Vláda připravuje druhé kolo reforem, firmy čeká změna daní

  2:49aktualizováno  2:49
Premiér Mirek Topolánek se v příštích týdnech chystá představit daňovou reformu číslo dvě. Pod tímto heslem bude vláda prodávat úhledně svázaný balíček tří daňových zákonů, které by měly začít platit v roce 2010. Podle informací MF DNES půjde o nový zákon o dani z příjmů, zákon slučující berní úřady s celními a sociální správou a daňový řád.

Premiér Mirek Topolánek se v příštích týdnech chystá představit daňovou reformu číslo dvě. | foto: MF DNES

Nově by tak měla být stanovena pravidla pro výpočet daně z příjmu firem a pro to, jak je mohou berní úředníci vybírat. Zároveň by měl podnikatel chodit kvůli daním, clu i sociálnímu pojištění jen na jedno místo, a ne na tři jako dnes.

"Ano, můžeme to potvrdit," řekl k záměrům vlády v příštích týdnech ministr financí Miroslav Kalousek, pod kterého tento balíček spadá. Vláda zákony představí ve formě takzvaných věcných záměrů, což bývá základní kostra a představy, jak a co by se mělo měnit.

Reforma, nebo dobrý marketing?
O trojici zákonů, které teď budou politici prodávat jako pokračování reformy, se přitom už dlouho mluví a některé dokonce několik let leží hotové, ale neschválené. Největší pozornost je z celého balíčku upřena na nový zákon o dani z příjmu.

"Zákon je třeba zjednodušit, aby se v něm lépe orientovalo," řekl při nástupu do úřadu loni na podzim náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Jednou z největších změn, o které se uvažuje, je, že by zákon na rozdíl od dnešní úpravy nevyjmenovával daňově uznatelné náklady pro firmy. Jejich výčet v textu začíná písmeny A, vyčerpá celou abecedu a končí až ZS.

Místo toho by nová norma říkala, že si lze z daní odečíst jen náklady směřující k dosažení zisku, které jsou v souladu s dobrými mravy. Proti tomu však brojí i někteří daňoví experti, podle nichž by to vedlo k nekonečným diskusím firem s finančními úřady, jestli zrovna tenhle náklad na reprezentaci ještě lze uznat, anebo už ne.

V zákoně se rovněž uvažuje o tom, že by měl více zdanit některé majetkové přesuny. Proti tomu se však staví i část ODS s tím, že by to postihlo hlavně jejich bohatší voliče.

Velká debata se vede už několik let také kolem další části daňového batohu. Tou je vznik jednoho úřadu pro výběr daní, cel i sociálního pojištění. Podnikatelé by pak nemuseli obíhat několik míst a stát by ušetřil, protože se činnost těchto úřadů částečně překrývá.

Na tomto plánu se začalo pracovat na ministerstvu financí už za sociálnědemokratického ministra Bohuslava Sobotky. Pokračovalo se za Vlastimila Tlustého a nyní i za Kalouska.

Plán se však stal trnem v oku státním úředníkům – aby měl smysl, neobejde se totiž bez propouštění. Loni už to vypadalo tak, že vláda schválila alespoň sloučení výběru daní a cel. K němu mělo dojít v roce 2010 a znamenalo by to úsporu zhruba poloviny ze sedmi tisíc celníků.

Prolomit odpor sociálních úřadů ke sloučení se tehdy nepodařilo, takže se pohlcení správy sociálního zabezpečení odložilo až na rok 2014. Nyní, v souvislosti s balíčkem, však začalo ministerstvo financí opět uvažovat o tom, že by se měly všechny úřednické sítě sloučit najednou.

"Debatujeme o tom, samozřejmě by to bylo rychlejší, ale pak by se zřejmě musela udělat měkčí verze," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

"Měkčí" verze spojení podle něj znamená, že podnikatel by měl sice na všechno jen jeden účet, ale pak by se zpracování daní i sociálního pojištění dál větvilo na oddělené úřady jako dnes.

Oproti tomu "tvrdší" verze by spočívala v tom, že by byl výběr daní, cel i sociálního pojištění na jednom úřadu i včetně zaměstnanců a technologií. To se podle Nečase nedá stihnout do roku 2010.

"Je jasné, že pokud se teď budou chtít spojit s daněmi nejen cla, ale i sociální, tak se to zpozdí celé. Sociální správa bude proti," říká navíc jeden z úředníků.

Daňový vysloužilec
Největším veteránem v celém nově marketingově zabaleném vládním balíčku je návrh nového daňového řádu. V podstatě jde o nový zákon o správě daní a poplatků určující, jak mohou berní úředníci postupovat při výběru daní.

Ten už byl připraven a dokonce se několikrát dostal i do vlády. Vždy se však vrátil s nějakými připomínkami zpět na ministerstvo financí. Nicméně už je napsaný a dokonce i rozepsaný dopodrobna do paragrafů.

"Teď se bude muset vrátit o krok zpět do podoby věcného záměru," řekl MF DNES dobře informovaný zdroj. Jednu výhodu však napasování tří zákonů do jednoho reformního batohu má. Podle expertů bude mít větší šanci projít, než když se o zákonech roky debatuje samostatně.
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Penzion na farmě jako dotační past. EU chce zemědělcům omezit podporu

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz