V některých obcích dokonce začaly obchody provozovat samotné obce, na něž se EET nevztahuje. Ilustrační foto

V některých obcích dokonce začaly obchody provozovat samotné obce, na něž se EET nevztahuje. Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Koloniály musíme udržet, hlásí vesnice. Mnohé dotují i EET

  • 715
Obce se snaží udržet v provozu malé vesnické prodejny, které by bez jejich podpory zanikly. Někde na provoz přispívají z místní kasy, jinde už koloniály provozují přímo samy obce.

Ještě před pár týdny byla provozovatelka dvou obchodů v obci Jeřišno přesvědčena, že ke konci února skončí. Spočítala si, že další provoz malých prodejen se jí už nevyplatí. Jenže pro obec na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny, daleko od velkého města, je existence obchodů důležitá.

Vylidňování venkova mají zastavit dotované prodejny, úvěry i internet

Nakonec prodává dál. Pokladnu, která umožňuje elektronickou evidenci tržeb, jí pořídila obec. Uhradila náklady na zavedení ve výši 12,5 tisíce korun, podnikatelka ale musela propustit jednu prodavačku, aby snížila náklady. Obchody jsou v obecních prostorách.

„Myslím si, že to byla nejschůdnější cesta, aby obec nespadla do toho, že bude obchod provozovat,“ říká Dagmar Vaňková, starostka Jeřišna, kde žijí zhruba tři stovky lidí. Podobně v regionech postupují i další, především menší obce. Někde jim nabízejí finanční pomoc s pokrytím nákladů na vybavení, jinde třeba odpouštějí nájem či je dokonce dotují.

Na prodejnu provozovanou obcí se nevztahuje EET

„Bez našeho přispívání by nebylo možné obchod u nás udržet,“ říká například starosta Jakubovic na Šumpersku Aleš Jurenka. Obec obchodu odpouští nájem a platí i část provozních nákladů. „Spíš než podnikání je to služba lidem. Když jsem viděla ty starší lidi, kteří ani nemohou jezdit na nákupy, přešly mě myšlenky na to obchody zavřít,“ říká jeho provozovatelka Marie Hédlová.

Vesnice tímto způsobem drží nad vodou několik procent malých prodejen. „Z našeho pohledu to jsou jednotky procent, ale přesnou statistiku nemáme. V každém případě se tím skutečně prodejny podařilo zachránit. Problém je, že to nemá žádný řád,“ říká šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Prodejny nám neničí EET, ale vylidňování obcí, říká šéf družstev COOP

„Jestliže dnes dotujeme zemědělce a nebojíme se říci, že jinak by nepřežili, pak koloniál patří k základům obslužnosti malé obce a bez možnosti ji podpořit nemá šanci přežít,“ míní Havlíček. Někde chtějí malým obcím pomoci kraje, například Vysočina letos vypíše za tímto účelem grantový program.

Někde dokonce začaly obchody provozovat samotné obce, na něž se EET nevztahuje. „Vzali jsme si pod sebe vybavenou prodejnu, zatím do konce letošního roku. Nechtěli jsme nechat hlavně starší občany bez možnosti, aby si nakoupili,“ říká starostka Kurovic na Kroměřížsku Lenka Koutná.

Obec by podle ní chtěla dosáhnout, aby obchod nebyl ztrátový. Bývalý provozovatel nechtěl do zavedení EET investovat, obec s asi 260 obyvateli ho už navíc předtím dotovala 3 000 korun měsíčně.

Zatímco se obce snaží, aby obchod - často jediný - zachovaly, v městech se najdou prodejny, které v poslední době skončily. Nejde jen o potraviny, vyskytují se mezi nimi například i řeznictví či provozovny s jiným sortimentem. Spuštění EET bylo v jejich případech často posledním hřebíčkem do rakve.