Vláda kývla na schodek 40 miliard. Ministři za ČSSD se zdrželi

  12:56aktualizováno  14:15
Se schodkem rozpočtu 40 miliard korun počítá vláda nejen pro příští rok. V pondělí schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky 2021 a 2022, v nichž rovněž počítá se stejným schodkem 40 miliard. Ministři za ČSSD návrh podle šéfa strany Jana Hamáčka nepodpořili, ale zdrželi se.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš přicházejí na jednání vlády o státním rozpočtu. | foto: ČTK

„Toto je předběžný návrh rozpočtu,“ řekl po jednání vlády Hamáček. Za závažné by považoval, kdyby sociální demokracie nepodpořila rozpočet při jeho definitivním schvalování, než ho do konce září pošle vláda do Sněmovny.

Během léta ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí ministerstvo financí návrh poslat vládě.

„Každá mince má dvě strany. Stejně tak je to i s návrhem rozpočtu na rok 2020. Na jedné straně chvályhodný nárůst výdajů na důchody a rodičák, na druhé chybějících 11 miliard pro další zranitelné skupiny. Tenhle návrh proto nemůžu podpořit. Přes léto nás čeká spousta práce!“ napsala na Twitteru ještě před tiskovou konferencí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

24.června 2019 v 13:17, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 13:31

Každá mince má dvě strany. Stejně tak je to i s návrhem rozpočtu na rok 2020. Na jedné straně chvályhodný nárůst výdajů na důchody a rodičák, na druhé chybějících 11 miliard pro další zranitelné skupiny. Tenhle návrh proto nemůžu podpořit. Přes léto nás čeká spousta práce! @CSSD

ČSSD se už minulý týden návrh rozpočtu nezdál. Hamáček řekl, že jeho strana má několik podmínek pro podporu vlády. Jedna z nich se týká právě rozpočtu. „Státní rozpočet, který aktuálně vyjednáváme a bude předložen do Poslanecké sněmovny, bude umožňovat to hlavní, proč sociální demokracie šla do vlády a naplňovat programové cíle. Aktuální návrh tyto ambice nesplňuje,“ řekl Hamáček.

KSČM, která Babišovu menšinovou vládu toleruje, zatím tvrdí, že přijatelný je pro ni jen schodek do 30 miliard korun, tedy o 10 miliard nižší.

Celkové příjmy státního rozpočtu na příští rok naplánovala ministryně financí Alena Schillerová na 1,558 bilionu korun a v porovnání se schváleným rozpočtem 2019 dochází k nárůstu o 92,8 miliardy Kč. Celkové výdaje rozpočtu by tak měly být 1,598 bilionu korun.

24.června 2019 v 15:44, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 16:22

Návrhem rozpočtu 2020 plníme společné závazky naší koaliční vlády. Proto mě mrzí, že ministři za ČSSD se při hlasování o rozpočtu zdrželi. Během léta se o návrhu věcně pobavíme, ale musíme se pohybovat v reálných mantinelech a nezapomínat na možnosti státní kasy.

Prioritami rozpočtu v příštím roce je stejně jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. Rozpočet počítá i se zvýšením rodičovského přípěvku z 220 na 300 tisíc korun, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o 10 procent.

Průměrná penze by se měla příští rok zvednout přesně o 900 korun na 14 358 korun, tedy o 6,7 procenta. Suma na platy ve státní správě a službách by se měla zvednout proti letošku o dvě procenta, učitelům o deset procent a neučitelským profesím o sedm procent. S takovým nárůstem nesouhlasí odbory, považují ho za nedostatečný.

Podle aktuálního návrhu rozpočtu mají příští rok proti letošku klesnout výdaje resortu zahraničí o 237 milionů korun, financí o téměř 376 milionů a kultury o skoro 424 milionů Kč. Výdaje resortu dopravy se mají snížit o 12,3 miliardy korun a zemědělství o 2,5 miliardy. Porostou naopak výdaje pro školství, místní rozvoj, zdravotnictví, spravedlnost, obranu, vnitro a zvýšit se mají také pro resort práce a sociálních věcí a rovněž průmyslu a obchodu.

Pravicová opozice kritizuje přerozdělovací rozpočet

Kritická k předběžnému návrhu státního rozpočtu je pravicová opozice. „Ani čtyřicetimiliardovým deficitem rozpočtu se agrosocialistická vláda, nebo samotný premiér Andrej Babiš, nevykoupí ze svých problémů. Je ostudné, že se s touto vládou stal rozpočet pouze politickým nástrojem ke kupování si přízně veřejnosti, aniž by respektoval základní ekonomické zákonitosti, které velí v době růstu hospodařit s přebytkovým nebo vyrovnaným rozpočtem,“ reagoval ekonomický expert ODS, poslanec Jan Skopeček.

„Svojí reakcí na včerejší demonstraci premiér Andrej Babiš zcela bez skrupulí přiznává, že si pumpováním peněz do ekonomiky snažil zajistit přízeň voličů a diví se, že přes velký objem utracených peněz se ne všichni lidé nechali koupit. O hrůze navrženého a vládou schváleného schodku rozpočtu svědčí i to, že je vysoký i na nejlevicovější stranu v Poslanecké sněmovně, tedy KSČM,“ uvedl Skopeček. Schválený schodek rozpočtu nemá podle něj s elementární ekonomickou logikou a principem odpovědného hospodáře cokoliv společného.

24.června 2019 v 13:53, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 16:24

Státní rozpočet se stal zdrojem na PR A.Babiše a poslední krabičkou záchrany pro ČSSD v klinické smrti. Dnes vládou schválený 40 miliardový deficit v době růstu to potvrzuje. Jako za socialismu už zase válcuje politika elementární ekonomické zákonitosti. https://t.co/vA5mkG9kju

„Jedná se o typicky socialistický přerozdělovací rozpočet. Vláda vyvíjí negativní fiskální úsilí, vědomě tak zhoršuje strukturu rozpočtu. Nadále klesá podíl investic do budoucna, což je cesta do zaostalosti. Přestože máme k rozpočtu tisíce výhrad, jsme připraveni jednat o jeho podpoře, pokud podíl investic bude alespoň 10 procent,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Další z rubriky

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz