Vláda: Milionářská daň nebude

  0:01aktualizováno  0:01
Ministři se chtějí dohodnout, jak zabrzdit zadlužování země. Avšak ze spousty návrhů, s kterými různí ministři na zámeček do Koloděj za Prahou vyrážejí a které mají dát dohromady reformu státních financí, zatím není jasné, zda budeme na daních platit víc, nebo méně.

Není vůbec jisté, jak se shodnou rivalové - liberálnější ministr financí Bohuslav Sobotka a levicovější ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Sobotka bude prosazovat, aby se ulevilo firmám a odváděly ze svých příjmů jen 25 procent.

Počítá s podporou lidovců a unionistů. Ti mají být pro a snížením daně ze současných 31 % podmiňují svůj souhlas pro návrh na minimální daň pro živnostníky.

To by mělo zamezit daňovým únikům - až 330 tisíc živnostníků totiž neplatí žádnou daň z příjmu. Minimální daň by odpovídala dani z poloviny průměrné mzdy v ekonomice, což by mělo být 6600 korun ročně.

Rozpor však zřejmě nastane kolem nového pásma pro vysoké příjmy osob. "Není možné zatěžovat jen sociálně slabé, mělo by být další pásmo," říká Škromach, který je zastáncem vyšších daní.

Nebude daň pro milionáře
Další dohoda již padla před nedělním jednáním. Nebude zavedena milionářská daň. Větší zatížení možná potká majitele nemovitostí. U daně z jejich převodu panuje také shoda. "U pozemků by se vypočítávala daň podle odhadní hodnoty. Ale návrh neprošel u staveb, a tak se bude dál platit jako dosud," uvedl mluvčí ministra financí Jaroslav Dědič.

Sobotka v neděli předloží i návrh změny sazby daně z přidané hodnoty. Dvaadvacetiprocentní pásmo by se mělo přiblížit pětiprocentnímu, které je například u potravin a restauračních služeb. Podle návrhu Sobotky by 22procentní sazba měla klesnout na 20 a ta 5procentní vzrůst na sedm procent. Druhou variantou je, aby základní sazba klesla o čtyři procenta a aby zrovna o tolik vzrostla snížená sazba.

Vláda chce zvýšit spotřební daně v souladu s požadavky Evropské unie. U cigaret zůstává návrh tak, jak neuspěl ve sněmovně: postupně zvýšit spotřební daň ze 40 na 57 procent. U alkoholu navrhuje Sobotka zvýšit zdanění tak, že půl litr běžné lihoviny podraží asi o osm korun.

Do daňové budoucnosti země chce v neděli v Kolodějích promluvit i ministr dopravy Milan Šimonovský, má přijít s návrhem na daň za užívání automobilů.

Ministr práce Škromach chce zároveň předložit nový zákon o nemocenské. Zásadní změna je ta, že prvních 14 dní nemocenské by hradil zaměstnavatel. Podniky by pak nemusely odvádět tolik státu, stačilo by 1,4 procenta z hrubé mzdy. Vláda chce také rozjet penzijní reformu. "Chceme, aby do tří let začal nabíhat postupně systém fiktivních individuálních účtů. Zvýší se zásluhovost," říká.

Pokus o komplexní reformu už několikrát ztroskotal. A kvůli rozporům ve vládní koalici není vůbec jasné, zda se tentokrát reformy uskuteční a zda se Špidlově vládě skutečně podaří prohlubování deficitu státního rozpočtu zastavit. Koncem dubna se prohloubil už na 64,4 miliardy korun, a to hlavně kvůli deseti miliardám, které stát prohrál v arbitráži s CME.

Autoři:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Elektrárna přifoukla problém s blackoutem, podle aktivistů šířila fake news

Elektrárna Chvaletice patří od roku 2013 Pavlu Tykačovi.

Elektrárna Chvaletice těsně před rozhodnutím Pardubického kraje o výjimce z emisních limitů tvrdila, že dokázala...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Home office nebo sdílená místa. Trh práce se mění a nabízí větší volnost

Ilustrační snímek

Trh práce prochází v posledních letech zásadní proměnou. S rozvojem IT technologií, sociálních sítí a změnou hodnot...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz