Kamion napěchovaný maďarskými hrozny této burčákové odrůdy vinaře lákal jako sýr myši. Po nákladu se jen zaprášilo. Důvod? Neúroda na viničných svazích jižní Moravy.
Vinaři, kterým zrající úrodu zválcovaly plísně, déšť, kroupy a palčivé sluneční paprsky, čekali v nekonečné frontě. Žízniví, stáli v úmorném horku dlouhé hodiny už od sedmi hodin ráno, aby nakoupili metráky bobulí.
"Málem se tady o ty hrozny poprali," popsal vypjaté chvíle dovozce a prodejce Martin Vojtíšek. I když vozí hrozny z Maďarska na jih Moravy sedm let, tato sezona je podle něj extrémní.
"Poptávka po Irsai Oliver je obrovská. Přivezl jsem maďarské hrozny už několikrát. V sobotu se sem sjelo dvaašedesát vinařů. Byli ze Znojemska, Hodonínska, Břeclavska i z Vyškovska," vyjmenoval Vojtíšek. Domnívá se, že neúroda ve vinicích zvedne cenu burčáku až o polovinu.
Otázkou ovšem zůstává, pod jakým názvem budou vinaři zkvašený vinný mošt prodávat. Burčákem smí označit jen nápoj vyrobený z místních hroznů. Kalný mok zkvašený z maďarských či jiných zahraničních plodů by se měl jmenovat obecně - zkvašený mošt.
Vinařům, kteří budou prodávat jako burčák nápoj z dovezených hroznů, hrozí zahájení správního řízení a pokuty od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Burčák zřejmě zdraží
"Burčáku bude letos míň, a tak může stát litr klidně až osmdesát korun oproti běžným čtyřiceti až padesáti. Ve vinotékách budoumajitelé ceny,natahovat‘ ještě více," míní Vojtíšek.
Že se teď "ve vší nahotě ukázalo, kdo je jaký vinohradník", soudí hlavní sommeliér Národního vinařského centra Valtice Marek Babisz. "V některých lokalitách tohoto vinného kraje je často padesát procent i více vinic úplně zničených," přiblížil Babisz. "Důležité jsou zkušenosti. Stačí hodiny, aby vinař splakal úplně nad výdělkem, jak se to stalo letos," dodal.
Burčáku bude každopádně méně i podle něj. A hrozí, že inspektoři při náhodných kontrolách objeví "podnikavce", kteří budou prodávat burčák pančovaný až do devadesáti procent vodou, aby ho bylo více.
"Neviděl bych to ale až tak černě s razantním nárůstem ceny. Podle mě podraží burčák maximálně o dvacet procent," oponuje odborník v oblasti vína dovozci hroznů z Bořetic. Ten přiveze už v úterý "vyhladovělým" vinařům další kamion.
Do fronty na něj si už ale rozhodně nepůjde stoupnout vinař, na kterého se nedostalo v sobotu. "Za ty nervy mi to nestojí," řekl muž, který chce zůstat raději v anonymitě.
Na vlastní hrozny spoléhá ředitel vinařské firmy Chateau Bzenec Alexandr Flodr: "Burčáku budeme mít dost. Určitě tolik, aby se ho třetí víkend v září mohlo zase vypít pět až šest tisíc litrů jako jiné roky," uklidnil šéf jedné z nejznámějších vinařských společností na Hodonínsku.