Vláda bude ve středu jednat o privatizaci Českých radiokomunikací

  13:23aktualizováno  13:23
- Vláda by na svém středečním zasedání měla projednávat mimo jiné i způsob prodeje státního podílu v akciové společnosti České radiokomunikace, v níž vlastní prostřednictvím Fondu národního majetku 50,81 procenta.

Po zrušení monopolu SPT Telecom v roce 2001 by se České radiokomunikace měly stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb. Podle Jana Mládka, který je náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka, patří právě České radiokomunikace do skupiny podniků, které lze prodat "během několika měsíců". Vládní harmonogram privatizace z listopadu 1998 přitom předpokládá, že se stát zbaví svého podílu v Českých radiokominikacích do roku 2001.

Vedle Fondu národního majetku je nejvýznamnějším akcionářem společnost TeleDanmark (20,71 procenta). Dalších více než 23 procent vlastní zahraniční investoři prostřednictvím  globálních depozitních certifikátů GDR.

Personální zemětřesení, které ve statutárních orgánech většiny významných podniků se státní účastí vyvolává vláda Miloše Zemana, mají České radiokomunikace již za sebou. Na červnové valné hromadě akcionáři odvolali čtyři členy z pětičlenného představenstva firmy. Valná hromada zároveň schválila zvýšení počtu členů představenstva na devět.

"Při obsazování statutárních orgánů firmy přecházíme na standardní model, kdy je oddělen management společnosti od představenstva podobně jako v SPT Telecom," odůvodnila tento krok náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová. Počet členů představenstva se podle ní zvýšil proto, aby bylo možné lépe zohlednit podíl jednotlivých akcionářů.

České radiokomunikace mají dominantní postavení v celoplošném a regionálním šíření signálů pro rozhlasové a televizní vysílání. Zákazníky společnosti jsou všechny čtyři celoplošné televize a okolo 50 vlastníků licencí pro rozhlasové vysílání. Dále má firma monopolní postavení v oblasti radioreleových tras a satelitních služeb.

Významný dopad na hospodaření ČRa má jejich dceřiná společnost RadioMobil, která je jedním ze dvou provozovatelů sítě mobilních telefonů GSM - Paegas. V podniku drží 51 procent akcií, zbytek patří konsorciu Cmobil BV.

Rozhodující podíl (37,75 procenta) vlastní ČRa i v další dceřiné společnosti Radiokontakt Operator, a. s., která nabízí pagingové služby. Od roku 1995 provozují RadioNET poskytující datové služby provozovatelům internetových služeb.

V současné době stojí před společností dva zásadní úkoly. Jedním je přechod na digitální rozhlasové a televizní vysílání, tím druhým pak příprava na zrušení monopolu telekomunikačního gigantu SPT Telecom.

V lednu letošního roku podepsaly České radiokomunikace rámcovou smlouvu se společností TeleDanmark o vytvoření nového telekomunikačního subjektu na českém trhu. Společný podnik se stejným podílem českého a dánského vlastníka by měl poskytovat datové služby, služby spojené s užíváním Internetu a po liberalizaci telekomunikačního trhu v roce 2001 se stát alternativním poskytovatelem veřejných telefonních služeb.

Letos v dubnu zahájily České radiokominikace neveřejný experimentální provoz digitálního rozhlasového vysílání z vysílače TV Praha-město a Cukrák. Zaroveň také koupily od společnosti DataNet celostátní neveřejnou datovou síť. Síť DataNet byla dosud využívána k propojení 900 obchodních míst pro platbu kartami CCS především při nákupu pohonných hmot.

České radiokomunikace byly transformovány do podoby akciové společnosti 1. ledna 1994 na základě vládou schváleného privatizačního projektu z bývalého státního podniku Správa radiokomunikací.

České radiokominikace mají základní jmění 3,078 miliardy korun a v prvním čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk před zdaněním 469 miliónů při celkových výnosech 899 miliónů korun. Společnost ke konci roku 1998 zaměstnávala zhruba 1500 pracovníků a skládá se z osmi odštěpných závodů rozdělených podle krajů a závodu Radiomontáže.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz