Premiér Vladimír Špidla působil po hlasování optimisticky. „Politická debata je politická práce a politická činnost je vždycky nejistá, ale o osud vlády se neobávám. Jsem přesvědčen, že reforma je založena dobře, že ji dokážeme obhájit a prosadit,“ řekl.
Reforma by během tří let měla přinést úsporu necelých 200 miliard korun ve výdajích a přes 70 miliard korun z vyšších daní.
Počítá například s nižšími podporami ze stavebního spoření, pozdějšími odchody do důchodu, zpřísněním nemocenské nebo poklesem daní z příjmů pro podniky.
Nepřítomnost komunistického poslance Zralého, který se omluvil pro akutní onemocnění, snížila šance opozice ještě před začátkem schůze. S 98 hlasy nemohla návrhy na zamítnutí reformních zákonů prosadit.
Josef Hojdar, který počátkem týdne opustil poslanecký klub ČSSD, se u většiny projednávaných bodů zdržel hlasování. Více ZDE.
Jedenáct novel zamířilo do sněmovních výborů. Na podzim se o nich bude hlasovat ve druhém a třetím čtení, kde je mohou poslanci upravit pozměňovacími návrhy.
Opoziční i někteří vládní poslanci už dali najevo, že do kabinetní předlohy budou chtít zasáhnout, nebo se ji pokusit úplně zamítnout.
Sněmovna také přijala novelu zákona o spotřebních daních, která s platností od ledna zvyšuje sazby u cigaret, alkoholu a pohonných hmot. Více ZDE.
8. Zrušení stropu pro výdělky důchodců a rodičů na mateřské. Kromě těchto návrhů též na poslance na podzim čeká opakované hlasování o zákoně o DPH, který v pátek vetoval prezident a který měl přinést zvýšení daní a zdražení u telefonních hovorů, internetu a dalších služeb. - VÍCE7. Zmrazení platů ústavních činitelů, tedy i poslanců, až do roku 2006, dále úprava služebního zákona, která omezí platové výhody pro některé státní zaměstnance. |