Letos si penzisté polepšili v průměru o 140 korun za měsíc. Státní kasu by to stálo navíc 15 miliard korun.
"Z tohoto růstu důchodů nemůžeme ustoupit," říká Škromach, který věří, že se mu je podaří prosadit. Důchodci by se jinak podle něj dostali se svým příjmem pod 40 procent průměrné mzdy.
Problém je, že s takovým růstem penzí, a hlavně s penězi na ně nepočítá státní rozpočet, jehož předběžná podoba se rodí na ministerstvu financí. Vláda si sama v rámci reformy veřejných rozpočtů stanovila limit, jak hluboko do minusu může se svými útratami jít.
A v tomto scénáři se s tak vysokými valorizacemi důchodů nepočítalo. Ministr financí Bohuslav Sobotka ještě dává penzistům naději. "Valorizace penzí bude jednou z výdajových priorit a její výši stanoví vláda," uvedl koncem minulého týdne.
Kromě výše důchodů jsou příští rok ve hře platy státních zaměstnanců, především úředníků a policistů. Kdyby chtěla vláda splnit to, co avizovala, musela by najít až 25 miliard korun. Příjmy však příští rok vystačí jen asi na deset miliard.
Konec třináctého platu
Škromach proto nese příští týden do vlády návrh zákona, který má definitivně zrušit třinácté platy pro státní zaměstnance. "Dvacet procent jednoho měsíčního platu se rozpočítá do dvanácti platů a kromě toho by vzrostly platy o čtyři procenta," přibližuje Škromach.
Zároveň se podle jeho návrhu znovu odloží až na rok 2007 zákon o státní službě, kterým si měli výrazně polepšit státní úředníci.
Škromach chce další miliardy na důchody
Patnáct miliard korun navíc důchodcům a stejná porce peněz na růst mezd, takový je poslední záměr ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Jeho představy o otevřené ruce vlády hned v počátku vyděsily koaliční politiky i odborníky, kteří sestavují rozpočet. Ti nechápou, kde by Škromach chtěl nové peníze vzít a nezvýšit přitom o další miliardy schodek státních financí a tím dluh země.
"Je to neodpovědný výstřel. Když někdo přijde s návrhem na tak velký růst sociálních výdajů, musí hned říci, kde chce jinde ve svém resortu ušetřit. Další zvyšování schodku rozpočtu je pro nás nepřijatelné," říká předseda lidovců Miloslav Kalousek.
S čím konkrétně Škromach nyní přichází? Chce, aby se starobní důchody od příštího ledna zvedly v průměru o pět až šest set korun. To je výrazně více než letos, kdy si penzisté polepšili v průměru jen o 140 korun za měsíc.
"Z tohoto růstu důchodů nemůžeme ustoupit," říká však Zdeněk Škromach. Nejsou to jen důchody, kde Škromach přichází s nataženou rukou. Nejasný je i další osud platů státních úředníků.
Kdyby chtěla vláda v platech splnit to, co avizovala, musela by najít až 25 miliard korun. Příjmy však příští rok vystačí jen asi na deset miliard. Škromach proto nese příští týden na zasedání vlády návrh zákona, který má definitivně zrušit třinácté platy pro státní zaměstnance.
Pětina jednoho měsíčního platu se pak má rozpočítat do dvanácti platů a kromě toho by vzrostly platy o čtyři procenta. Lépe by na tom měli být policisté, ačkoli ani oni nedostanou přidáno tolik, kolik měli slíbeno. Odboráři s touto variantou nesouhlasí a poslední jednání opustili.
Dveře však mají u Škromacha ještě otevřené. "Prostor pro jednání je," říká. Úředníci, kteří počítají, aby jim na všechny útraty stačily peníze, jsou jiného názoru. "Na víc než deset miliard v našich číslech není," říká jeden z nich, jenž je obeznámen s přípravou rozpočtu.
Schodek rozpočtu by neměl být po odečtení ztráty konsolidační agentury, kterou vláda zaplatí z peněz mimo rozpočet, vyšší než 95 miliard korun. Politici se spoléhají i na vyšší příjmy z daně z přidané hodnoty. Ta letos zatím přináší do kasy více, než se plánovalo, takže by se mohly zvýšit příjmy i na příští rok.
Podle schválených zásad reformy by je však vláda utratit neměla. "Vyšší příjmy by měly znamenat nižší schodek. Tak to bylo řečeno. Ale nefungovalo to letos a velké tlaky na utrácení budou i příští rok," říká jeden z úředníků.
Kde vládě chybějí peníze • na zvýšení důchodů od ledna roku 2005 o pětset korun měsíčně - až 15 miliard • na zvýšení platů státních úředníků, policistů a třinácté platy dalších zaměstnanců států (např. učitelů) - 15 miliard • na vyšším výběru daní - hlavně se spoléhá na DPH, která letos přináší více peněz, než se plánovalo • úsporami - o žádných nových pro příští rok se teď nejedná • prohloubením deficitu - to by ale vláda shodila ze stolu reformu Maximální schodek státního rozpočtu příští rok má být 95 miliard korun (pozn: Tato suma už neobsahuje ztrátu České konsolidační agentury, která se má platit mimo rozpočet) |