceno. Půjdou ještě letos do fondu dopravy na dálnice, do fondu bydlení na byty a půjčky a na staré ekologické škody.

Původně mělo asi 16 miliard za Telecom zůstat pár let na účtech u České národní banky. Jak však řekl premiér Jiří Paroubek pro BBC, "není důvod je tam nechávat zbůhdarma ležet".

Ani zbývající peníze z privatizací však nečeká jiný osud a neušetří se. "Půjdou hlavně na investice do dopravy a ekologických škod," říká ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že budou určeny právě pro příští rok.

Boj o peníze začal
Kromě desítek miliard korun mimo rozpočet připravilo ministerstvo financí rozpis, na co vše v příštím roce půjde přes 900 miliard korun.

Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 76 miliard korun, ale vláda jej ještě neschválila. Ministři totiž mají řadu připomínek a chtěli by inkasovat z vybraných daní více, než jim chce Sobotka přidělit. Podle úředníků se dodatečné nároky pohybují jako každý rok v řádu desítek miliard.

"Chybí nám 9,2 miliardy korun," říká například Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Podle něj by byl ohrožen třeba rozvoj vysokých škol či růst platů učitelů. Sobotka jim už ale podle Gabriela slíbil nápravu.

Peníze chybějí třeba i ministerstvu spravedlnosti, které požaduje peníze na dodatečné soudce, státní zástupce a vězeňské dozorce.

Sobotka by rád, aby se dodrželo snižování počtu zaměstnanců, které zatím vázne. "Kdyby se měl dohonit tříletý úkol, muselo by se příští rok propouštět nejvíc," říká úředník ministerstva financí. A k tomu nedojde.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz