Vinaři z Moravy nakupují maďarské hrozny na burčák

  9:04aktualizováno  9:04
Vinaři z jižní Moravy stáli v sobotu frontu na hrozny z Maďarska. Pro ty, jimž vinohrad zničilo počasí, je to často jediná možnost, jak letos vyrobit burčák. Téměř stometrová fronta vinařů se v sobotu utvořila před bořetickým zemědělským družstvem. Kdo měl pořadové číslo vyšší než sedmnáct, tomu zhořkla muškátově kořenitá chuť Irsai Oliver na jazyku.

Vinaři z Moravy nemají dost hroznů na burčák. Kupují maďarské. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kamion napěchovaný maďarskými hrozny této burčákové odrůdy vinaře lákal jako sýr myši. Po nákladu se jen zaprášilo. Důvod? Neúroda na viničných svazích jižní Moravy.

Vinaři, kterým zrající úrodu zválcovaly plísně, déšť, kroupy a palčivé sluneční paprsky, čekali v nekonečné frontě. Žízniví, stáli v úmorném horku dlouhé hodiny už od sedmi hodin ráno, aby nakoupili metráky bobulí.

"Málem se tady o ty hrozny poprali," popsal vypjaté chvíle dovozce a prodejce Martin Vojtíšek. I když vozí hrozny z Maďarska na jih Moravy sedm let, tato sezona je podle něj extrémní.

"Poptávka po Irsai Oliver je obrovská. Přivezl jsem maďarské hrozny už několikrát. V sobotu se sem sjelo dvaašedesát vinařů. Byli ze Znojemska, Hodonínska, Břeclavska i z Vyškovska," vyjmenoval Vojtíšek. Domnívá se, že neúroda ve vinicích zvedne cenu burčáku až o polovinu.

Otázkou ovšem zůstává, pod jakým názvem budou vinaři zkvašený vinný mošt prodávat. Burčákem smí označit jen nápoj vyrobený z místních hroznů. Kalný mok zkvašený z maďarských či jiných zahraničních plodů by se měl jmenovat obecně - zkvašený mošt.

Vinařům, kteří budou prodávat jako burčák nápoj z dovezených hroznů, hrozí zahájení správního řízení a pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Burčák zřejmě zdraží

"Burčáku bude letos míň, a tak může stát litr klidně až osmdesát korun oproti běžným čtyřiceti až padesáti. Ve vinotékách budoumajitelé ceny,natahovat‘ ještě více," míní Vojtíšek.

Že se teď "ve vší nahotě ukázalo, kdo je jaký vinohradník", soudí hlavní sommeliér Národního vinařského centra Valtice Marek Babisz. "V některých lokalitách tohoto vinného kraje je často padesát procent i více vinic úplně zničených," přiblížil Babisz. "Důležité jsou zkušenosti. Stačí hodiny, aby vinař splakal úplně nad výdělkem, jak se to stalo letos," dodal.

Burčáku bude každopádně méně i podle něj. A hrozí, že inspektoři při náhodných kontrolách objeví "podnikavce", kteří budou prodávat burčák pančovaný až do devadesáti procent vodou, aby ho bylo více.

"Neviděl bych to ale až tak černě s razantním nárůstem ceny. Podle mě podraží burčák maximálně o dvacet procent," oponuje odborník v oblasti vína dovozci hroznů z Bořetic. Ten přiveze už v úterý "vyhladovělým" vinařům další kamion.

Do fronty na něj si už ale rozhodně nepůjde stoupnout vinař, na kterého se nedostalo v sobotu. "Za ty nervy mi to nestojí," řekl muž, který chce zůstat raději v anonymitě.

Na vlastní hrozny spoléhá ředitel vinařské firmy Chateau Bzenec Alexandr Flodr: "Burčáku budeme mít dost. Určitě tolik, aby se ho třetí víkend v září mohlo zase vypít pět až šest tisíc litrů jako jiné roky," uklidnil šéf jedné z nejznámějších vinařských společností na Hodonínsku.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Najdete na iDNES.cz