Kolem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se zřejmě rozehrála hodně vysoká hra.
Jeho šéfka Alena Vitásková v minulých týdnech obvinila bývalé vedení tohoto úřadu z manipulace s cenami solární elektřiny, které vedly ke zbytečnému obřímu zdražení proudu pro spotřebitele. Jenže dva lidé z bývalého vedení v minulých dnech, když se MF DNES o případ zajímala, poukázali na to, že podivné praktiky se na ERÚ děly i pod vedením Vitáskové. A její výroky a trestní oznámení tak nyní údajně mohou hlavně "kalit vodu" kolem jiného případu.
"Jsem přesvědčen o tom, že nařčení paní Vitáskové mají jiné pozadí, než jsou výkupní ceny solární elektřiny," upozornil MF DNES bývalý místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Už dříve, stejně jako bývalý šéf ERÚ Josef Fiřt, jakékoliv záměrné manipulace při výpočtu cen odmítl.
V pozadí přestřelky, kdy se o Němečka i Fiřta na základě nedávných trestních oznámení Vitáskové zajímá policie, má být hlavně postupující vyšetřování úplně jiné kauzy.
Jde o podezření z podvodu při spouštění dvou solárních elektráren spadajících do skupiny železárenského magnáta Zdeňka Zemka na Chomutovsku, konkrétně u společností Saša Sun a Zdeněk Sun. Protikorupční policie už loni na konci října obvinila devět lidí. Z toho jsou tři pracovníci ERÚ, mezi nimi i bývalá šéfka odboru licencí Michaela Schneiderová. Tu si do ERÚ přivedla - jako svoji dobrou známou a také ji jmenovala do funkce - právě Vitásková.
"Nepochybuji o tom, že výpady proti bývalému vedení a kauza podvodu s licencemi spolu souvisí," řekl MF DNES i Antonín Panák, bývalý šéf odboru legislativy ERÚ a později také místopředseda úřadu, pod nějž odbor licencí spadal.
O co v případu jde
Schneiderová je obviněna za úmyslného zneužití pravomoci úřední osoby. Věc začala tak, že jiní dva obvinění úředníci ERÚ za podivných okolností na Silvestra 2010, tedy ještě poslední den, kdy platily vyšší výkupní ceny sluneční energie, vydali dvěma elektrárnám Zemků zřejmě zmanipulované licence.
Schneiderová pak o více než rok později najednou zastavila rozběhlou prověrku, jež mohla tyto podezřelé licence zrušit. "S ohledem na to, že jde o dvě elektrárny s velkým výkonem a z podvodného jednání úředníků měla vzniknout obrovská škoda až 1,9 miliardy korun, hrozí v tomto případě nejvyšší sazba odnětí svobody pět až dvanáct let," sdělil MF DNES dozorující státní zástupce Pavel Mezlík. A podle něj je možné, že obžaloby budou podány již na přelomu jara a léta.
V této velké a citlivé kauze jde tedy o hodně a Němeček i Panák jsou, jak potvrdil žalobce, v roli svědků. Podle nich tak proto mohly přijít útoky, které mají bývalé vedení ERÚ očernit.
Stát špatně nastavil ceny solární elektřiny |
Navíc, policie v minulých měsících vyslýchala i Alenu Vitáskovou. Sice také v postavení svědka, ale zajímala se i o její roli v této kauze. Podle informací některých dalších zaměstnanců ERÚ se Vitásková se Zemkem hned po svém nástupu do funkce na úřadu setkali.
Žalobce Mezlík na otázku, zda se prověřuje i případná role Vitáskové, řekl, že je to spekulace, kterou "nemůže ani potvrdit, ani vyvrátit". "Obecně samozřejmě nikdy není zaručeno, že případ nemůže být rozšířen, i po případném podání obžaloby," uvedl.
Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka za Alenu Vitáskovou vzkázal, že celou věc nebude blíže komentovat. "Můžeme potvrdit pouze to, že jedna osoba z odboru licencí byla kvůli šetření orgánů činných v trestním řízení přeřazena na jinou pozici, do doby, než se případ uzavře," sdělil Chvojka.
Komentovat nechtěl ani to, zda se šéfka úřadu zná a sešla se s podnikatelem Zemkem. Schneiderová odkázala na vyjádření mluvčího.
Lidé kolem Vitáskové jsou přesvědčeni, že jde o konstrukce zhrzených zaměstnanců, již ERÚ museli opustit. Vitásková také v rozhovoru pro Českou pozici v minulých dnech vysvětlovala, že hodně lidí nezvládlo nové úkoly a museli odejít. Konkrétně na odboru licencí, do jehož neobsazeného čela postavila Schneiderovou, byl podle Vitáskové nepořádek, což podle ní prokázal i audit firmy BDO zpracovaný po jejím nástupu do ERÚ. Schneiderovou vidí jako plně kompetentní a odmítla, že by byla její kamarádka.
Uděláme to opačně
Co se konkrétně na odboru licencí kolem elektráren Saša Sun a Zdeněk Sun tedy odehrálo? Na konci roku 2010 dostal ERÚ podle policie zřejmě "neúplnou a ne zcela pravdivou" dokumentaci a na základě toho elektrárnám v poslední možný den vydal licence za vyšší ceny, garantované na 20 let. Vnitřní prověrka ERÚ začátkem dalšího roku odhalila podezřelé okolnosti nejen u těchto elektráren a Panák podal několik trestních oznámení.
Od té doby u podezřelých velkých projektů běžely prověrky. V létě 2011 vedení ERÚ převzala Vitásková a na podzim se stala šéfkou odboru licencí Schneiderová. Ta se probíhajícího řízení ohledně elektráren Zemků neúčastnila, když se však v únoru 2012 schylovalo k rozhodnutí, které mohlo skončit odebráním licencí, případ převzala a zanedlouho vydala opačné stanovisko. Tedy že povolení jsou v pořádku a platí.
"Požádal jsem paní Vitáskovou, aby Schneiderovou odvolala z funkce," říká Panák. Místo toho ho však podle něj Vitásková požádala, aby z úřadu odešel.
Firmy také pochybení odmítají. Jejich mluvčí Jakub Salát už dříve řekl, že společnosti Saša Sun i Zdeněk Sun postupovaly standardní cestou a podmínky pro udělení licence beze zbytku a v řádném termínu splnily.
Na podzim nicméně Panákovi dala za pravdu protikorupční policie, když v případu kromě dvou dalších pracovníků odboru obvinila i Schneiderovou.
Co řekl audit?
Zda je podezření kolem bývalého vedení ERÚ ohledně špatně nastavených cen solární elektřiny tedy jen odvetou, nebo naopak vážným zjištěním, ukáže šetření policie. Vitásková médiím potvrdila, že kvůli zneužití pravomocí úřední osoby podala v lednu trestní oznámení, a to na základě závěrů auditu BDO z května loňského roku.
Auditoři v něm tvrdí, že úředníci špatně vyložili zákon o podpoře obnovitelných zdrojů a stanovili špatně i výkupní ceny energií. Vitásková uvedla, že už ceny pro rok 2006 byly nastaveny o 30 procent výše, než zákon žádal, a mohly vzniknout škody za desítky miliard korun.
Kromě bývalého vedení se proti tvrzení Vitáskové ohradila asociace solárníků CZEPHO a Aliance pro energetickou soběstačnost. Audit podle nich sice potvrdil, že ERÚ při stanovení výkupních cen chyboval, jenže tak, že je stanovil naopak nižší, než měl. "Špatně dosazené parametry, jako delší doba životnosti, snížily výši podpory, takže toto pochybení ERÚ bylo paradoxně pro spotřebitele výhodné," napsaly asociace.