Vláda chce zdanit emisní povolenky 32 procenty, původně navrhovala méně

  11:13aktualizováno  12:24
Vláda chce, aby velcí producenti skleníkových plynů v příštích dvou letech odvedli státu 32procentní daň z emisních povolenek. Jde o součást plánu, jak ztlumit růst cen elektřiny. Kabinet původně navrhoval daň o sedm procent nižší.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Elektrárny, teplárny a průmyslové firmy dnes dostávají povolenky zdarma. Vláda ale rozhodla, že si za ně v příštích dvou letech nechá zaplatit, a uvalí na ně darovací daň. Návrh předpokládá, že daň by se každý rok vypočetla z tržní ceny povolenek k 28. únoru.

Daň se má vztahovat pouze na ty producenty, kteří elektřinu vyrábějí pro třetí strany, tedy na elektrárny. Taková podmínka znamená, že velkou část zátěže ponese státem vlastněný ČEZ, pro nějž to představuje další dodatečné náklady.

"Jejich výši odhadujeme na zhruba dvě miliardy korun dohromady v následujících dvou letech, tedy přibližně 4 koruny na akcii," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. "Zprávu hodnotíme pro ČEZ jako mírně negativní," dodal.

ČEZ zatím nechce vládní návrh příliš komentovat. "Bereme to jako fakt, ale k bližšímu komentáři stále nemáme dostatek informací, například proto, že většina našich elektráren vyrábí i teplo a je otázkou, jak přesně ta pravidla budou," řekl ČTK mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Energii ze slunce zaplatí všichni

U těch subjektů, které produkují elektřinu i teplo, se má navrhovaná daň vztahovat pouze na povolenky vydané proti výrobě elektřiny.

Za očekávaným nárůstem cen stojí hlavně boom solárních elektráren. Vláda chce udržet zdražování elektřiny pro domácnosti a podniky do 5,5 procenta a na svůj slib si teď zajišťuje peníze.

Rozmach solárních elektráren nakonec zaplatí všichni. Energetické firmy, daňoví poplatníci i solárníci.

Solárníkům stát zdaní roční příjmy 26 procenty, což by mělo příští rok přinést 4,2 miliardy korun. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, a ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba jedna miliarda korun pak půjde ještě na kompenzaci zdražení elektřiny ze státního rozpočtu.

Všechna navržená opatření, včetně zdanění povolenek, jsou součástí plánu, který dnes schválil sněmovní hospodářský výbor. Do konce příštího týdne by jej podle předpokladů měla schválit Sněmovna. Poté musí ještě projít Senátem a získat podpis prezidenta.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz