Vítězové hokejového mistrovství: pivovary, sázkové kanceláře i aréna

  13:00aktualizováno  13:00
Kanada není jediným šampionem hokejového mistrovství v Česku. Mezi vítěze se po ekonomické stránce řadí sázkové kanceláře, hokejový svaz, pivovary i O2 arena.

JSME S VÁMI. Vyprodaná O2 aréna před utkáním Česko - Švédsko. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nejen společensky a sportovně úspěšná akce, ale také velmi výdělečný projekt. Po českém hokejovém šampionátu dluhy rozhodně nezůstanou, naopak organizátoři počítají s tučným výdělkem, stejně jako zapojené firmy.

Samotný hokejový svaz, pořadatel akce s rekordní návštěvností, sice ještě neuzavřel účetní knihy, nicméně už nyní odhaduje, že při obřím rozpočtu 650 milionů korun vydělá desítky milionů.

„Největší část příjmů, asi 70 procent, tvoří příjem ze vstupenek. Vydělané peníze investuje svaz do hokejového hnutí,“ dodává mluvčí organizačního výboru turnaje Martina Kučerová.

Spokojeností září také vedení libeňské O2 areny, která patří skupině PPF. V ní se odehrála podstatná část turnaje včetně bojů o medaile. Z celkové rekordní návštěvy mistrovství, která nakonec vystoupala na 741,6 tisíce lidí, kolem půl milionu diváků dorazilo právě do pražské haly. Samotné tržby ze vstupného sice zamířily do svazu, ale spotřebu diváků v ochozech už inkasovali Kellnerovi lidé. 

MS v číslech

280 tisíc litrů piva se vytočilo na stadionech, kde se mistrovství konalo.

900 milionů korun prosázeli fanoušci v průběhu šampionátu.

„Vzhledem k výjimečnosti akce to bude efekt výrazný a z hlediska koncentrace akce do 17 dní obtížně opakovatelný,“ říká šéf představenstva Bestsportu Richard Benýšek.

„Každý den jsme připravili asi sedm tisíc porcí jídla a odhadujeme, že za celý turnaj se u nás vypilo kolem půl milionu piv,“ komentuje ředitel arény Robert Schaffer. Celkové příjmy z mistrovství světa vedení arény očekává v desítkách milionů korun. Jak se akce projeví v hospodaření firmy Bestsport, které aréna patří, v celoročním vyjádření však zatím její šéfové komentovat nechtějí.

Čísla o konzumaci hokejových fanoušků potvrzuje také pivovar Staropramen, jehož pivo se jako jediné točilo jak v O2 areně, tak v ČEZ areně v Ostravě. „Fanoušci z 16 zemí celkově vypili 280 tisíc litrů piva, což v přepočtu na piva dělalo celkem 644 tisíc piv o objemu 0,4 a 0,5 litru,“ říká tiskový mluvčí Staropramenu Pavel Barvík.

Také obchodní centrum Harfa, které těsně sousedí s O2 arenou, zažilo dvoutýdenní žně. Obchody, kavárny i restaurace takový nápor ještě nezažily. „Zatím nemáme k dispozici data, jak se zvýšily tržby v obchodech, ale návštěvnost minimálně dvojnásobně. Areál se zviditelnil, lidé si vyzkoušeli dobrou dostupnost, takže věřím, že nám to pomůže i do budoucna,“ říká majitel centra, developer Tamir Winterstein. Jen hokejovou síň slávy, kterou v obchodním centru společně s hokejovým svazem otevřel na začátku mistrovství, navštívilo během 17 dnů turnaje 16 tisíc lidí.

Zákulisí arény. Vezmeš si mě? Z tohoto místa se režírovala žádost o ruku:

Nejsázenější hokejový turnaj v historii

Samostatnou kapitolou spokojených firem jsou sázkové kanceláře. Efekt domácího šampionátu se na sázkovém apetitu Čechů výrazně projevil. Oproti loňskému mistrovství světa v Bělorusku se sázky u domácích sázkových společností zvýšily o desítky procent.

„Šampionát se stal nejsázenějším hokejovým turnajem v historii, když výrazně předčil jak MS v Minsku s vklady 255 milionů, tak olympijské hry v Soči, kde lidé na všechny sporty vsadili 310 milionů korun,“ vypočítává Petr Šrain, mluvčí Fortuny, která přijala sázky na letošní mistrovství světa za 360 milionů korun.

Sázková jednička Tipsport pak dosáhla na náběry ve výši půl miliardy, Sazka a Synot přidaly další desítky milionů. Celkově v Česku u legálně registrovaných firem hráči prosázeli kolem 900 milionů, další miliony pak Češi utratili na internetu u firem, které v Česku působí bez národní licence.

Ze souboje sázkaři vs. bookmakeři vyšli v mírném plusu analytici sázkových kanceláří, přestože se na rozdíl od minulých mistrovství nekonal žádný vážnější kolaps favoritů. „Z 10 nejsázenějších zápasů jich osm vyšlo podle odhadu sázejících. Největší paseku v jejich úspěšnosti udělala překvapení v zápasech USA-Bělorusko, Rusko-Slovensko a pak i zápas o 3. místo Česko-USA,“ říká Jiří Hadrava z Tipsportu.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz