Vítězové hokejového mistrovství: pivovary, sázkové kanceláře i aréna

  13:00aktualizováno  13:00
Kanada není jediným šampionem hokejového mistrovství v Česku. Mezi vítěze se po ekonomické stránce řadí sázkové kanceláře, hokejový svaz, pivovary i O2 arena.

JSME S VÁMI. Vyprodaná O2 aréna před utkáním Česko - Švédsko. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nejen společensky a sportovně úspěšná akce, ale také velmi výdělečný projekt. Po českém hokejovém šampionátu dluhy rozhodně nezůstanou, naopak organizátoři počítají s tučným výdělkem, stejně jako zapojené firmy.

Samotný hokejový svaz, pořadatel akce s rekordní návštěvností, sice ještě neuzavřel účetní knihy, nicméně už nyní odhaduje, že při obřím rozpočtu 650 milionů korun vydělá desítky milionů.

„Největší část příjmů, asi 70 procent, tvoří příjem ze vstupenek. Vydělané peníze investuje svaz do hokejového hnutí,“ dodává mluvčí organizačního výboru turnaje Martina Kučerová.

Spokojeností září také vedení libeňské O2 areny, která patří skupině PPF. V ní se odehrála podstatná část turnaje včetně bojů o medaile. Z celkové rekordní návštěvy mistrovství, která nakonec vystoupala na 741,6 tisíce lidí, kolem půl milionu diváků dorazilo právě do pražské haly. Samotné tržby ze vstupného sice zamířily do svazu, ale spotřebu diváků v ochozech už inkasovali Kellnerovi lidé. 

MS v číslech

280 tisíc litrů piva se vytočilo na stadionech, kde se mistrovství konalo.

900 milionů korun prosázeli fanoušci v průběhu šampionátu.

„Vzhledem k výjimečnosti akce to bude efekt výrazný a z hlediska koncentrace akce do 17 dní obtížně opakovatelný,“ říká šéf představenstva Bestsportu Richard Benýšek.

„Každý den jsme připravili asi sedm tisíc porcí jídla a odhadujeme, že za celý turnaj se u nás vypilo kolem půl milionu piv,“ komentuje ředitel arény Robert Schaffer. Celkové příjmy z mistrovství světa vedení arény očekává v desítkách milionů korun. Jak se akce projeví v hospodaření firmy Bestsport, které aréna patří, v celoročním vyjádření však zatím její šéfové komentovat nechtějí.

Čísla o konzumaci hokejových fanoušků potvrzuje také pivovar Staropramen, jehož pivo se jako jediné točilo jak v O2 areně, tak v ČEZ areně v Ostravě. „Fanoušci z 16 zemí celkově vypili 280 tisíc litrů piva, což v přepočtu na piva dělalo celkem 644 tisíc piv o objemu 0,4 a 0,5 litru,“ říká tiskový mluvčí Staropramenu Pavel Barvík.

Také obchodní centrum Harfa, které těsně sousedí s O2 arenou, zažilo dvoutýdenní žně. Obchody, kavárny i restaurace takový nápor ještě nezažily. „Zatím nemáme k dispozici data, jak se zvýšily tržby v obchodech, ale návštěvnost minimálně dvojnásobně. Areál se zviditelnil, lidé si vyzkoušeli dobrou dostupnost, takže věřím, že nám to pomůže i do budoucna,“ říká majitel centra, developer Tamir Winterstein. Jen hokejovou síň slávy, kterou v obchodním centru společně s hokejovým svazem otevřel na začátku mistrovství, navštívilo během 17 dnů turnaje 16 tisíc lidí.

Zákulisí arény. Vezmeš si mě? Z tohoto místa se režírovala žádost o ruku:

Nejsázenější hokejový turnaj v historii

Samostatnou kapitolou spokojených firem jsou sázkové kanceláře. Efekt domácího šampionátu se na sázkovém apetitu Čechů výrazně projevil. Oproti loňskému mistrovství světa v Bělorusku se sázky u domácích sázkových společností zvýšily o desítky procent.

„Šampionát se stal nejsázenějším hokejovým turnajem v historii, když výrazně předčil jak MS v Minsku s vklady 255 milionů, tak olympijské hry v Soči, kde lidé na všechny sporty vsadili 310 milionů korun,“ vypočítává Petr Šrain, mluvčí Fortuny, která přijala sázky na letošní mistrovství světa za 360 milionů korun.

Sázková jednička Tipsport pak dosáhla na náběry ve výši půl miliardy, Sazka a Synot přidaly další desítky milionů. Celkově v Česku u legálně registrovaných firem hráči prosázeli kolem 900 milionů, další miliony pak Češi utratili na internetu u firem, které v Česku působí bez národní licence.

Ze souboje sázkaři vs. bookmakeři vyšli v mírném plusu analytici sázkových kanceláří, přestože se na rozdíl od minulých mistrovství nekonal žádný vážnější kolaps favoritů. „Z 10 nejsázenějších zápasů jich osm vyšlo podle odhadu sázejících. Největší paseku v jejich úspěšnosti udělala překvapení v zápasech USA-Bělorusko, Rusko-Slovensko a pak i zápas o 3. místo Česko-USA,“ říká Jiří Hadrava z Tipsportu.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

Když je zákazníků opravdu hodně, nezvládají prodavačky udržovat zboží srovnané....

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Najdete na iDNES.cz