„Je na nás vyvíjený tlak na regulaci, ale také na vyšší daňovou zátěž, ale potýkáme se také s změnou spotřebitelského chování, kdy klesá spotřeba nejen vína, ale alkoholu celkově,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu Vinařů ČR. České vinařství čelí rovněž tlakům a výzvám, které se týkají klimatických změn, dodržování legislativy a byrokracie. „Ve vinařství platí extrémní protekcionismus a my se některými návrhy sami střílíme do nohy,“ zdůrazňuje Chlad.
Export vín z Česka roste, vinaři chtějí cílit i na exotické Emiráty nebo Koreu |
Svaz vinařů se nyní obrací písemně k Evropské unii, aby se nejen zemědělský obor, jako je vinařství se dál vyvíjel správným směrem. „Všechny tuzemské vinařské organizace se jednoznačně shodují, že až se budou na jaře vést debaty o schopnosti prosazovat národní zájmy a otevírat celoevropská témata, může být vinařství jedním z názorných příkladů a také příležitostí pro české politiky dokázat voličům, že neumí být jen přikyvovači,“ doplňuje Chlad.
Podle něj v tomto kontextu jsou nutné další legislativní úpravy včetně zavedení systému evidence tržeb, aby se zabránilo rozmachu šedé ekonomiky, nebo minimální jednotkové ceny (MUP), o níž momentálně uvažuje například Francie.
„V případě zavedení spotřební daně z tichého vína bychom byli jedinou vinařskou zemí Evropy, která takto postupuje. Nevidíme přitom důvod, proč by měl český zákazník platit za stejnou láhev o třicet korun více, než kolik za ni zaplatí lidé v Rakousku, Německu nebo na Slovensku,“ doplňuje prezident Svazu vinařů.
Podle průzkumu mezi členy Svazu vinařů vychází, že členové Svazu vinařů pozitivně vnímají členství v Evropské unii, ovšem podle průzkumu se většina vinařů vyjádřilo spíše negativně ke schopnosti českých politiků prosazovat zájmy českých vinařů na poli EU.
Vinaři dále negativně vnímají dovoz nekvalitního vína ze zahraničí, ale také byrokracii, která je zdlouhavá a podle vinařů zbytečná.
Studie i politici jsou pro zdanění
Z různých studií ovšem vychází, že by víno mělo podléhat spotřební dani, které je nyní od ní osvobozeno.
Světová zdravotnická organizace WHO nedávno vyzvala vlády ke zvýšení daně na alkoholické nápoje. Navíc apelovala na jejich zavedení i u výrobků, které jsou v současnosti od daně osvobozeny, jako je například víno v některých evropských zemích včetně České republiky.
Musíme rozhodnout o zdanění vína, řekl Stanjura. Změnu chce od ledna 2025 |
Také tým z výzkumné neziskové společnosti PAQ Research kolem sociologa Daniela Prokopa vypracoval studii, z které vyplývá, že by bylo vhodné razantně zvýšit spotřební daň u tichého vína, ale i u piva a částečně zkvašeného moštu, tedy takzvaných ciderů.
S nedávným výrokem rozvířil další debaty ohledně daně na víno také ministr financí Zbyněk Stanjura, který je příznivcem zavedení této daně.
„Zatím jsem neuspěl v této debatě a zůstal jsem v menšině. Tiché víno se nedaní roky. Poctivě říkám, že já jsem zastánce zdanění, a přestože jsem svůj názor zatím neprosadil, je šance, že názor nakonec zvítězí. Hlavní argument totiž je, že minimálně dvě třetiny této daňové úlevy končí u jiných než českých daňových poplatníků. To je podle mě silný argument a věřím, že se nakonec ještě dohodneme,“ uvedl Stanjura v televizní debatě.