Vláda umožnila internetový styk s úřady

  16:52aktualizováno  16:52
Přestože zákon o elektronickém podpisu platí už rok, ve styku s úřady se e-mail dosud nemohl používat. Chyběl totiž prováděcí předpis, který by stanovil závazná pravidla takové komunikace. Tuto mezeru vláda na svém jednání vyplnila a prováděcí předpis schválila. Proto je pravděpodobné, že už příští rok se bude podávat daňové přiznání bez front před finančním úřadem - po internetu.

Elektronický podpis je vlastně elektronický klíč, který určuje identitu odesílatele e-mailu.

Předpis, který vláda schválila, počítá se zřízením elektronické podatelny, s pověřením zaměstnanců tvorbou a ověřováním elektronických podpisů a se zajištěním kontroly přijatých podání v elektronické podobě.

Elektronické podatelny budou přijímat dokumenty v podobě e-mailových zpráv. Podatelna finančního úřadu tak například umožní občanům podávat daňová přiznání v elektronické podobě.

Elektronický podpis
je neopakovatelné číslo, které se připojí k dokumentu odesílanému elektronickou poštou a bezpečně určí identitu odesílatele. Momentálně mohou elektronický podpis používat občané a podnikatelé k vzájemnému ověřování totožnosti především při elektronickém obchodování.

Ministr Karel Březina, který kabinetu návrh vládního nařízení předložil, považoval za reálné, že už v roce 2002 budou moci podnikatelé odesílat daňová přiznání elektronickou poštou.

Všechny normy potřebné k používání elektronického podpisu by podle něj měly nabýt účinnosti do konce roku.

"Mým přáním je, aby daňové přiznání za letošní rok bylo možné podepsat elektronicky," prohlásil ministr a předseda Rady pro státní informační politiku Karel Březina, jeden z tvůrců zákona o elektronickém podpisu.

Zbývá ale ještě například akreditovat takzvané certifikační autority, které budou elektronické podpisy vydávat a ověřovat, tak jako dnes notáři ověřují identitu osob a pravost vlastnoručních podpisů.

Elektronický podpis platí stejně jako klasický
Zákon začal platit loni 1. října. Zrovnoprávnil rukou psaný a elektronický podpis. Nový způsob komunikace občana a úřadů také ušetří peníze, protože již nebude nutné posílat drahé doporučené dopisy.

Proti odeslání běžné elektronické pošty přibude pouze jediný krok. Před odesláním dokumentu se do malého čtecího zařízení vloží čipová karta, podobná kreditní kartě do bankomatu.

Česká republika měla zákon o elektronickém předpisu jako jedna z prvních. Podle Březiny jsou předpisy pro jeho používání tvořeny od základu a není možné je od někoho jednoduše opsat.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Najdete na iDNES.cz